życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Ruskie są polskie!!!

Portal gazeta pl. wyświetlił filmik, na którym pokazał, co cudzoziemcy sądzą o typowych dla polskiej kuchni daniach głównych. Takich jak ryż ze śmietaną i szarlotką na słodko oraz makaron z marmoladą. Nie wiem, ale mam wrażenie, że do dziennikarstwa garną się dziś ludzie coraz młodsi i jednocześnie coraz głupsi
Cudzoziemcom makaron z marmoladą nie smakował. Nie dziwię się. Mnie też by nie smakował. Wniosek – muszę być cudzoziemcem, bo tak samo jak on nie znam tego typowego dla polskiej kuchni dania. Zwłaszcza podawanego jako danie główne na obiad.

Ale makron z marmoladą to jeszcze nic. Zobaczycie, za kilka, może kilkanaście lat, młodzi dziennikarze będą pytać o takie typowe polskie dania jak sushi i kebab.
Dalej było już lepiej, bo dziennikarze pytali o ruskie pierogi. I warto w tym miejscu tę niby oczywistość wyjaśnić. Ruskie pierogi nie są ruskie. One są polskie. Jeszcze przed wojna takie kluchy ze słonym twarogiem i cebulą nazywały się pierogami polskimi, gdyż pochodziły z Galicji Wschodniej, z okolic Lwowa. To się zmieniło dopiero po aneksji Lwowa przez Sowietów. Pierogom zmieniono narodowość. I to tak skutecznie, że ta zmiana okazał się trwalsza od Muru Berlińskiego.
Są więc ruskie pierogi pamiątką po komunizmie. Moim zdanie najwyższa pora, żeby je zdekomunizować i przywrócić polską nazwę. Choćby po to, żeby następni młodzi dziennikarze nie dopisali tego dania do kuchni rosyjskiej Patriotyzm z rabatem

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 26 września 2015 by in Bez kategorii.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,700,570 hits
%d blogerów lubi to: