życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Parszywa czternastka

Najlepsze sceny alkoholowe w polskim kinie. Ranking

Nikt tak ładnie nie potrafi opowiadać w kinie o piciu wódki jak Polacy. Mówię to z pełną świadomością. Nawet Rosjanie nie dorastają nam do pięt Nawet w słabym polskim filmie, jeżeli trafi się scena picia alkoholu, to jest ona smaczna, jak czysta zmrożona wódka z kropelkami. Dzisiaj jak najbardziej subiektywny ranking scen „alkoholowych” w kinematografii polskiej. Miał mieć standardowo dziesięć pozycji, ale nie ma, bo ten blog nie jest standardowy.
A zatem do dzieła

14. Alternatywy 4

Zliż pan szybko, póki trzyma procenty, czyli Kołek i Kotek kupują wódkę.

Żeby się napić trzeba wódkę najpierw kupić. Jesteśmy w czasach, kiedy wódka nie jest na kartki, ale kupienie wódki lepszej, w tym wypadku „Żytniej” jest trudne, stąd postulat żeby sprzedawać po pół litra na twarz.

 

13. Pod Mocnym Aniołem

czyli musiałem pić wódkę z ładowaczami

Jedyna w tym zestawie scena małosmaczna, jak to u Smażowskiego zakończona pawiem (u niego większość pijących pawiuje), ale w szlachetnej intencji.

12. Czterdziestolatek

czyli to ja na mistrzostwach krajowych w Białymstoku juniorów biegałem z Krzyszkowiakiem

Lata 70-te ubiegłego wieku i  najlepszy serial współczesny z tamtego okresu, w którym, jak widać poważnym problemem był alkoholizm nieudanych sportowców (udanych zresztą też). W scenie pojawia się nieużywane i już chyba zapomniane dziś określenie wódki: nafta

 

11. Ćma

czyli mama mi zawsze mówiła, jak już musisz pić, to przynajmniej bądź elegancki.

Głośny film Zygadły o radiowym, życiowo wykolejonym prezenterze radiowym, który w nocnych audycjach stara się pomóc załamanym słuchaczom. Epizod Stuhra (ojca), który opowiada stary dowcip w sposób tak depresyjny, że tylko się obwiesić

 

10. Miś

Śledzie się pojawiły czyli komputeryzacja

Komputeryzacja 40 lat temu. Przekonanie, że tylko czysta wódka jest zdrowa dla polskiego organizmu uzyskuje w tej scenie dobitne potwierdzenie. To co Anglicy piją na co dzień, nam wystarcza tylko na raz

9. Pełnia

czyli wysunę w świat, siądę na traktor, pojadę w las, skręcę kierownicą w bok

Scena z filmu Kondratiuka, pokazująca, jak się pije, kiedy nikt nie pije. I marzenia Gajosa, które warunkują osiągnięcie pełni, czyli szczęścia. Marzenia są prozaiczne, ale w tym stanie upojenia raczej niewykonalne.

8. Miś

czyli odwieczne prawo natury

Druga scena z kultowego filmu Barei, z którego można by nominować przynajmniej jeszcze kilka epizodów. Ten jest charakterystyczny ze względu na scenerię i walutę wymienną. W czasach PRL-u w większości kotłowni mieściły się meliny, w których funkcjonowało „podziemie” gospodarcze, a walutą wymienną obowiązującą w nim były zegarki.

7. Człowiek z żelaza

czyli ciotka delirka

Znakomita scena w przeciętnym filmie Wajdy. Opania jako dziennikarz biegający w skarpetkach przed esbeckim księciem, który nalewając wódkę z butelki po oranżadzie (częsta praktyka w miejscach, gdzie nie można było pić alkoholu), wypowiada się na tema wątroby

6. Wniebowzięci

czyli ja tam wszystko przefruwam, a jak nie to psem scuje

Z tymi aktorami akurat można by stworzyć osobny ranking picia wódki w PRL-u. Tu mamy picie w plenerze, czyli na zapleczu. I interesującą dyskusję na temat lotów w Kosmos. A właściwie wyboru, jaki mają Amerykanie. Albo w Kosmos, albo na krzesło elektryczne.

5. Pełnia

czyli pies jebał komara

Druga scena z filmu Kondratiuka. Demonstruje szlachetny brak przywiązania do rzeczy materialnych. Alkoholu w niej nie ma fizycznie, ale jest w organizmie Gajosa. Nie ma go w pobliskim sklepie (nie dowieźli), stąd zrozumiała frustracja bohatera. Szkoda komara.

4. Pętla

czyli upadek najlepszego saksofonisty

Absolutnie genialna aktorsko scena. Hłasko w całej okazałości. Czarny film amerykański w polskiej wersji, czyli Holoubek jako Bogard, przynajmniej w tej scenie. Opowieść o najlepszym saksofoniście jest tak hłaskowo-amerykańska, że pozwolę sobie przytoczyć jej zakończenie

Fijewski: Moja historia jest krótka. Kochałem

Holoubek: Zupełnie coś nowego.

Fijewski: Rzuciła mnie.

Holoubek: Co dalej?

Fijewski: Nie jestem już najlepszym saksofonistą w tym mieście.

Holoubek: W tym mieście nie ma ani jednego dobrego saksofonisty. Wszyscy grają podle.

3. Żółty szalik

czyli jeśli pan jest wegetariański

Koncert na jednego aktora. Trochę czuć Wieniediktem Jerofiejewem, ale w pozytywnym znaczeniu. Moskwa-Pietuszki przeniesiona do Warszawy,do klasy społecznej znacznie wyższej. Niech moc będzie z Wami!

2. Fucha

Na trzecią nóżkę o Boże, Boże, czyli ja już więcej nie wypiję, wykończy mnie ta wódka.

Nieco już zapomniany film Dudziewicza na podstawie opowiadania Himilsbacha. Tym razem koncert na trio w czasch, kiedy film opowiadał obrazem, a nie szybkim montażem, pauzą zamiast gonitwą, mimiką zamias lywoodzkie nie zawłanęły jescze polskim kinem. Mistrzostwo świata, choć film przeciętny.

1. Popiół i diament

czyli spirytus u Rudego

Zaskoczenia nie będzie. Scena, która przeszła do historii kina światowego. Genialnie zaplanowana, skomponowana i zagrana. Polski James Dean, który wyszedł żywy z Powstania. Po to, żeby wypić za poległych przyjaciół.

Wiem, że nikt z was nie będzie tym rankingiem zachwycony, bo każdy ma swój ranking. Proszę, dopisujcie swoje propozycje.

Czeskie porno

Reklamy

4 comments on “Parszywa czternastka

 1. iii
  27 listopada 2015

  bym to ściągnął al nie wiem jak

  Polubienie

 2. nauczyciel
  7 grudnia 2015

  Ciągniesz za koniec.

  Polubienie

 3. Pingback: Prawdziwi idole nie starzeją się. Umierają | życie umysłowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 26 listopada 2015 by in Bez kategorii and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Najczęsciej klikane

 • Brak

Kategorie

Statystyki bloga

 • 2,699,667 hits
%d blogerów lubi to: