życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Mało mi haka nie urwało

20151227_143001.jpg

Lustrzane odbicie kolei. Póki co przedział wie pusty

 

25 lat nie jeździłem polskimi pociągami i nie wiem, co mnie podkusiło, żeby dać jeszcze raz kolejarzom szansę. Właściwie to był ślepy los. Postanowiliśmy rodzinnie wybrać się do Gańska. Nie potrafiliśmy zdecydować – samochód czy pociąg? Ten pociąg wziął się stąd, że obawialiśmy się wpaść po drodze w śnieżycę. Śnieżyca – wyjaśniam młodym – duża ilość śniegu. Śnieg – takie białe, co leci zimą z nieba. Przepraszam, już nie leci.

Zatem nie mogliśmy się zdecydować i zdaliśmy się na ślepy los, czyli rzut monetą jednogroszową. I ta jednogroszówka wybrała nam pociąg. Początkowo nawet się ucieszyłem, bo widziałem w telewizorze reklamę PKP,  a w niej cuda, cudeńka, więc pomyślałem sobie: Pięknie nam ta kolej przez ten czas, kiedy z niej nie korzystałem się zmieniła. Biznesmeni w garniturach z laptopami, łącza internetowe, fotele samolotowe, miejsca zabaw dla dzieci, restauracje – tylko wsiadać i podróżować.

Jednak już przy kasie biletowej zorientowałem się, że jednogroszówka wybrała źle. Okazało się najpierw, że podróż koleją będzie mnie kosztować drożej niż samochodem, a na dodatek zajmie więcej czasu. Jak się o tym dowiedziałem zrozumiałem, dlaczego kolej nasza tonie w długach. Następna informacja uzyskana w kasie była taka, że lotnicze fotele mogę sobie wybić z głowy, internet też, jak będę miał światło, powinienem być szczęśliwy. Dodatkowo, szczęście nasze niezmierne, będziemy mieli miejsca siedzące, hip, hip, hura, i dziękować Bogu w tym samym przedziale, choć już niekoniecznie obok siebie.

W tym momencie powinienem był oddać bilety w kasie i jechać samochodem, co podpowiadał rozum, ale rozumu nie słuchałem, tylko jak głupi podążałem za przeznaczeniem wyznaczonym przez rzut monetą. Dzięki temu, już po wejściu do pociągu mogłem przekonać się, że nie różni się on niczym od tego, który ostatni raz opuściłem za schyłkowej komuny.

20151227_140039

Wstrząsający widok dworca w Mońkach

 

A więc przede wszystkim zapach. Nie wiem z czego oni go wytwarzają, ale na pewno z tego samego, co w latach 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy myślałem, że to pety tak śmierdzą, a dzisiaj wiem, że to nie pety, bo dziś palić w pociągu w ogóle nie można. A zapach ten sam. Nawet trudno ten smród opisać, ale jakbym go poczuł w środku nocy, w chwilę po przebudzeniu, jeszcze nieprzytomny, bez chwili zastanowienia wiedziałbym, że mnie zamknęli w przedziale.

20151227_142645

I jeszcze bardziej wstrząsający peron w Grajewie

 

Wystrój wnętrza. Identyczny, jak za komuny. Ten zmysł dizajnerski – tam muszą nadal pracować ci sami spece od wystroju. Prawie takie same firaneczki i obicia kanap, w te znaczki PKP, których jest więcej niż pestek w słoneczniku, oni naprawdę muszą sądzić, że to jest piękne. Myślałem, że za komuny ktoś im ten socrealizm dizajnerski kazał realizować, teraz wiem, że oni to mają zapisane w genach.

Tłok taki sam jak za Polski Ludowej. Jak nie wykupisz sobie miejscówki, leżakujesz z bagażami na korytarzu, zaś w przedziale, jak jedna osoba chce wyjść do kibla, to wszyscy muszą się podnieść i jeszcze bagaże jej z drogi usunąć. Podczas mojej podróż matka z dwojgiem dzieci koczowała pod ubikacją, jakby za taki luksus świadomie zapłaciła.

Prędkość początkowa i końcowa. Niezmienna od II wojny światowej. Podobno przed tą wojną była większa. Pociąg z Białegostoku do Gdańska wlecze się przez sześć i pół godziny. Choć nazywa się pośpiesznym, pociąg staje w każdej Pipidówce, która ma jakieś betony przy torach, którzy przy bardzo optymistycznym postrzeganiu świata można by nazwać peronami.

I wreszcie przybytek, który okazał się trwalszy niż sławojki. Kibel wagonowy, świadomie przeze mnie nie nazywany toaletą. Trudno bowiem nazwać tak pomieszczenie, które już po drugim postoju pociągu oszczane jest tak, że suchą nogą go nie przejdziesz. Tak więc gdzieś przez cztery godziny z hakiem jechałem z tak pełnym pęcherzem, że mało mi tego haka nie urwało.

Bezmięsny Żyd na rowerze

Reklamy

10 comments on “Mało mi haka nie urwało

 1. Olgierd
  28 grudnia 2015

  Jechałem pociągami PKP wielokrotnie w 2015, tak Pendolino jak i TLK, i nigdy nie spotkałem się z podobną sytuacją. Bilety zawsze kupuję w internecie. Pendolino jest lepsze niż samolot. Regularne TLK też jest OK. Oczywiście nalezy wykupić miejscówke.

  Polubienie

  • kredek
   28 grudnia 2015

   Ale na tej trasie nie jeździ Pendolino i jeszcze długo jeździć nie będzie

   Polubienie

   • Olgierd
    28 grudnia 2015

    Fakt, tasa Białystok-Gdańsk nie lezy w żadnych priorytetach PKP. Pendolino Warszawa-Gdańsk było genialne.

    Polubienie

 2. Marcin
  29 grudnia 2015

  Ten tekst wg mnie jest nie do końca sprawiedliwy. Owszem są na trasach regionów mniej zamożnych/uczęszczanych pociągi które pamiętają czasy PRL, ale kolej rzeczywiście się zmienia. Pendolino, składy IC, KM czy ostatnio wprowadzone tabory PESY udowadniają, że jest coraz lepiej. Ale jeżeli ktoś nie wychyla nosa sprzed fotelu samochodowego, nie obserwuje, co dzieje się, a raczej nie dzieje się szczególnie na Podlasiu ten później jest w wielkim szoku. Trafiłeś akurat na ten tabor i też takich podróżnych, którzy nie sprzyjają dobremu wizerunkowi PKP. Kolej się zmienia, trochę powoli niż jakbyśmy chcieli ale cierpliwości i zaufania. Ja też mam spore zastrzeżenia do działalności tej spółki, ale tyle, co w życiu przejechałem pociągami to ani nic mnie nie zdziwi ani nie zaskoczy, ale jednak wolę wybrać pociąg niż np. autobus czy samochód na długą trasę.

  Polubienie

  • j
   29 grudnia 2015

   Skoro nie dzieje się szczególnie na Podlasiu to trudno mieć pretensje, że ktoś stąd ma takie a nie inne refleksje na temat pociągów. Trudno cieszyć się z Pendolino i luksusó kiedy wciąż brakuje zupełnych podstaw.

   Polubienie

   • bogo2
    30 grudnia 2015

    po prostu autor zapomnial o tej piosence….:)

    Polubienie

 3. Pingback: Powrót czyli zemsta kolejarzy | życie umysłowe

 4. Pingback: Bezmięsny Żyd na rowerze | życie umysłowe

 5. Pingback: Pif – paw. Wystrzałowa zabawa!!! | życie umysłowe

 6. ned10
  3 kwietnia 2016

  Ale się chłopie narobiłeś…. A płacą chociaż dobrze?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 28 grudnia 2015 by in Bez kategorii, społeczeństwo, transport miejski and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 2,694,797 hits
%d blogerów lubi to: