życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

10 najdroższych zdjęć świata

Informacja o zdjęciu kartofla sprzedanego za milion dolarów skłoniła mnie do sporządzenia tej listy. Są na niej fotografie równie jak kartofel absurdalne, za to wielokrotnie droższe. Podziękujmy Panu Bogu za milionerów, a jeszcze bardziej za miliarderów. Zwłaszcza artyści mają za co dziękować, a wśród  nich fotografowie. Gdyby nie ludzie z wielką kasą, nikt by nie zapłacił za kartofla miliona dolarów. Wielka kasa ma to do siebie, że odbiera rozum. Miliarderowi najłatwiej wcisnąć kit, że obcuje z wielką sztuką, za którą trzeba zapłacić gigantyczne pieniądze.


Kartofel na sprzedanym zdjęciu wyłania się z czerni i chyba w tym jego cała atrakcja, bo wygląda na kartofla kosmicznego. Za tego kosmicznego kartofla milion dolarów bez targowania się dał anonimowy biznesmen, który pił wino z autorem zdjęcia Kevinem Aboschem. Spijanienie nie było jednak przyczyną szalonej decyzji, bo sfinalizowanie transakcji trwało dwa tygodnie, więc trudno przypuszczać, że przez cały ten czas biznesmen był pijany. A może głupio było mu się już wycofać. Sam kiedyś po pijaku zadeklarowałem chęć kupienia od pijanego artysty obrazu za 500 zł, a na trzeźwo miałem nadzieję, że nie będzie on tej szczęśliwej dla siebie transakcji pamiętał. Niestety, pamiętał i już z samego rana stał pod drzwiami z obrazem. Płakałem, ale zapłaciłem.

Abosch sam był zaskoczony osiągniętą kwotą. Do tej pory fotografował portrety gwiazd Hollywoodu (m.in. Johnny’ego Deepa) i sprzedawał za marne pół miliona dolarów od sztuki. Ziemniak okazał się zatem dwa razy cenniejszy od Deepa.

Transakcja ta skłoniła mnie do poszukania najdrożej sprzedanych zdjęć w historii, bo ten kartofel Aboscha nie mieścił się, jak się później okazało, nawet w pierwszej dwudziestce najdroższych fotografii. Z tej dwudziestki wybrałem dziesiątkę zdjęć nie dość, że absurdalnie drogich, to moim zdaniem jeszcze absurdalnie przepłaconych.

Oto top 10

10

f8[1]

Czarno-białe zdjęcie z 1927 roku. Muszla sfotografowana przez Edwarda Westona  i zatytułowana „Nautilius”. Jest to jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii. Może z powodu tytułu, bo już wcześniej Weston miał obsesje na punkcie muszli i sfotografował ich całą masę. Ale tylko Nautilius przeszedł do historii,  ponieważ znalazł nabywcę, który zapłacił za niego 1,082,500 dolarów.  Przyznaję, że w konfrontacji z ziemniakiem muszla jest bardziej estetyczna.

9

Dovima with elephants, at Cirque D'Hiver, Paris, August, 1955

Wartość tego zdjęcia oparta  jest na sile przekonywania fotografa Richarda Avendona, który w 1955 roku przekonał modelkę Dovimę do pozwania ze słoniami. Tytuł mało oryginalny – „Dovima ze słoniami”. Cena tej grupowej, kiczowatej sceny – 1,151,976 dolarów. Później takie sceny ze słoniami fotografował każdy, jak łatwo się domyślić, już za małe pieniądze.

8

f11[1]

Alfred Stieglitz sfotografował w 1919 roku ręce należące do jego żony. Jest w tych rękach pewien koncept, bo są wzorowane na rzeźbie Rodina. Za zdjęcie zapłacono 1,470,000 dolarów. Ręce żony okazały się cenniejsze od całej żony sfotografowanej na golasa. Ale goła żona też swoje zarobiła, bo tylko o 100 tysięcy mniej od rąk .

7

f10[1]

To moje ulubione zdjęcie, jak widać bardzo przeciętne. Przedstawia widok Kremla w Tobolsku. Zostało jednak sprzedane za 1 750 000 dolarów, bo wykonał je Dmitry Miedwiediew (tak, ten Miedwiediew). Cena ta została osiągnięta na aukcji charytatywnej. Odnoszę jednak wrażenie, że kupującemu chodziło też o sprawienie satysfakcji autorowi fotografii, tak, żeby ta satysfakcji w przyszłości spłynęła również na kupca.

6

f2[1]

Autor tego zdjęcia nie zarobił nic, bo jest nieznany. A zdjęcie ma wartość bardziej antyczną niż historyczną, bo pochodzi aż z 1880 roku. Przedstawia znanego rzezimieszka Billy’ego the Kida, który z nieznanych powodów zyskał sławę słynnego rewolwerowca, choć strzelał kulawo. Jednak ta jego sława wywindowała cenę tego zdjęcia do kwoty 2,300,000 dolarów.

5

fW1[1]

Teraz wkraczamy w czasy współczesne w erę Andreasa Gursky’ego, który z nieznanych mi powodów sprzedaje swoje zdjęcia najdrożej. Tu sfotografował wnętrze supermarketu i nazwał je „99-centowy dyptyk II”. Został on sprzedany za 3,346,456 dolarów i w 2007 roku było to najdroższe zdjęcie na świecie. Przyznam – nie wiem z jakiego powodu.

4

f4[1]

A tu mamy kompletną jazdę bez trzymanki. Wydaje nam się bowiem, że mamy do czynienia ze zdjęciem wojennym. Ale to złudzenie. Fotka został wykonana w atelier, upozowana na tereny walk wojsk sowieckich z afgańskimi mudżahedinami. Tyle, że te tereny na fotce znajdują się w Kanadzie, a mundury wojsk sowieckich zostały wypożyczone. Upozowaną scenę pstryknął Jeff Wall, sprzedana została za 3,666,500 dolarów, a nabywca wiedział, że ma do czynienia z sytuacją upozorowaną.

3

Untitled #96

Zdjęcie wykonała Cindy Sherman  w 1981 roku. Jest to fotka z całej kolekcji autoportretów autorki, przedstawiających ją upozowaną na różne kobiety, w różnym wieku w pozycji horyzontalnej. To zdjęcie nie ma tytułu, tylko numer 96. Jest na nim Cindy ucharakteryzowana na nastolatkę, która trzyma w ręku kawałek gazety z ogłoszeniami dla samotnych. Na aukcji w 2011 roku zdjęcie to osiągnęło cenę 3,890,500 dolarów.

2

f9[1]

Znowu Gursky i jego fotoshop. Przedstawia rzekę Ren. Trzeba przyznać, że Gursky nad tym Renem się napracował, bo przy pomocy fotoshopa wyczyścił krajobraz ze wszystkich budynków, drzew, samochodów, rowerzystów. A następnie uznał je za swoje  najlepsze zdjęcie, gdyż, jak  powiedział jest ono alegorią sensu życia. Znalazł naiwnego, który w to uwierzył i w 2012 roku zapłacił za fotkę rekordową cenę 4 338 500 dolarów.

Aż do 2014 roku było to najdroższe zdjęcie na świecie. Jednak w tym roku na aukcji sprzedano taką fotę

1

najdrozsze-zdjecie-swiata[1]

Za 6,5 miliona dolarów. Zrobił je Australijczyk Peter Lik i zatytułował „Phantom”. Jeżeli sądzicie, że jest on czymś wyjątkowym, to wpiszcie sobie w Googla  Antelope Canyon. Znajdziecie tam takich phantomów setki. Choć, przyznam, w zdecydowanej większości kolorowych.

Reklamy

3 comments on “10 najdroższych zdjęć świata

  1. Pingback: 10 najdroższych zdjęć świata | życie umysłowe

  2. goldenbrown
    7 lutego 2016

    Niby o gustach się nie dyskutuje, ale z całej tej listy zdjęć nie wybrałabym żadnego. Ale co ja tam wiem o sztuce.. 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 27 stycznia 2016 by in Bez kategorii, fotografia, internet, społeczeństwo, sztuka and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,694,792 hits
%d blogerów lubi to: