życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Płeć mózgu. Umieranie na urodziny

07aad-mindset-743161_1920

Tekst na Zaduszki. Z pewnością wielokrotnie zetknęliście się ze śmiercią, która miała miejsce przed jakąś ważną datą, lub bezpośrednio po niej, w okolicy świąt, a zwłaszcza z okazji rocznicy urodzin. Polskie powiedzenie „Byle do wiosny” musi mieć również z tym związek, bo wiosna to nowe rozdanie, nowe życie, nowe nadzieje. Statystycznie dużo zgonów zadarza się właśnie wśród ludzi (starych, chorych), którzy wiosny doczekali. I czekać już nie mają na co. Ciekawe, czy ma to związek również z płcią mózgu.

Takie badanie zostało przeprowadzone. Socjolog David Phillips Przez 20 lat przeanalizował 3 miliony aktów zgonu, do jakich doszło w Kalifornii (a więc w podobnych warunkach). Phillipsowi chodziło o zbadanie, czy data śmierci ma związek z datą urodzin, o czym przekonują niektórzy astrologowie. Tyle, że dla nich związane jest to z wpływem ciał niebieskich, czyli to kiedy umrzesz zależy od gwiazdy, pod którą się urodziłeś.

Po przeanalizowaniu trzech milinów przypadków śmierci Phillipsowi rzeczywiście wyszło, że ludzie statystycznie częściej umierają w okolicach rocznicy swoich urodzin. Z tym, że niekoniecznie jest to związane z gwiazdami, pod którymi się urodzili. Okazało się bowiem, że w okolicach tygodnia przed rocznicą urodzin częściej statystycznie umierają mężczyźni, natomiast tydzień po urodzinach – kobiety. Czyżby miało to zależeć od płci?

Wydawało mi się, że teoretycznie powinno być odwrotnie. Że przed rocznicą urodzin częściej powinny umierać kobiety zrozpaczone mijającym czasem i tym, że są coraz starsze. Po urodzinach mężczyźni – z przepicia. Phillips wyniki swoich badań tłumaczył inaczej. Według niego, kobiety z większą nadzieją i radością oczekują na świętowanie swoich urodzin (impreza?), zatem nie opłaca im się umierać przed spodziewaną zabawą. Faceci natomiast przed rocznicą urodzin popadają częściej w czarną rozpacz z powodu tego, że tak mało w życiu osiągnęli.

Kiedy obserwuję kobiety wokół siebie, to interpretacja Phillipsa wydaje się mi się dość poprawna. Rzeczywiście, kobiety przed nadchodzącymi urodzinami popadają we wzmożone ożywienie. Prawda, że rozpaczają z powodu upływu lat ale (to ważna uwaga), tylko swoich lat. Ta rozpacz jednak nie jest im w stanie przesłonić korzyści (głównie emocjonalnych) ze spodziewanego święta. Natomiast znani mi mężczyźni najczęściej przed urodzinami gasną, zapadają się w sobie i gdyby nie ich żony,  żadnych urodzin by nie świętowali.

Możliwe, że ma to związek również z poziomem optymizmu życiowego. Badanie nad wpływem optymizmu (bądź pesymizmu) na częstotliwość śmierci przeprowadzono w Finlandii, gdzie obserwowano przez 6 lat grupę kilku tysięcy osób podzielonych na grupy optymistów, pesymistów i „neutralnych”. wyniki były takie jakich się spodziewacie – najczęściej umierali (zwłaszcza na raka i choroby krążenia) pesymiści, najrzadziej optymiści. Badania te miały podważyć wnioski Phillipsa. Moim zdaniem jednak nie podważyły. Potwierdziły tylko, że kobiety w przeciwieństwie od mężczyzn są większymi optymistkami z nadzieją wyczekującymi na spodziewane święto.

Z okazji Zaduszek, choć to może nie wypada ( w Polsce, bo już nie w Meksyku) życzę wszystkim zdecydowanie większych dawek optymizmu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2 listopada 2015 by in psychologia, płeć and tagged , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,699,016 hits
%d blogerów lubi to: