życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Człowiek, który ściął kwiaty. Dzieci kwiaty

To był dzień, w którym umarła muzyka, jak napisał w pięknej folkowej balladzie „American Pie” Don McClean, choć współcześnie ten utwór jest chyba bardziej znany z wykonania Madonny.

hqdefault

Alan Pasarro wygląda, jakby stał na scenie obok Jaggera. Ale to tylko skrót kamery. W rzeczywistości jest na widowni. Kilkadziesiąt sekund przed zabójstwem. Za chwilę wyciągnie nóż

 

Alan Passaro, członek motocyklowego gangu Aniołowie Piekieł był już ostro naćpany. To widać na filmie. Jest już późny wieczór, na scenie Mick Jagger rozpoczyna śpiewać „Under my Thumb”, a Alan odlatuje, odpływa przy dźwiękach muzyki, na jego twarzy rysuje się cierpienie, widzi coś, czego nie dostrzegają inni, normalnie, jak na psychotropach. W tym stanie człowiek nie powinien mieć ze sobą żadnej broni. A Alan ma nóż.

Został wynajęty razem z Aniołami do ochrony koncertu na torze wyścigowym w Altamont. Dziś nikt nie przyznaje się do zatrudnienia Hells Angels, ale przecież skądś się tam wzięli. Najbardziej prawdopodobne wersja mówi, że zaprosili ich Rolling Stones z polecenia zespołu Grateful Dead. Mieli siedzieć przed sceną i swoim groźnym wyglądem odstraszać chętnych do zakłócania koncertu. Wynagrodzeniem miało być piwo, tyle, ile zdołają wypić.

Ale wieczorem Aniołowie mieli w sobie nie tylko piwo, mieli w sobie już chyba wszystko, całą tablicę Mendelejewa. Przyjechali rano na motorach, wjechali w tłum, żeby przepchać przez ludzi przyczepę, całą wypełnioną bronią i narkotykami. Do koncertu Stonesów zdążyli pobić już dziesiątki osób, w tym muzyka występującego wcześniej zespołu Grateful Dead, którego skatowali do nieprzytomności. Już kilka godzin po rozpoczęciu koncertu było im w zasadzie wszystko jedno, kogo, i za co biją. Keith Richard opowiadał później, że kiedy zażądał od gangu, aby opuścił scenę, bo grupa przerwie granie, jeden z Aniołów podszedł do muzyka, przyłożył mu pistolet do boku i kazał grać, jak najlepiej potrafi.Świadkowie twierdzą, że Keith zagrał rzeczywiście najlepiej.

A miało być inaczej. Miał być to festiwal muzyki i  wolnej miłości. Żadnej przemocy, tylko miłość zamiast wojny. 6 grudnia 1969 roku Altamont miało przebić i przyćmić festiwal w Woodstock, który odbył się zaledwie cztery miesiące wcześniej. Takie  było założenie Jaggera, który na Woodstock się nie załapał. Teraz żałował strasznie, bo w świecie muzyki i pop kultury o niczym innym się nie mówiło i nie pisało. O kilkuset tysiącach ludzi, którzy na kilka dni stworzyli społeczność, która potrafiła funkcjonować, kierując się jedynie miłością. I o ich idolach na scenie. Film z Woodstock (pierwszy tak nowocześnie zmontowany obraz z koncertu) bił rekordy powodzenia, więc Stonesi chcieli mieć jeszcze większy  festiwal i swój film z niego. Jeszcze więcej miłości, jeszcze więcej dzieci kwiatów. W rezultacie mieli tylko więcej narkotyków i trupów.

Od początku wszystko się psuło. Festiwal miał się odbyć na zakończenie trasy Stonesów po Ameryce. Termin więc był konkretny, kiedy okazało się, że trzeba zmienić miejsce koncertu. na poszukiwanie nowego zostało tylko kilkadziesiąt godzin. Zgłosił się właściciel toru wyścigowego w Altamont, więc zdążono wybudować scenę (znaczne za małą w stosunku do potrzeb 350 tys. ludzi, którzy przybyli na darmowe wydarzenie), ale nic już poza tym. Już po kilku godzinach zabrakło jedzenia i picia. Tylko narkotyków było pod dostatkiem.

Stonesi przylecieli helikopterem pod wieczór. Jagger widząc ogromny tłum pod spodem nie krył zachwytu. Został sprowadzony na ziemię zaraz po wylądowaniu. Jakiś koleś bez powodu zdzielił go „z liścia” w twarz. To był sygnał, że tego wieczora nie będzie miał do czynienia z czyniącymi miłość hippisami.

Passaro pojawia się na ekranie w pierwszej minucie i 20 sekundzie filmu. Gdzieś w połowie „Under my Thumb”, widać to na filmie „Gimme Shelter” (tym, który miał według Jaggera przebić Woodstock), jakiś członek gangu trąca Alana Passaro i coś zaczyna mu tłumaczyć. Potem przed sceną powstaje  zamieszanie i Passaro znika z ekranu.

 

Jagger kończy śpiewać „Under my Thumb”. Wraz z ostatnim akordem przed sceną pojawia się nagle czarnoskóry chłopak w zielonej marynarce. Ma pistolet. Ułamek sekundy później w kadrze jest już Passaro. Ma nóż, którym uderza chłopaka w głowę, potem w kark. Cała akcja trwa dwie i pół sekundy.

Dwie i pół sekundy, które zakończyły epokę dzieci kwiatów. Stonesi na scenie uderzają pierwsze akordy „Symphaty for the Devil” (niektórzy błędnie sądzą, że utwór był grany podczas ataku, że to pod jego wpływem rozegrały się tragiczne wydarzenia). Muzyce nie wiedzą, że przed sekundami zginął człowiek, choć zauważyli, że chwilę wcześniej mierzył do nich z pistoletu.

Ofiarą okazał się 19-letni student  Meredith Hunter. Mimo śledztwa, przebieg wypadków nie został do końca rozpoznany, co nie dziwi, zważywszy na stan odurzenia towarzystwa.Wiadomo, że Hunter był na koncercie z białą dziewczyną, co rzekomo od początku budziło niezadowolenie Aniołów Piekieł. Do utarczek miało dochodzić już przed atakiem. Wiadomo również, że Hunter był naćpany, niezgorzej do Passaro. Kogo chiał zabić, albo postraszyć pistoletem? Nie wiadomo. Świadkowie twierdzą, że któregoś ze Stonesów. Passaro zeznał, że uderzając nożem, działał w obronie własnej.

Taką też interpretację przyjął sąd. Według niego Passaro zabił Huntera w obronie własnej, więc sąd go uniewinił. Trochę to dziwne, zważywszy, że Hunter miał wiele ran od uderzania nożem oraz ślady pobicia. Wiadomo również, że kiedy leżał wykrwawiając się na ziemi, był przez członków Hells Angels bity i kopany.

Hunter nie był jedyną ofiarą Altamont. Przed nim jakiś nastolatek rzucił  do zbiornika retencyjnego i wypłynął martwy po dwóch dniach. Znaleziono też ciał dwóch innych uczestników koncertu zadeptanych przez tłum.

Tak kończyła się epoka, której szczytowym wydarzeniem był festiwal w Woodstock. Okazało się, że świata nie da się zbawić muzyką i miłością. Kiedy w kilka miesięcy po „Woodstock” na ekrany wszedł „Gimme Shelter”, zdążyli już odejść z tego świata i Janis Joplin, i Jimmi Hendrix, a po Beatlesach została tylko tęsknota. Najzagorzalsi hippisi wyprowadzili się do Indii i podobno jeszcze można tam spotkać ich komuny. Tylko Rolling Stonesi grają nieprzerwanie, choć dziś nazywanie tej skomercjalizowanej do szpiku kości grupy hippisami byłoby obrazą. Dla hippisów.

Śledztwo w sprawie wypadków w Altamont zostało zamknięte dopiero w 2005 roku. Wtedy to ostatecznie stwierdzono, że nie znaleziono dowodów na to, że to The Rolling Stones zatrudnili Hells Angels do ochrony koncertu.

Wtedy też FBI ujawniła, że kilku członków Hells Angels zamierzało zabić Micka Jaggera za to, jak ich potraktował po wypadkach w Altamont. W 1985 roku wynajęli łódź, którą zamierzali podpłynąć do rezydencji na Long Island w Nowym Jorku, gdzie przebywał wokalista. Na szczęście dla niego rozpętał się sztorm, który wywrócił łódź. Zamachowcy ledwo uszli z życiem.

Na zakończenie trochę metafizyki. Matka Huntera   Altha Maja Anderson (proszę zwrócić uwagę na nazwisko) zamierzała pozwać  Rolling Stonesów i żądać od nich (za fatalnie zorganizowany koncert) pół miliona dolarów. W efekcie jednak zgodziła się ostatecznie na 10 tys., które zespół jej wypłacił tytułem ugody.

Alana Passaro, zabójcę Huntera znaleziono w 1985 martwego w Anderson Lake, zbiorniku wodnym na południu hrabstwa Santa Clara. Podobno się utopił, choć nie wszyscy w to wierzą. Miał przy sobie 10 tys. dolarów.

 

 

Reklamy

One comment on “Człowiek, który ściął kwiaty. Dzieci kwiaty

  1. Krzysztof Filus
    5 kwietnia 2016

    Miejscowość nazywa się Altamont

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 5 kwietnia 2016 by in Bez kategorii, fotografia, historia, muzyka, społeczeństwo and tagged , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,694,790 hits
%d blogerów lubi to: