życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Płeć mózgu. Skłonność do szaleństwa.

Płeć mózgu na zamku w Łapalicach

ZANIM PRZECZYTASZ, SPRAWDŹ PŁEĆ SWOJEGO MÓZGU. Sposób jest prosty. Mężczyźni rymują lewą półkulą, kobiety obiema, zatem jeśli rymujesz lewą półkulą, twój mózg jest męski, obiema – żeński, ale jeśli rymujesz prawą – przykro mi – trzecia płeć. Jeżeli to wam nie wystarcza, kliknijcie w link na końcu tekstu. Jest tam popularny, ale równocześnie i naukowy test.
Dzisiaj w swoich dociekaniach o zmianie płci dotarłem do skłonności do szaleństwa, ale nie do choroby psychicznej, tylko do szalonego działania, do romantycznych przedsięwzięć, do dużego ryzyka.
Z naukowych badań wynika, że skłonność do zaciągania kredytów, czyli do ryzyka, większa jest u mężczyzn. Jeżeli kobiety decydują się na kredyt, biorą krótkoterminowy. Mężczyźni – długoterminowy – wiadomo – większe ryzyko.
Mam to przećwiczone na własnej skórze. Żona usilnie namawiała mnie do niezaciągania kredytu na mieszkanie, ale ja, cóż mózg jednak męski  (tak mi wyszło też niestety w tym teście), przeciwnie, mimo ciągania za rękaw w przeciwną stronę, pierwszy stanąłem na progu banku. I dzisiaj jestem w tej grupie osób, którą zwą złośliwie frankowiczami. Grupie tej co jakiś czas politycy obiecują obiecanki, więc jestem tymi obiecankami nafaszerowany jak kaczka jabłkami w piekarniku. Największą radość mam z obiecanki elekta Dudy, który proponował przeliczenie franka na złotówkę po kursie nieobowiązującym w całym wszechświecie. No to czekam. Tyle tylko, że elekt Duda, gdy został prezydentem Dudą, przestał o tym kursie opowiadać. Może mu bank kredyt umorzył?

Wróćmy jednak do szaleństwa, do działań szalonych, utopijnych, pozbawionych już u źródeł szans na powodzenie. Oto przykład. Pałac w Łapalicach koło Kartuz. Oglądajcie, zanim się zawali!

To jest przykład romantycznego szaleństwa, działania poetycznego, bardziej artystycznego niż inwestycyjnego. Facet zaczął budowę pałacu prawie równie wielkiego jak Wawel. Historia jego, i jego budowli, to temat na dzieło przynajmniej filmowe. Jeżeli pamiętacie Fitzcarraldo Herzoga, to to jest historia podobna.
Jak pamiętacie Fitzcarraldo, „szalony” przedsiębiorca, który dorobił się na kauczuku, miał wizję wybudowania opery  w dżungli amazońskiej. Tylko po to, uwaga, żeby sprowadzić do niej swojego idola – wielkiego śpiewaka Caruso. Czym to się skończyło? Wiadomo. Nie trzeba oglądać filmu, żeby domyślić się, że przedsięwzięcie z góry było skazane na katastrofę. Piękną katastrofę – jak mawiał Greg Zorba, o tego rodzaju katastrofach.
W Łapalicach mamy podobną historię. Gdański przedsiębiorca z branży meblarskiej (specyficznej, bo robił meble stylowe, repliki antyków itp.) stolarz – mówiąc krótko – dorobił się takich pieniędzy, że zaczął budować ten pałac. Nie dla siebie, jak twierdził, tylko z przeznaczeniem na galerie sztuki. W szczerym polu, nad małym jeziorkiem, dojechać tam prawie tak trudno, jak do matecznika w puszczy. Prawdziwy Fitzcarraldo.

Dzieje polskiego Fitzcarraldo to historia użerania się z urzędnikami, którzy wydali mu zgodę na budowę willi, więc byli nieco zdumieni, kiedy na horyzoncie ukazał się taka budowla. To historia bankructwa firmy, bo pałac pochłoną jej dochody, zanim urzędnicy wydali zakaz dalszej budowy. To również historia odbudowy przedsiębiorstwa,jak tylko pojawiła się nadzieja na dokończenie budowy. To wreszcie historia żywiołu, podobnego do tego, który zniweczył plany Fitzcarralda. Kiedy fabryka meblarska stawała na nogi, zalała ją powódź, co zdaje się definitywnie przekreśliło szaleńcze marzenia. Ostatnia urzędnicza decyzja w sprawie gigantycznego pałacu została wydana dwa lata temu. Dotyczy zakazu wstępu na teren zamku, bo grozi to katastrofą. Ludzie jednak tam włażą, bo są ciekawi. Katastrofa może być zatem nie tylko piękna, ale również tragiczna.

Wróćmy teraz do płci mózgu. Ten, który szarpnął się na ten pałac, niewątpliwie jest męski. Kobiecy raczej nie podjąłby takiego ryzyka. Cytuję za Ryszardem Studenskim z Instytutu Psychologii US, który powołuje się na licznych światowych badaczy. „Stwierdzono, że mężczyźni w porównaniu z kobietami częściej podejmują ryzykowne prace, podróże i sporty, angażują się w niebezpieczne praktyki seksualne, cztery razy częściej prowadzą samochody z ryzykowną brawurą, dwukrotnie częściej siadają za kierownica po spożyciu pięciu drinków. Inwestując swoje pieniądze, rzadziej niż kobiety stosują konserwatywne i ostrożne strategie (mam to w domu). Stanowią 65 proc. hazardzistów. Częściej niż kobiety ponoszą negatywne skutki podejmowania ryzyka fizycznego: chłopcy w wieku 5-14 lat o 77 proc. częściej giną w wypadkach niż dziewczęta w tym samym przedziale wiekowym, a w wieku 15 – 24 lata tracą życie w wypadkach aż pięć razy częściej. I tak do 64 roku życia. Na starość się to wyrównuje.

Drewniane, kasetonowe sufity już się na swoje wawelskie głowy nie doczekają

Gdyby gdański stolarz był kobietą, albo miał mózg płci żeńskiej, byłby dzisiaj niebotycznie bogatym mieszczaninem gdańskim. A tak nie ma prawa nawet do tej ruiny, bo została wybudowana z „pogwałceniem” przepisów. Płeć fizyczną można zmienić. Płci mózgu – nie. A szkoda.
Test na płeć mózgu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 26 października 2015 by in architektura, psychologia and tagged , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Najczęsciej klikane

  • Brak

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,699,664 hits
%d blogerów lubi to: