życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Nie ma wątpliwości! To stuprocentowy agent

To zdjęcie powala. Wykonał je 28 la temu Pete Souza, obecny fotograf Baracka Obamy. W 1988 roku Pete obsługiwał czwarte spotkanie na szczycie między  Michaiłem Gorbaczowem i  Ronaldem Reaganem.

desktop-1426561814

Kim jest człowiek z aparatem fotograficznym na piersi?

 

Reagan przybył do Moskwy w maju. Mimo że Pierestrojka przeżywała swoje apogeum, podczas wizyty doszło do kilku nieprzewidzianych incydentów.

Prezydent USA poprosił na przykład patriarchę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego o to, czy nie mógłby podjechać limuzyną do klasztoru Daniłowskiego, który chciał odwiedzić, na co otrzymał od patriarchy arogancką odpowiedź: Nikt nie jeździ, żeby zobaczyć Boga. Chodzi się pieszo, albo na kolanach”

Później Reaganowi udało się zasnąć na występie Baletu Bolszoj i Gorbaczow musiał go dyskretnie budzić szturchaniem w ramię, kiedy kurtyna już opadła.

Najpoważniejszy incydent wydarzył się na Arbacie, gdzie pierwsza para Ameryki wymknęła się na niezapowiedziany spacer, jedynie w towarzystwie własnej, amerykańskiej ochrony. Przerażone tajne sowiecki służby „rzuciły” na Arbat setki agentów w cywilu, żeby „uprzątnąć” ulicę z przypadkowych przechodniów i zapobiec ich spotkaniu z amerykańskim prezydentem. Doszło do przepychanek, poturbowań obywateli, ucierpiały dzieci. Reagan miał wtedy powiedzieć, że mimo Pierestrojki Rosja nadal jest państwem policyjnym.

W tej sytuacji władze sowieckie nie mogły dopuścić do żadnych nieprzewidzianych zdarzeń podczas wspólnego spaceru przywódców obu państw po Placu Czerwonym. I rzeczywiście, podczas tego spaceru doszło jedynie do zdarzeń przewidzianych.

W pewnym momencie towarzysz Gorbaczow zgodził się,  żeby podeszła  do nich grupa „przypadkowych” turystów, którym pozwolono na zadawanie prezydentowi pytań. Jedno z pierwszych pytań dotyczyło przestrzegania praw człowieka w USA.

Fotograf Souza po sfotografowaniu „przypadkowych” turystów wyraził głośne zdziwienie, że przypadkowi turyści zadają tak dociekliwe pytania. Wtedy od amerykańskiej ochrony prezydenta usłyszał: „Wszyscy są agentami KGB”

Po kilku latach Pete Souza rozpoznał na zdjęciu Putina, który podczas pamiętnej wizyty Reagana był anonimowym oficerem KGB. Rosjanie oczywiście zaprzeczyli. Według nich nie było wtedy wśród turystów żadnych agentów, a tym bardziej towarzysza Putina, który w tym czasie miał stacjonować w NRD.

Wraz ze wzrostem znaczenia Putina w polityce Kremla te zaprzeczenia były coraz bardziej stanowcze. Chodziło o to, żeby Putina oddzielić od agenturalnej pracy w KGB. Że niby Putin, choć pracował w tej instytucji, nigdy nie zajmował się robotą agenturalną. Te zaprzeczenia były na tyle zdecydowane, że w końcu sam Souza nie był pewien, czy rzeczywiście sfotografował wtedy Putina.

Sowieci z pewnością kłamali. Przynajmniej w jednej sprawie. Że do Reagana podczas oficjalnego spaceru mógł podejść przypadkowy turysta. Nikt inny poza agentami nie mógł wtedy nawet w pobliżu  Placu Czerwonego przechodzić. Natomiast, czy to był Putin? Dla porównania dołączam zdjęcia. Nie jest ich dużo. Rosjanie zadbali, żeby wyczyścić archiwa ze zdjęć młodego Putina z czasów pracy w KGB. Zachowało się ich niewiele. Zdecydujcie sami, czy osoba z aparatem na piersi „przypadkowo” spacerująca po Placu Czerwonym to Putin.

1d1968115fa38afcde205915c4d632d7  d5e3cb25d236fb9773f68f2c96df2fef546706ad6f63479d9bfeecbc9f5b4aa4

677c1543fdd5da9340560e53d17bace7

 

 

 

 

 

 

a48708bd2641bf1b0464434e349595da

 

 

d87e5420d75b95f0a5c43c6c4c86df21

2 comments on “Nie ma wątpliwości! To stuprocentowy agent

 1. Greg House
  25 kwietnia 2016

  Według mnie to nie jest Putin. Ma inny nos i usta. Znalazłem te zdjęcie w sieci w wysokiej rozdzielczości: http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_RbrowWh5auGb15NuTC6GBoYw98mZh3fB.jpg Ma inny kształt twarzy. To jakiś inny agent;)

  Polubienie

 2. Anonim
  19 Maj 2016

  Oczywiście, że to nie Putin a jakiś inny agenturalny pionek…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 25 kwietnia 2016 by in fotografia, historia, polityka, społeczeństwo and tagged , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 4 361 402 hits
%d blogerów lubi to: