życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Święta w PRL czyli kanonada

Graliśmy w jajka. To każdy pamięta z dzieciństwa. Albo w tłuczenia jajka o jajko, albo w toczenie jajek. Jeszcze w latach siedemdziesiątych się grało. Ale mało już kto kojarzy, że w Wielkanoc w pierwszej połowie PRL- u strzelało się z kalichlorku. Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś w Wielkanoc była prawdziwa kanonada.

Przypomnijcie sobie kultową scenę z ” Samych swoich”. Matka Pawlaka słysząc ostrzał sowiecki mówi. „Na pewno nie Wielkanoc strzelają z kaniflorku”.  To w jej wykonaniu była chyba jakaś regionalna wariacja lwowskiego kalichlorku (bo strzelanie w Wielkanoc to zwyczaj przeniesiony sprzed wojny), o którym nawet ułożono wielkanocną piosenkę.


W pierwszej połowie PRL-u w Wielkanoc strzelało się częściej niż w Sylwestra.Najczęściej podczas procesji wielkanocnej. Przed wojną kalichlorek można było kupić w aptece, o czym zresztą śpiewał we Lwowie Hilary Proszek. Po wojnie to była samodziełka.  Potrzebny był do produkcji chloran potasu. Był wynoszony, jak wszystko w PRL, z zakładów produkcyjnych. Mieszało się go z siarką Formowało w gałki. Gałka wielkości kurzego jajka powodowała wybuch zdolny wybić szyby w najbliższej okolicy. Ładunki układało się na ziemi, a potem z dużą siłą  waliło w niesporym kamieniem.

Kronikę czyta Andrzej Łapicki: „Tradycyjna zabawa w kaliflorka odchodzi na całego”

Kanonada zazwyczaj ustawała z końcem procesji. Milicja Obywatelska nie interweniowała. Ale reagowała jeżeli ktoś strzelał po mszy. Najczęściej tylko upominała.

Strzelało się również z karbidu (ładunek w puszcze), albo z klucza nabitego siarką  z zapałek. Pamiętam, że chłopaków w tamtych czasach bardzo fascynowały konstruowanie ładunków i zabawy pirotechniczne. W drugiej połowie lat 60-tych klichlorek został zastąpiony przez kapiszony i korki. Marzeniem każdego chłopaka było posiadanie korkowca. Był łatwy w obsłudze. Pistolet i korki można było kupić na przykościelnych straganach. Już nie strzelało się tylko w Wielkanoc, ale również podczas odpustów i innych świąt kościelnych.

lrg_korkowiec

Miałeś takiego korkowca, czy strzelałeś w Wielkanoc z kalichlorku?

Nie jestem pewien, kiedy wielkanocna kanonada ustała. Może stało się to wraz z wprowadzeniem stanu wojennego? Wtedy wszelki zabawy pirotechniczne były podejrzane i zakazane.

Tego posta napisałem tylko w jednym celu. Żeby życzyć wszystkim, którzy go przeczytają wystrzałowych świąt!!!

 

One comment on “Święta w PRL czyli kanonada

  1. silnaemocja
    28 marca 2016

    Hmm… To pewnie dlatego mój syn powyciągał wszystkie zabawkowe pistolety, jakie są w domu 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 28 marca 2016 by in Bez kategorii.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 361 322 hits
%d blogerów lubi to: