życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Czy twoja modlitwa jest skuteczna?

Twoja, twoja i twoja z pewnością jest, bo inaczej pewnie byście się nie modlili. Każdy modlący się jest w stanie podać przykłady skuteczności swojej modlitwy. Modliłam się, żeby mąż znalazł pracę. I znalazł. Pomogło? Pomogło.
Niestety, nie jest to żaden dowód naukowy. Prawdopodobieństwo znalezienia, bądź nie, pracy wynosi 50 proc. Jedna druga. Równie dobrze więc mogły obie te opcje wystąpić z takim samym prawdopodobieństwem bez żadnej modlitwy.
W epoce wiktoriańskiej żył bogobojny uczony, który podjął się dowieść  skuteczności modlitwy w sposób naukowy. Nazywał się Galton. I był uczonym skrupulatnym. Do udowodnienia kwestii wiary zastosował metodę naukową. Założył, całkiem zresztą słusznie, że duchowni są tą grupą społeczną (zawodową), która statystycznie modli się najczęściej i najbardziej żarliwie. O co najczęściej prosimy w modlitwach? O zdrowie, swoje i najbliższych.
Podobnie jest  z duchownymi. Oni dodatkowo modlą się jeszcze o zdrowie swoich przełożonych, prałatów, biskupów, kardynałów. Często robią to w towarzystwie wiernych na mszach.

Galton założył więc, że duchowni w związku z tymi modlitwami, tak licznie wyrażającymi prośby o zdrowie, powinni żyć statystycznie dłużej. Następnie zabrał się do sprawdzania. A że nie było wówczas ani internetu, ani dobrych statystyk, rozpoczął wertowanie setek biogramów w słownikach biograficznych. Ta żmudna praca doprowadziła go niestety do wniosku, że lekarze (konowały) i prawnicy (urodzeni kłamcy) żyją dłużej niż duchowni. Jako uczony, Galton musiał więc porzucić swoje przekonanie o skuteczności modlitwy.
Co z tego wynika? Dla ateistów mógłby to być dowód na nieistnienie Boga. A dla wierzących? Dla wierzących mógłby to być dowód, że Bóg nie słucha modlitw duchownych, czyli kapłani nie są najlepszymi pośrednikami miedzy ludźmi a Bogiem. Ale dla księży katolickich byłby to dowód na to, że Bóg nie słucha tylko odszczepieńców, czyli duchownych anglikańskich.
Dealer kiełbasy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 28 października 2015 by in Bóg, nauka, religia, statystyka and tagged , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 249 039 hits
%d blogerów lubi to: