życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Człowiek, który nie hajlował

Ich niezłomna miłość zwyciężyła, kiedy oboje już nie żyli. Wtedy dopiero ich ślub uznano za ważny.

To był szok. Kiedy nazistowski fotoreporter wywołał zdjęcia z propagandowego wodowania statku SSS Horst Wessel w stoczni  w Hamburgu, pokazał się obraz, który w 1936 roku w III Rzeszy nie miał prawa się pokazać. Ojcem chrzestnym wodowanego statku był sam Adolf Hitler i to na jego cześć tłum stoczniowców wznosił ręce i skandował Heil Hitler. Poza jednym robotnikiem,  który nie dość, że nie hajlował, to jeszcze demonstracyjne stał z założonymi rękami. Szok był jeszcze większy, kiedy okazało się, że ten robotnik jest członkiem NSDAP.

Po 35 latach, kiedy to zdjęcie zostało opublikowane na łamach Die Zeit, nikt już nie pamiętał, jak nazywał się i kim były ten człowiek. A co najważniejsze, z jakiego powodu zdecydował się na tak bohaterski gest? Redakcja  chciała się tego dowiedzieć i opublikowała zdjęcie w nadziei, że ktoś go rozpozna. Kilka dni później do redakcji przyszła Irene Landmesser  i powiedziała, że jest jego córką.

August Landmesser do NSDAP wstąpił w 1931 roku, podobno miał nadzieję, że dzięki przynależności partyjnej znajdzie lepszą pracę. Trzy lata później poznał Irmę Eckler i się zakochał. Irma była ochrzczona w kościele protestanckim, ale miała pochodzenie żydowskie.We wrześniu 1935 roku, na miesiąc przed wejściem w życie ustaw norymberskich zakochani złożyli wniosek o zawarcie małżeństwa. Odmówiono im, choć ustawy zabraniające małżeństw Aryjczyków z Żydami jeszcze nie obowiązywały.

August i Irma


13 czerwca 1936 roku August poszedł na wiec do stoczni, zwołany tam z okazji wodowania nowego statku i demonstracyjnie, w proteście przeciwko zakazowi usankcjonowania jego związku z Irmą, odmówił hajlowania. Od tej pory znalazł się na celowniku Gestapo.

W 1937 roku August, Irma i ich pierwsza córka Ingrid usiłowali wyjechać do Danii, ale już ich z Niemiec nie wypuszczono. Kilka miesięcy później August, jako podejrzany o „hańbienie rasy” został aresztowany. Za pierwszym razem jeszcze się wywinął. Przesiedział kilka miesięcy, ale go wypuszczono. Rzesza jeszcze nie miała całkowitej pewności, czy rasa została zhańbiona. Babcia Irmy była Żydówką, ale dziadek już nie. Matka Irmy, jej siostry i ona sama były ochrzczone. Augusta wypuszczono z więzienia, ale zakazano kontaktów z  Irmą. Nie posłuchał..

W 1938 roku Irma była znowu w ciąży. Wtedy Gestapo przyszło po Augusta po raz drugi.Został skazany na trzy lata obozu koncentracyjnego za zhańbienie rasy panów. Chwilę później weszła w życie ustawa  zezwalająca na aresztowanie partnerek mężczyzn, z którymi dopuścili się oni zhańbienia rasy. Gestapo wróciło więc po ciężarną Irmę. Młodsza córka Irene urodziła się już w więzieniu. Wkrótce potem Irma została wysłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Była tam do 1942 roku, potem została zakwalifikowana do eutanazji w Bernburgu i tam została zagazowana.

W 1941 roku August wyszedł z więzienia. Zatrudnił się jako robotnik w Rostoku, gdzie dwa lata później poznał deportowaną tam Rosjankę Sonię Paszczenko. Podobno planował z nią związek. Wydało się jednak, że Sonia była wcześniej sanitariuszką w Armii Czerwonej.

August za swoją nieodpowiednią znajomośą został  wcielony do jednostki karnej – 999 Lekkiej Dywizji Afrykańskiej. Przynajmniej w jednej trzeciej składała się ona z więźniów politycznych i była wykorzystywana do najtrudniejszych zadań. Szanse na przeżycie były znikome. Jednostka walczyła w Afryce, w ZSRR, na Bałkanach. W Chorwacji August został uznany za zaginionego w akcji.

Starsza córka Ingrid, która urodziła się jeszcze przed wejściem w życie ustaw norymberskich uzyskała status „mieszańca”. Była to pozycja nieco lepsza niż pozycja Żydówki. Wojnę przeżyła u babci ze strony matki, tej ochrzczonej w kościele protestanckim.

Młodsza Irene, ta która przyszła do redakcji Die Zeit wyrwała się w ostatniej chwili z kolejki do komory gazowej. Jako urodzona po wejściu w życie ustaw norymberskich, została uznana za Żydówkę. Nosiła więc gwiazdę Dawida. I wędrowała między rodzinami zastępczymi a sierocińcem. I właśnie z sierocińca została skierowana do obozu koncentracyjnego. Na peronie, z tłumu została przez przypadek wyłowiona przez znajomą rodziny. Wywieziona została potajemnie do Austrii, gdzie ukrywała się na oddziale szpitalnym

Była jedynym dzieckiem tego sierocińca, które przeżyło wojnę.

Po wojnie ślub Augusta i Irmy uznano za ważny. Starsza córka Ingrid została przy nazwisku matki, młodsza – Irene przyjęła nazwisko ojca.

Reklamy

4 comments on “Człowiek, który nie hajlował

 1. Anonim
  22 lutego 2016

  To jest nie do opisania do czego może doprowadzić polityka psychopatów i degeneratów politycznych ,których dziś można spotkać prawie w każdym kraju.

  Polubione przez 1 osoba

 2. jan2016!
  23 lutego 2016

  Czyli z polityką ostrożnie .Może doprowadzić a nawet zrujnować zniszczyć życie człowieka.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Anonim
  24 lutego 2016

  I to jest jedyny normalny Niemiec z całego nazistowsko-hitlerowskiego narodu !

  Polubienie

 4. Pingback: Uczysz dziecko w domu - na pewno chcesz żeby było tym człowiekiem? - CHWILENAMIARE.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 22 lutego 2016 by in Bez kategorii, fotografia, historia.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 2,694,790 hits
%d blogerów lubi to: