życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Ostatni pocałunek

Yoko uparła się, że się rozbierze do golasa. Chciała być nago obok człowieka, którego za kilka godzin już miało nie być.

Na tym zdjęciu miał być John Lennon. Sam. Po to 8 grudnia  1980 roku Annie Leibovitz umówiła się z nim na sesję fotograficzną w studiu. Kilka tygodni wcześniej po pięciu latach milczenia John wydał nowy album Double Fantasy. Zdjęcie zaś miało ukazać się na okładce muzycznego czasopisma „Rolling Stone”.

Ale Lennon nie pokazywał się już wówczas nigdzie bez Yoko Ono. Przyszli więc razem. I John uparł się, że muszą być też razem na zdjęciu. Był od Yoko bardzo uzależniony. To ona była w tym związku osobą dominującą. To nawet spodobało się Annie Leibovitz, słynnej już ze swoich niebanalnych rozwiązań fotografce. Skoro album nazywał się Double, niech portret będzie podwójny. Kiedy tylko zobaczyła ich razem, w jej głowie powstał obraz zwany z powodu późniejszych wydarzeń „Ostatnim  pocałunkiem”.


Annie poprosiła Johna, żeby się rozebrał. Nieoczekiwanie Yoko uparła się, że ona też się rozbierze. Na szczęście Leibovitz też miała silną osobowość i wiedziała, jak na zdjęciu pokazać dominującą rolę żony. Jakoś odwiodła ją od zrzucenia ciuchów. Już pierwsze ujęcie zrobione Polaroidem przekonały słynną parę, że fotografka miała rację. Ujęcie było jak na tamte czasy szokujące. Yoko uwielbiała szokować.

W tym czasie Mark Chapmann siedział w pokoju hotelowym i czytał „Buszującego w zbożu”.  Właściwie nic innego nie robił od dwóch lat. Słuchał piosenek Beatelsów i Lennona, oraz czytał „Buszującego w zbożu”. Na okrągło. Czasami modlił się,  aby Bóg odwiódł go od jego zamiaru.

Podchodził do niego już dwukrotnie. Pierwszy raz jeszcze w listopadzie stał przy nowojorskim Central Parku, pod budynkiem Dakoda, rezydencji Lennona, ale nawet nie spotkał muzyka. Drugi raz był tam dziś rano. Miał ze sobą Double Fantasy i kiedy zobaczył Lennona zdążył tylko zapytać: Mister Lennon, podpisze mi pan płytę? Jasne  – odpowiedział mister Lennon.

Do trzech razy sztuka. Bo Chapmann wieczorem znowu wybierał się pod Dakotę, pod budynek, który kojarzył mu się z zamkiem czarownicy. Znał jego historię. Wiedział, to go szczególnie kręciło, że w tm budynku Mia Farrow urodziła szatanowi dziecko w filmie Romana Polańskiego Dziecko Rosmary.

Był już późny wieczór, kilka godzin po „Ostanim pocałunku”. Yoko i John wpadli jeszcze do studia nagraniowego i wracali do domu. Wielką amerykańską limuzyną z prywatnym kierowcą. Samochód zatrzymał się pod Dakotą. Yoko wysiadła pierwsza i od razu weszła w bramę kamienicy. Po niej skierował się tam John.

– Mister Lennon – zagadnął go już drugi raz tego dnia Chapmann. Znowu miał ze sobą Double Fantasy. Książkę i rewolwer. – Tak, młody człowieku – odpowiedział John…

Kiedy kilka minut potem pod Dakotą zjawiła się policja, Chapman siedział na krawężniku i czytał „Buszującego w zbożu” Johna Sallingera.

Okładka z tym zdjęciem ukazała się w styczniowym wydaniu Rolling Stones. Miała szokować. I rzeczywiście szokowała. Tylko powód był inni.

Przeczytaj Historię pierwszego pocałunku

Reklamy

2 comments on “Ostatni pocałunek

  1. Pingback: Serce taksówkarza | życie umysłowe

  2. xyz
    16 Maj 2016

    Ta sesja nie odbyła się w studio, ale w mieszkaniu Johna i Yoko, w Dakocie. Powstało parę ujęć, na tym John ma podwinięte palce u nóg żeby zamaskować grzybicę

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 13 lutego 2016 by in Bez kategorii, fotografia, społeczeństwo, sztuka and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,694,792 hits
%d blogerów lubi to: