życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Najbardziej znane zdjęcie świata

Nie uwierzysz, ale to jest prawdopodobnie najbardziej znane zdjęcie na świecie. Chociaż mało kto wierzy, że jest to fotografia. Większość sądzi, że to  kolorowa, komputerowa grafika, bądź hiperrealistyczy obraz olejny. A jednak to zdjęcie i w dodatku niewspomagane fotoshopem. Tak przy odpowiednim świetle słonecznym  wygląda krajobraz Napa Valley w Kalifornii.

img_5891

 

A tu mamy to samo.  To dokładnie to samo miejsce w Kalifornii. Tyle, że najbardziej rozpoznawalne zdjęcie na świecie zrobiono dziesięć lat wcześniej. Dziś nazywa się je Idyllą. A to poniżej nazywa się After Microsoft.

img_5890

Fotografię górną wykonał Chuck O’Rear w 1996 roku. Był styczeń. Chuck jechał drogą stanową numer 121 do swojej dziewczyny Daphne. Akurat przestało padać i wyszło słońce. Chuck zatrzymał się i wyjął aparat.

Można to nazwać „nosem”. Dobrzy fotoreporterzy mają „nosa” do dobrych ujęć. Trudno powiedzieć, skąd on się bierze. W przypadku Chucka mógł decydować fakt, że wiele lat wcześniej pracował on w Napa Valley  dla National Geographic. Robił zdjęcia do artykułu Napa Valley of the Vine. Może zatem zadziałało doświadczenie wówczas zdobyte.

Jak zorientowani już się zorientowali, w 1996 roku nie było jeszcze systemu operacyjnego Windows. Ale Microsoft już świetnie prosperował i miał plany, więc Chuck sprzedał fotografię firmie za naprawdę duże pieniądze. Mówiło się, że wówczas większą kwotę zapłacono jedynie za zdjęcie Clintona obejmującego Monicę Levinsky. Microsoft, również po trosze dzięki  zdjęciu Chucka, zarobił pięć lat później (debiut Windowsa) znacznie więcej. Początkowo wykorzystywał fotografię w kampanii reklamowej, a potem uczynił z niej najbardziej rozpoznawalną fototapetę na świecie. Szacuje się, że widziało ją już ponad miliard ludzi.

Napa Valley jest bardzo znana na świecie. Z produkcji wina. Nic zatem dziwnego, że na fotce wykonanej 10 lat później przez spółkę dwóch autorów, podpisujących się „Goldin+Senneby” wzgórze jest porośnięte winoroślą. Autorzy pokazali to zdjęcie na wystawie w Paryżu pod tytułem After Microsoft. Jak na nim widać, wzgórze „po Microsofcie” może już nie wygląda tak cukierkowato, jak na zdjęciu Chucka, ale nadal zarabia pieniądze. Już nie na wizerunku, tylko na winie.

Chuck O’Rear, wtedy, w pamiętnym dla siebie styczniu 1996 roku, dojechał do narzeczonej Daphne. A po sprzedaniu zdjęcia wziął z nią ślub. Do tej pory są szczęśliwym małżeństwem.

Syn księdza przyspiesza    Jak sadziłem sekwoje    50 funtów na tydzień, czyli stabil

 

 

4 comments on “Najbardziej znane zdjęcie świata

 1. ŁUKASZ
  8 marca 2016

  Jak się nie zorientowali niezorientowani pierwszy windows powstał w roku 1984, zaś system operacyjny windows w roku 1995.

  Polubienie

 2. Aga-Ta
  8 marca 2016

  A mnie intryguje, dlaczego Microsoft zainteresował się akurat tym zdjęciem, tego właśnie autora.. przecież tego typu zdjęć są miliony. 🙂 To jest dla mnie zagadka 🙂

  Polubienie

 3. Pingback: Ludzie, jak zepsute lalki | życie umysłowe

 4. mariuszw2145
  17 lipca 2016

  Chodzi zapewne o Windowsa XP, najbardziej kojarzonego właśnie z tym zdjęciem. To nie był zły system. W wielu biurach jeszcze go używają.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 8 marca 2016 by in Bez kategorii.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 4 369 087 hits
%d blogerów lubi to: