życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Syn księdza przyspiesza

To jest najsłynniejsza para naszego socjalizmu. Syn bogobojnego górnika oraz syn księdza. To zdjęcie połączyło ich na wieki. Ponad śmierć. W mojej głowie to zdjęcie siedziało, nie pamiętam od kiedy. Nie pamiętam, kiedy je pierwszy raz zobaczyłem, ale z pewnością były to lata  siedemdziesiąte. Raczej druga ich połowa, choć fotografię wykonano w pierwszej.

Nie wiedziałem wówczas, kto ją zrobił, ale słyszałem, że jest dobra. Rzeczywiście jest. Nikt nie mógł tej parze zrobić większego prezentu niż fotoreporter. Dopiero niedawno dokopałem się do tej historii.

Ówcześni przywódcy partii, państwa i narodu (takimi tytułami posługiwali się wówczas pierwsi sekretarze PZPR) najczęściej byli pokazywani w pozach monumentalnych, ustawianych, nienaturalnych. Gierek chciał uchodzić za przywódcę naturalnego. To zdjęcie stwarzało taką nadzieję.

Fotografię wykonał Bogdan Łopieński. W historii polskiego fotoreporażu postać znacząca. Migawkę nacisnął w 1973 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Autor tak opowiadał o tym wydarzeniu: „Zdjęcie dostało I nagrodę na konkursie fotografii prasowej. Jednak nie można było go opublikować, gdyż cenzura nie zgadzała się na takie „niepoważne” ujęcie przywódców. Redaktorzy nie wiedzieli, co robić, gdyż wyniki konkursu już ogłoszono w prasie. Zwrócono się do sekretarzy Gierka. Ci nie odważyli się sami zadecydować i ostatecznie sam Edward Gierek orzekł, że zdjęcie może być opublikowane. I lawina ruszyła. Zdjęcie opublikowano około 200 razy. Za same wierszówki z tych publikacji można było kupić marzenie Polaków – fiata 126p. Zdjęcie w wielu egzemplarzach i w wielkich formatach niesione było w pochodzie 1-majowym. Wśród sekretarzy wojewódzkich powstała moda na pozowanie do fotografii ze spoglądaniem na zegarek. Ale publiczność jest przekorna, nadano spontanicznie temu zdjęciu tytuł „Na nas już czas”. Wtedy cenzura znów zabroniła publikowania zdjęcia. Gdy nadeszły czasy Solidarności, wydrukowano plakat – przedarte zdjęcie Gierka i Jaroszewica. O tych perypetiach telewizja zrobiła film, datę emisji wyznaczono na 13 grudnia 1981 r. Ale wtedy już w telewizji leciał WRON.”

Zdjęcie przeszło do historii pod tytułem nadanym mu przez autora „Przyspieszajmy, obywatele”. Proszę zauważyć, że obywatele, a nie towarzysze. Potem obywatele, nie towarzysze, prawdopodobnie około roku 1976  roku, o czym wspomina autor, nadali mu tytuł „Na nas już czas”.

Na zdjęciu, obok pierwszego sekretarza Edwarda Gierka jest premier Piotr Jaroszewicz. Syn księdza prawosławnego. To że ktoś z takim pochodzeniem jest w tym miejscu, nie może być dziełem przypadku. Historia życia Piotra Jaroszewicza obfituje w liczne tajemnica, aż po podejrzenie, że to nie jest prawdziwy Jaroszewicz tylko sowiecka wydmuszka wstawiona na miejsce polskiego premiera.

Ta para przeżyła ze sobą całą dekadę. Tu syn księdza jeszcze przyspiesza. Tu jeszcze gierkowski socjalizm triumfuje. Dzieci jedzą banany, dorośli piją coca colę. Co prawda tylko w dużych miastach, bo w mniejszych dalej walą wodę gazowaną z saturatora. Za trzy lata syn bogobojnego górnika (Gierek) i syn księdza będą już spowalniać. Ich związek przetrwa jeszcze co prawda strajki z 1976 roku, ale tylko dzięki ścieżkom zdrowia.

Podczas pierwszych sierpniowych strajków z 1980 roku Gierek rzuci na stos ofiarny księżego syna i zastąpi go Babiuchem. Nie pomoże. Rzuci więc również na pożarcie Babiucha. Nie pomoże, więc spisek Jaruzelskiego i Kani obali Gierka. Nie pomoże. Na ulice wyjadą czołgi. Pomoże. Na 8 lat.

13 grudnia 1981 roku los na powrót zwiąże syna bogobojnego górnika z synem prawosławnego księdza. Jaruzelski  ich obu internuje. Przesiedzą rok. Najpierw w Głebokiem, w  uwłaczających warunkach, a po śmierci Zdzisława Grudnia (komunistycznego, również internowanego księcia Śląska) w lepszych. W Promniku. Nie zamieszkają w jednym pokoju. Już sobie nie zaufają. Pilnujący ich milicjanci będą im podczas internowania uwłaczać, udając, że nie wiedzą z kim mają do czynienia.

Ostatni raz spotkają się prawdopodobnie podczas promocji książki Edwarda Gierka „Przerwana dekada”. Syn prawosławnego księdza już wówczas nie ruszał się nigdzie bez broni. Jego żona, była dziennikarka również. Ze swojej willi na ulicy Zorzy w warszawskim Aninie uczynili fortecę pilonowaną przez psa tak wściekłego, że znajoma kucharka godziła się udotować obiad dopiero, gdy pies zostanie zamknięty. Spali w oddzielnych sypialniach. Piotr z waltherem pod poduszką, jego żona z mauzerem. Nie pomogło. Ani walther, ani towarzysz mauzer nie przemówili.

Mordercy przyszli w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku. Do dziś nie wiadomo, kim byli i po co przyszli. Poza jednym. Nie przyszli ani po pieniądze, ani po kosztowności. Małżonkowie byli torturowani. Oprawcy  przybili Piotrowi gwoździami do podłogi stopy. Bili go i dusili. W końcu udusili paskiem. Nieudolni śledczy znaleźli jego ciało skrępowane, jednak z uwolnioną prawą ręką, tak, jakby sprawcom zależało na tym, aby były premier coś opisał lub podpisał, gdy był duszony. Żonę Alicję znaleziono skrępowaną w łazience. Została zastrzelona strzałem w tył głowy ze sztucera męża.

Edward Gierek zmarł z przyczyn naturalnych 21 lipca 2001 roku w Cieszynie. Jako bezpartyjny. Nie tylko dlatego, że PZPR już od 10 lat nie istniała. Głównie dlatego, że go w 1981 roku z partii, którą przez większą część życia tworzył, wyrzucono.

Ale tu, na tym zdjęciu, syn bogobojnego górnika i syn prawosławnego księdza przyspieszają. Triumfują. Budują socjalizm i propagandę sukcesu. Są w swoich najlepszych latach. Naród im ufa, bo zbudowali dziesiątą potęgę gospodarczą świata. Papierową.

W 2009 roku zdjęcie „Przyspieszajmy obywatele” zostało wystawione na aukcę w galerii sztuki. Cena wywoławcza – 1600 złotych. Nie było ani jednego chętnego.

Zobacz czołówkę męża z żoną                 Polak, który uratował króla i piłkę

19 comments on “Syn księdza przyspiesza

 1. Piotr
  6 marca 2016

  Było i nie ma.
  Jak mówili kiedyś w Rosji….

  Polubione przez 1 osoba

 2. ;)
  6 marca 2016

  Kim byli mordercy? Nie wiem. Po co przyszli? Myślę, że przyszli dowiedzieć się gdzie jest złoto z FON, a konkretnie różnica w kilogramach między tym co wywieziono z Londynu z trumną generała, a tym co oficjalnie dotarło do Polski.

  Polubienie

  • kredek
   6 marca 2016

   Są tacy, którzy twierdzą, że przyszli po archiwum hitlerowskie, w którym były papiery na znanych działaczy komunistycznych z całej Europy

   Polubienie

 3. Pingback: Najbardziej znane zdjęcie świata | życie umysłowe

 4. Pingback: Serce taksówkarza | życie umysłowe

 5. Pingback: Najbardziej znane zdjęcie świata | życie umysłowe

 6. brulionman
  8 marca 2016

  wspaniale się czytało, dzięki!

  Polubione przez 1 osoba

 7. Pingback: Ludzie, jak zepsute lalki | życie umysłowe

 8. Przemo Malic
  11 marca 2016

  Ta papierowa potega autorze pozostawila majatek ktory skrzetnie zostal rozkradziony dzieki niejakiemu Balcerowiczowi, podobno profesor … Dzieki tej papierowej potedze ludzie mieli szanse na nauke,mieszkanie,fiata 126 😉 Niejedna wies doczekala asfaltowej drogi, lub polaczenia kolejowego, a wiele miast udalo sie polaczyc dwupasmowkami …
  Przemysl stoczniowy tez byl papierowy?
  Dzisiaj nasze dlugi przerastaja spadek dlugow po Gierku a w majatku narodowym nie ma NIC …

  Dalej chcesz pluc na to co po nich pozostalo?

  Polubienie

 9. Archiw
  31 Maj 2016

  Po co przyszli do Jaroszewicza wyjawia Albin Siwak w swojej: „Syndrom gotowanej żaby”

  Polubione przez 1 osoba

 10. Jarek Witkowski
  19 sierpnia 2016

  Odniosę się tylko do fragmentu „Tu jeszcze gierkowski socjalizm triumfuje. Dzieci jedzą banany, dorośli piją coca colę. Co prawda tylko w dużych miastach, bo w mniejszych dalej walą wodę gazowaną z saturatora”
  Jest tu często spotykana maniera, władze były wredne i …. tu ludzie nie mogli wypić w mieście coca-coli
  Prawda jest bardziej prozaiczna, to na początku dekady Gierkowskiej wybudowano w Polsce fabryki coca-coli i pepsi-coli. Napoje te sprzedawane były w butelkach ćwierć litrowych i były ponad dwa razy droższe niż napoje krajowe np. słynna polo-cocta. Pepsi i coca nie mogły być sprzedawane byle gdzie, musiały być sprzedawane chłodne (wymóg licencyjny) a z lodówkami w sklepach na wsiach był problem. Co do wody z saturatora. Nie pamiętam w małych miastach a co do Warszawy to owszem warszawiacy pijali co widać na niektórych filmach z okresu. Nazywano taką wodę gruźliczanką, piło się ze szklanki, którą obsługujący opłukiwał pod zimną wodą bieżącą.

  Polubienie

  • Karol
   23 grudnia 2017

   Jak zwykle tania propaganda. Mieszkalem na wsi. W sklepiku spozywczym byl skondensowany sok coca-coli w butelce, ktory byl tani. Kupowalo sie naboje do syfonow, rozcienczalo sie skondensowany sok woda sodowa z saturatora pojemnosci 2 litrow. Naboje do syfonow byly w sklepach przyjmowane puste gdy kupowalo sie nowe, odejmowana byla wtedy kaucja. Na rynku byly dwa rodzaje samochodow: maly i duzy fiat, pozniej polonez. Doskonale wyposazone motozbyty ze wszyskimi mozliwymi czesciami, pozwalaly kazdemu naprawiac fiata w domu.
   Dzisiaj zlom z calego swiata jest w Polsce, nikt juz nie dba o to by zamiast dbac o to co sie ma i naprawiac, kupuje sie smieci i je wyrzuca. Komu taki system odpowiada?
   Polska miala jeden z najlepiej zorganizowanch na swiecie systemow regeneracji czesci. Gdyby nie gluopta tego narodu, Polska bylaby dzis potega. Tylko idioci moga pisac ze Polska byla potega papierowa. Zlodzieje lupia dzisiaj Polske, a lud walczacy o przetrwanie tego nie zauwaza. Bogactwo powstaje z pracy a nie z kombinowania. W czasach dekady Gierka zbudowano tyle, ze tego sie juz nie da powtorzyc. Dlaczego sie nie da powtorzyc? Bo zniknal etos pracy. „Tylko glupi pracuje za 6000. Czyje to sa slowa. Dzisiaj kazdy chce pieniedzy, pracowac nie chce sie nikomu. Po co pracowac, lepiej zalozyc byznes, niech Ukranicy pracuja.
   Tylko ze owoce pracy wyjezdzaja na Ukraine. Polska jest tylko przekaznikiem bogactwa ktore wypracowuje inny narod i to dla siebie. Polska robila to co dzisiaj robia Chiny, tyle ze 30 lat wczesniej. Oni na ich szczescie nie strajkuja i nie zakladaja samobojczej solidarnosci a Bolkowie nie maja u nich glosu.

   Polubienie

   • PL
    24 marca 2018

    100 %

    Polubienie

   • Anonim
    7 października 2019

    Bardzo trafna odpowiedz.Ja mieszkam w bloku gierkowskim jest piękny i nadal w cenie.Mój zakład pracy wybudowany za Gierka został przehandlowany za wspaniałej AWS -skorumpowanej,złodziejskiej elity która podzieliła się na PO i PIS. I dzisiaj mamy to co mamy bizancjum partyjno-kościelne

    Polubienie

  • Anonim
   7 października 2019

   Bardzo trafna odpowiedz.Ja mieszkam w bloku gierkowskim jest piękny i nadal w cenie.Mój zakład pracy wybudowany za Gierka został przehandlowany za wspaniałej AWS -skorumpowanej,złodziejskiej elity która podzieliła się na PO i PIS. I dzisiaj mamy to co mamy bizancjum partyjno-kościelne

   Polubienie

 11. SOWA
  14 marca 2018

  zwykle prawda wychodzi na jaw po 50 latach, tak jak było z generałem Sikorskim,

  Polubienie

 12. Anonim
  10 października 2019

  I za 20 lat takie zdjęcia oglądać będziemy z kaczorkiem

  Polubienie

 13. Anonim
  19 Maj 2020

  „Syn bogobojnego gornika i syn ksiedza” – to tak jak o Konradzie napisać „naczelny organu KW PZPR”.

  Polubienie

 14. Marek Epler
  2 sierpnia 2020

  Wojna buldogów pod dywanem, a dzisiaj taką wojnę toczą Morawiecki i Ziobro. Właściwie to nie jest wojna Morawieckiego z Ziobro, tylko wojna gangów sołncewskiej mafii, które stoją za każdym z nich. Niezależnie kto w tej wojnie wygra, to zwycięzcą będzie Kreml, a Polska poniesie straty.
  Wojna Gierka z Jaroszewiczem była również wojną gangów rosyjskiej mafii, a nie wojną samych figurantów.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 5 marca 2016 by in fotografia, historia, polityka, społeczeństwo, sztuka propaganda plakat and tagged , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 4 780 713 hits
%d blogerów lubi to: