życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Pałac Kultury chcieliśmy wybudować sami. Jeszcze przed wojną!

img_5967[1]
Pałac Kultury mielibyśmy i bez Stalina, i bez komunizmu. Sami chcieliśmy go sobie wybudować już przed wojną. Projekt był prawie taki sam. Inaczej tylko się nazywał i miał stać w innym miejscu. Chciał go nam wybudować człowiek, który w niedalekiej przyszłości miał zostać przez Państwo Podziemne uznany za hitlerowskiego kolaboranta. I zostać rozstrzelany. Ale nie przez Polaków.

Żyjemy w przekonaniu, że Pałac Kultury i Nauki (PKiN) to jest sztandarowy przykład architektury socrealistycznej, podarowany narodowi polskiemu przez Stalina. W związku z tym gmach jest znienawidzony przez antykomunistów, z których najbardziej radykalni od 1990 roku dążą do jego zburzenia.

Tymczasem już w  1936 roku polski architekt Juliusz Nagórski (na zdjęciu pan w okularach, nieco z tylu za prezydentem Starzyńskiemu ze wskazówką) zaprezentował prezydentowi Polski  Ignacemu Mościckiemu, oraz prezydentowi Warszawy Stefanowi Starzyńskiemu zeskalowaną makietę  dwustumetrowej Wieży Niepodległości, z nadajnikiem radiowym na szczycie. Budynek miał stanąć na Pradze w pobliżu Ronda Waszyngtona. Dziś możemy zobaczyć, że wybudowany po wojnie Pałac Kultury jest do tego projektu łudząco podobny.

Wiemy, że architekt Pałacu Kultury Rudniew współpracował z architektami z zespołu Juliusza Nagórskiego. Może być zatem i tak, że Pałac Kultury jest projektem czysto polskim, nie mającym nic wspólnego z budownictwem komunistycznym. Może to nieco uspokoi zapędy radykałów do jego zburzenia.

Z drugiej jednak strony architekt Juliusz Nagórski nie miał zbyt chwalebnej karty patriotycznej. Podczas wojny podjął współpracę z okupantem, projektując m.in. Przebudowę Pałacu Namiestnikowskiego na Deutsche Haus. Przez Polskie Państwo Podziemne  uznało go za kolaboranta i ostrzegało przed współpracą z nim.

Juliusz Nagórski został rozstrzelany, ale nie przez AK, tylko, złośliwość losu, przez Niemców, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, w egzekucji ulicznej przy Hali Mirowskiej. Pozostało po nim wiele budynków w stylu Art Deco. Głównie w Warszawie. Tu jednak pokażemy obiekt z Augustowa.

800px-Officer_Yacht_Club_in_Augustow_03[1]

Oficerski Yacht Club w Augustowie

Reklamy

3 comments on “Pałac Kultury chcieliśmy wybudować sami. Jeszcze przed wojną!

  1. goldenbrown
    3 kwietnia 2016

    A to dopiero historia..! 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 3 kwietnia 2016 by in architektura, fotografia, historia, polityka, społeczeństwo and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Najczęsciej klikane

  • Brak

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,699,665 hits
%d blogerów lubi to: