życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Niewolnica wymiotła wszystko

W 1985 roku przyjechała do nas niewolnica Isaura i jej gnębiciel Leoncio. Powiedzieć, że ten przyjazd wywołał entuzjazm i wielkie zainteresowanie, to nic nie powiedzieć. To był szok, szał, histeria. Isaura wymiotła wtedy z polskiej pamięci zarówno koncert Rolling Stonesów, czy też przyjazd do Polski Ludowej Abby. Jedynie wizyty papież wzbudzały większe zainteresowanie.

link_vZnozSfTSSvZKCRGvkGvHvzEWDUcCB0Q,w300h223

Fenomen serialu „Niewolnica Isaura” był dla mnie niezrozumiały. Nie byłem w stanie strawić nawet jednego odcinka tej kiczowatej telenoweli. A jednak po jej zakończeniu  to nikt inny, jak Wisława Szymborska powiedziała: Nasze życie skończyło się, bo skończył się serial „Niewolnica Isaura”

Rzeczywiście na przełomie lat 1984 – 85 życie większości Polaków toczyło się od odcinka do odcinka. Tych odcinków było chyba około stu. Sto odcinków przepełnionych marzeniami, wzruszeniami i westchnieniami Polek i Polaków. Nie potrafię powiedzieć do czego wzdychali. Zamiast analizy, przedstawiam streszczenie jednego z odcinków. Może sami odgadniecie, co w nich tak poruszało cały naród (dodam, że nie tylko polski).

Odcinek 56
„Leoncio każe zamknąć Joaquinę i Joao w pokoju Isaury. Joaquina ma maskę na twarzy i skute ręce. Oboje nie dostają jeść ani pić. Na szczęście Raimundo po kryjomu przynosi im jedzenie i picie, dzięki czemu żyją. Pułkownik Sebastiao odwiedza Rosę w pensjonacie. Dziewczyna nie może wrócić do domu, dopóki jest w nim Malvina, która jej nie toleruje. Raimundo podaje Leonciowi lekarstwo, które dostał od Tomasii. Leoncio zaczyna mieć zwidy. Widzi swojego ojca, który chce go zabrać do piekła. Perpetua namawia syna, żeby oświadczył się Brance. Alvaro nie jest przekonany, bo nie kocha dziewczyny. Branca bardzo liczy na te oświadczyny. Miguel, Isaura i Pedrito dojeżdżają do Sao Paulo. Miguel myśli o kupnie domu. Leoncio wpada w szał i tak się męczy, że postanawiają wezwać do niego doktora Paula”.

I tak jeszcze ze sto razy

Przyjazd grających główne role aktorów w maju 1984 to był niezaprzeczalny sukces. Triumfalny rajd pk całej Polsce. Lucelia Santos i Ruben de Falco wypełniali stadiony, place i ulice. Z okazji ich przyjazdu przerywano pracę w zakładach, naukę w szkołach. Gdzieś nawet przerwano ustną maturę.
Na spotkania z aktorami rozprowadzano wśród szczęśliwców bilety. Nieszczęśnicy, którzy się na nie nie załapali, tysiącami wystawali pod oknami, żeby choć przez ułamek sekundy nacieszyć wzrok nieszczęśliwą niewolnicą, która dla Polaków była wtedy ideałem kobiecej urody, choć wydaje się, że miała zeza.

5f736e8d12db48dedde13e5cff31c4c4

„Express Ilustrowany” tak relacjonował jedno ze spotkań: „Na zewnątrz pozostaje kilka tysięcy ludzi, którzy nie dostali wejściówki na najbardziej spektakularne wydarzenie roku. Do Łodzi mają za chwilę przybyć brazylijscy aktorzy – Lucelia Santos i Ruben de Falco, czyli serialowa niewolnica Isaura i jej prześladowca oraz niegodziwiec Leoncio! Jest godzina 16.30. Pękająca w szwach hala Pałacu Sportu faluje i dyszy. Gdzie oni są, no gdzie? Kilkanaście tysięcy oczu wpatruje się w estradę. Nagle od strony głównego wejścia napływa zmasowany okrzyk: Jadą! Jadą! Niebieski polonez na warszawskich numerach z piskiem zatrzymuje się na placu. Isaura! Isaura! – skanduje tłum. Panienki popiskują na widok przystojnego Rubena”.

Lucelia Santos i Rubens de Falco

Najbardziej dramatyczne spotkanie miało miejsce na stadionie w Sosnowcu. Zachodziła obawa, ze zakończy się rozruchami, kiedy tłum dowiedział się, ze Isaura nie przyjedzie, bo zatruła się polskim żarciem. Na szczęście przybyła. Blada, ale żywa. Ludzkość oszalała ze szczęścia.

A potem? Przeszło, przeminęło jak sen jakiś złoty. Polacy nasycili się brazylijskim niewolnictwem i zapomnieli. Prawie kompletnie. Uczestnicy koncertu Rolling Stonesów pamiętają go do dziś, choć jest od niewolnicy starszy o kilkanaście lat. A do spotykań z Isaurą nie przyznaje się teraz nikt.

Leoncio, czyli Ruben de Falco już nie żyje. Zmarł w piątek, 22 lutego 2008 roku w Sao Paulo. Przyczyną zgonu był atak serca. Miał 76 lat. Nie był już czynny zawodowo.Ostatni raz widziano go na ekranie w 1994 roku. Oczywiście w telenoweli, bo przez całe życie w takich produkcjach występował.

Lucelia Santos – Isaura jest już dziś kobietą sporo ponad pięćdziesięcioletnią. Ciągle występuje, choć nazwanie jej popularną aktorką byłoby przesadą. Grywa głównie w teatrach, choć nie w tych z pierwszej ligi. Z jej światowych osiągnięć, poza Isaurą, można jeszcze wymienić nagą sesję fotograficzną dla Playboya. Jak ktoś chce, może poszukać w internecie.

Isaura-i-Leo

 

Przy okazji warto sprostować jedną z legend, która narodziła się w latach wyświetlania serialu w naszym kraju. Otóż według doniesień, również medialnych, Polacy masowo nadawali wówczas nowo narodzonym córkom imiona Isaura, bądź spolszczona Izaura. Przesada. Takich przypadków było 68, co trudno nazwać bumem. Dziś te Isaury, czy też Izaury niedawno skończyły, lub za chwilę skończą 30 lat .

 

Reklamy

One comment on “Niewolnica wymiotła wszystko

  1. Małgorzata Pawlak
    8 kwietnia 2016

    Strasznie zazdrościłam tym, którzy mieszkali blisko szkoły, bo urywali sie z 1-2 lekcji i oglądali odcinek dla drugiej zmiany, a potem… spoilerowali, choć wówczas tego słowa jeszcze w Polsce nie było.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 8 kwietnia 2016 by in film, fotografia, historia, społeczeństwo and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Najczęsciej klikane

  • Brak

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,699,667 hits
%d blogerów lubi to: