życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Dlaczego owce milczą?

sheep-838489_1920A co jeśli świnia, albo owca sama wybrała swój los. Bo ma z tego więcej korzyści. Dzisiaj obiecany post na gorąco dyskutowany temat odżywiania się człowieka mięsem zabitych zwierząt hodowlanych. Do dzisiaj otrzymuję maile i komentarze obrońców zwierząt na temat, w związku z tym im dedykuję tego posta.

Kilka lat temu wysłuchałem wykładu amerykańskiego naukowca na temat ewolucji. Niestety, ponieważ było to kilka lat temu, nie pamiętam jego nazwiska. Ale chętni, po niestety żmudnych poszukiwaniach, z pewnością odnajdą ten wykład n TED, żeby sprawdzić, czy nie łżę.

Uczony ten opowiadał, jak na swojej działce sadził świeżo zakupionego storczyka. Wkopując go w ziemię zachwycał się, jak piękny kwiat udało mu się wybrać. Ale ponieważ to był naukowiec, w pewnym momencie zadał sobie pytanie, skąd w nim taka zarozumiałość, skąd takie przekonanie, że to on wybrał tego storczyka. A co, jeśli to storczyk wybrał jego?

W tym momencie wszyscy, którzy uznają, że to Bóg, albo ewolucja postawiła człowieka  na szczycie piramidy, podporządkowując mu wszystkie stworzenia, czyli zdecydowana większość z nas, uzna tego naukowca i mnie razem z nim za głąba. Zarówno wierzący, jak i ateiści wierzą w to samo, że to człowiek stoi na najwyższym szczeblu drabiny. I w związku z tym kwiat jest dla niego, a nie on dla kwiatu.

Zwłaszcza ludzie wierzący są przekonani, że tak właśnie urządzony został świat przez Boga. Że kwiaty sąd dlatego takie piękne, aby człowiek się nimi zachwycał. To oczywisty błąd. Kwiat nie dlatego wygląda tak jak wygląda, żeby podobać się człowiekowi. On ma się podobać pszczole, która go zapyla. Albo motylowi. Kwiaty są zatem nie dla ludzi, tylko dla owadów.

Z małą poprawką. Tak było dawniej, dopóki człowiekowi kwiaty również nie przypadły do gustu i nie zaczął ich hodować. Czyli niejako wspomagać ewolucję. Stąd pytanie amerykańskiego uczonego. Czy ten storczyk nie dlatego wygląda tak pięknie, żeby on go właśnie wybrał. Potem zasadził, podlewał, użyźniał glebę, wreszcie dopomógł w rozrodzie, czyli przekazaniu genów następnemu pokoleniu. Storczyk zadbał po prostu o swoje geny. Czyli o to, co w ewolucji najważniejsze. Przekazanie genów następnemu pokoleniu, tak, żeby gatunek nie wymarł.

Wróćmy teraz do naszych zwierząt, konkretnie do owiec, bo pasują do tytułu. Możemy postawić przy nich takie samo pytanie, jak przy storczyku. Czy jesteśmy pewni, że to my wybraliśmy owce do hodowli, czy nie jest przypadkiem odwrotnie, czyli czy to nie one wybrały nas. Ewolucyjna pozycja owcy hodowlanej jest nieporównywalnie lepsza od pozycji jej dzikich krewniaczek. Można nawet przyjąć takie założenie, że owce hodowlane będą istniały, dopóki będzie istniał człowiek. Chyba że wykończą je wegetarianie. Ale o tym pisałem już w tekście „Pożrą nas wegetarianie”. Co do dzikich krewniaczek owcy nie można dać nawet rękojmi, że będą jeszcze biegały po ziemi za 50 lat.

Moim zdaniem zupełnie uprawnione jest założenie, że owce na którymś etapie ewolucji przystosowały się do człowieka z czystej kalkulacji. W zamian za swoje mięso i wełnę otrzymały gwarancję przekazania swoich genów kolejnym pokoleniom. O ich geny, oprócz nich, dba również człowiek. Dlatego prowadzone na rzeź milczą, przynajmniej według tytułu głośnego filmu.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, niech przyjrzy się bocianom. Ich zabiegom o to, żeby rozmnażać się, jak najbliżej człowieka. Przecież nie z tego powodu, że nas kochają, tylko na szczycie chałupy czują się bezpieczniej. Gdyby mięso bociana było dla Polaka jadalne, sądzę, że już dawno przestałby odlatywać do ciepłych krajów, tylko przeprowadził się z gniazda na dachu do stodoły. Niewykluczone zresztą, że i tak to nastąpi, bo już dziś obserwuje się najcwańsze osobniki, które nie odlatują, tylko pozwalają ludziom przez zimę się dokarmiać.

Pożrą nas wegetarianie

Miliardy świń żyją duchem świętym

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 12 listopada 2015 by in ewolucja, nauka and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,694,792 hits
%d blogerów lubi to: