życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Miliardy świń żyją duchem świętym?

food-561008_1280

Taki jest niestety cel życia świni

Post „Pożrą nas wegetarianie” wzbudził spore kontrowersje. Kilka osób uznało mnie za debila, inni, delikatniej, doszli do wniosku, że panująca wilgoć rozcieńczyła moje zwoje umysłowe. Z tymi spróbuję podyskutować.

Uznali oni, że moja umysłowa konstatacja dotycząca rezygnacji ze zjadania zwierząt jest błędna. Założyłem teoretycznie, że jeśli posłuchamy apeli wegetarian i przestaniemy jeść mięso, doprowadzimy do niekontrolowanego rozwoju zwierząt roślinożernych (bo takie głównie zjadamy), i one wyżrą nam roślinność.

Według moich oponentów, nie mam racji, bo zwierzęta te hodowlane są w zdecydowanej większości na fermach przemysłowych, w związku z tym rośliny są bezpieczne. Czyli świnia nam nie zagraża, dopóki jest na farmie.

No to się zastanówmy, dlaczego ona jest na farmie? I po co? Otóż świnia jest na farmie wyłącznie w wyniku rachunku ekonomicznego. Aby ten rachunek się zgadzał, świnia w pewnym momencie musi być zabita, zjedzona, i przerobiona na buty (skóry), żelatynę (kości) i co tam jeszcze z tej biednej świni da się wyprodukować. Celem świni przebywającej na farmie jest przedwczesna śmierć, niestety nie z przyczyn naturalnych. W czasie przebywania na farmie przemysłowej świnia nie żyje duchem świętym, tylko je. Czyli kosztuje. W świnię się inwestuje, żeby potem mieć zyski, żeby kilkadziesiąt procent ludzi na świecie mogło się z tego  utrzymać, a kilka zarobić.

Teraz wyobraźmy sobie, że świat przejął się apelami wegetarian i przestał świnię zjadać, a jej skórę przerabiać na buty. Świnia jest szczęśliwa, bo wbrew jej oczekiwaniom nie została zabita, kiedy osiągnęła 80 kilogramów wagi. Ale dalej je. Nie potrafi żyć duchem świętym. Po co ona teraz istnieje? Z ekonomicznego punktu widzenia po …uj. Jeśli zaś chodzi o ewolucję, po to, żeby się rozmnożyć. Tyle tylko, że na farmie (i obok niej) nie ma już osób, które do tej pory pomagały się jej rozmnożyć. Poszły sobie w … izdu. Przegnała je ekonomia, bo z jej punktu widzenia świnia jest zbędna, gdyż nie przynosi dochodu, wyłącznie żre i się rozmnaża. A potrzeby ludzi do tej pory „obsługujących” świnię się nie zmieniły. Jeść trzeba, choćby salatę i za nią płacić, bo nawet sałata kosztuje.

Zostawmy w spokoju kilkadziesiąt procent tych ludzi, którym hodowla zwierząt pozwala się utrzymać. Niech idą hodować kiełki dla wegetarian. Ale świnie zostały. Krowy również, owce, króliki, kurczaki, gęsi, indyki i wiele, wiele, wiele innych. Gdyby to były setki zwierząt, no powiedzmy tysiące, to może udało by się je pokazywać za pieniądze w zoo. Ale mówimy o dziesiątkach miliardów, w niektórych przypadkach setkach miliardów zwierząt. One ciągle domagają się jedzenia, bo na farmie są tak samo głodne, jak na wolności, a nawet bardziej, bo były planowo tuczone i muszą jeść dużo. I kto ma za to jedzenie teraz zapłacić? Pytanie jest takie: Kiedy te zwierzęta opuszczą farmę przemysłową, bo opuścić muszą, żeby nie zdechnąć na niej z głodu i zaczną wyżerać kiełki, które wegetarianie wyhodują dla wegetarian?

Najprościej byłoby te zwierzęta zagazować, ale przecież nie o to chodzi. Ani wegetarianom, ani mnie. To może jednak lepiej zjeść?

A co, jeśli świnia swój obecny los sama sobie zgotowała. Mało tego, taki los, w którym na finiszu ląduje w garnku jej odpowiada i jest z tego zadowolona. Ale o tym już w następnym poście.

Pożrą nas wegetarianie

Reklamy

5 comments on “Miliardy świń żyją duchem świętym?

 1. Pingback: Pożrą nas wegetarianie | życie umysłowe

 2. Pingback: Dlaczego owce milczą? | życie umysłowe

 3. Ida Marzena Szwaczko
  17 listopada 2015

  Wygasza się produkcję i już

  Polubienie

 4. Jacek Nowakowski
  10 lutego 2017

  nielogiczne… wygasza się produkcję, czyli zaprzestaje odtwarzania stada 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 10 listopada 2015 by in Bez kategorii.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 2,699,014 hits
%d blogerów lubi to: