życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Porzucony przez żonę. Po kuj

Nie ma obawy, wiem jak się pisze pokój. Tytuł pochodzi ze szkolnej scenki.
Pani wychowawczyni w czwartej klasie podstawówki: – W przyszłym tygodniu będzie sprawdzian z angielskiego, z matematyki i jeszcze z przyrody.
– Tylko kuj, kuj i jeszcze raz kuj – odreagowała denerwującą nowinę dziewczynka z czwartej ławki.
Nauczycielka jednak nie dosłyszała i wstawiła trzy minusy z zachowania, po minusie za każde  „k”, które ona usłyszała jako „ch”
Moja przemiła córeczka często powtarza zdenerwowana, kiedy gonię ją do lekcji ten cytat: Tylko kuj, kuj i kuj! Na szczęście słuch mam jeszcze w miarę, w miarę.

Do  cyklu „Porzucony przez żonę” postanowiłem od czasu do czasu wracać, bo przypadł do gustu czytelnikom.  Poza tym ciągle bywam „porzucany”, kiedy żona ma więcej obowiązków w pracy. Wtedy zazwyczaj muszę zająć się edukacją naszego dziecka.
No to przygotowujemy się do sprawdzianu z historii. Mamy powtórzyć dwie sprawy. Pierwsza to prawa i obowiązki ucznia. Na pamięć.
Nie chcę się wymądrzać, ale „po kuj” dzieciakowi znać na pamięć te obowiązki i prawa. Razem  zawarte w 18 rozbudowanych punktach, takich jak na przykład: „Uczeń ma prawo korzystać ze szkolnej biblioteki”. Ale odkrycie! Przez trzy lata korzystał, a dopiero w czwartej klasie dowiedział się, że ma do tego prawo. Rewelacja! To nie prościej te prawa i obowiązki spisać i wywiesić na tablicy ogłoszeń, w miejscu dostępnym, żeby każdy uczeń mógł  przeczytać i nie musiał obciążać sobie umysłu informacjami, które za kilka lat do niczego nie będą mu potrzebne.
Męczymy się przy tym okrutnie. Polski system edukacyjny postanowił skutecznie odstraszyć moją córkę od nauki, mnie od jej nauczania. Szlag mnie przy tych prawach trafia, zwłaszcza kiedy sobie pomyśle, że dzieciakom w zamian za prawo do biblioteki, które i tak miały, odebrano prawo do drożdżówek. Jak w Korei Północnej. A poza tym, co ma regulamin do historii?
Decyduję. Zostawiamy prawa i obowiązki, i przechodzimy do punktu drugiego, może będzie przyjemniej.
Akurat! Po pierwsze nie wiadomo, co w tym drugim punkcie trzeba powtórzyć i czego się nauczyć. Połowa klasy twierdzi (żona obdzwoniła inne mamusie), że występujące na terenie Polski regiony historyczne, druga połowa, że województwa z nazwami ich stolic.
W podręczniku do historii, oprócz praw i obowiązków ucznia, jest mapa Polski z naniesionymi na nią regionami, takimi na przykład jak Ziemia Chełmińska, czy Ziemia Sieradzka.
„Na kuj” 10-letniemu dziecku taka wiedza?! Po co ono w czwartej klasie ma uczyć się o Ziemi Sieradzkiej?
– Będziemy się uczyć województw – decyduję.
Tylko „po kuj” dziecku ta wiedza w wieku 10 lat. Przecież za jego życia, tak jak za mojego przynajmniej ze trzy, albo i cztery razy podział terytorialny kraju zmienią. Taki mamy ciąg na zmiany administracyjne. Zresztą już wódz przodującej w wyborach partii obiecuje nowe województwa. Nawet nie słucham, ile ich już obiecał.
Ja urodziłem się w województwie białostockim i miałem duże trudności, żeby się od tego odzwyczaić, bo mi wbili do łba w podstawówce ówczesny podział administracyjny. Moja babka do Podlaskiego nigdy się nie przyzwyczaiła. Twierdziła, słusznie zresztą, że to gdzieś w okolicach Białej Podlaskiej.
Nie, nie ma sensu tego się uczyć. Może nauczymy się tylko kilku województw, takich, których nigdy nie wymienią. Zaczęliśmy od Mazowieckiego. I na nim skończyliśmy. Nigdy, takie pojęcie w polityce nie istnieje. Zmienią, nawet Mazowieckie. Na Warszawskie i na Mazowieckie.
W sumie to dobrze, że skończyliśmy. Następnego dnia okazało się, że w tygodniu sprawdzianu z historii nie będzie. W zamian jest wycieczka na wystawę klocków lego.
Hura!!!!

One comment on “Porzucony przez żonę. Po kuj

  1. Pingback: Porzucony przez żonę. Powroty | życie umysłowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 16 października 2015 by in Bez kategorii.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 361 727 hits
%d blogerów lubi to: