życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Zdjęcie jednej klasy

Co się stało z naszą klasą? Pytał Jacek Kaczmarski. A co stało się z tą klasą ze zdjęcia? Pewność mam, niestety, tylko co do dwóch osób. Obie przeszły do historii. Jakże w różnym wymiarze.

1445003899_by_Mudzina_500

Zdjęcie przedstawia jedenastoletnich uczniów szkoły w Linzu. Pośrodku, na samej górze (już wtedy lubił stać na samej górze) stoi Adolf Hitler. Jego losy są Wam znane, więc wyjaśnię tylko, że Adolf był marnym uczniem i swoją „karierę” naukową zakończył na gimnazjum. To wszystko, co w kategorii „wykształcenie” zdołał osiągnąć.

A oto drugie ujecie, z innym ustawieniem chłopców.

8535

Nieco niżej, po lewej stronie stoi jedenastoletni Ludwig Wittgenstein, przyszły najwybitniejszy przedstawiciel filozofii analitycznej, posiadający dla Hitlera dwie cechy, wystarczające, żeby go znienawidzić – żydowskie pochodzenie i homoseksualizm

Ale na zdjęciu mamy do czynienia z dziećmi, więc mały Adolf jeszcze chyba nie wie, że nienawidzi Żydów i „pedałów”, a mały Ludwig jeszcze nie czuje, że jest gejem, a może nawet nie wie, że jest Żydem, bo rodzina już dużo wcześniej przeszła na katolicyzm.

Życie pochodzącego z obrzydliwie bogatej rodziny  Ludwiga kompletnie zaprzeczało jego pochodzeniu. Zdobył gruntownie wykształcenie, ale kiedy tylko został spadkobiercą, zajął się rozdawaniem majątku i pomaganiem ludziom potrzebującym. Najchętniej poetom,  w tym tak wybitnym, jak Trakl i Rilke, którego wiersze cenił bardziej niż całą swoją filozofię.

Kiedy rozdał cały majątek, imał się różnych zajęć. Był między innymi nauczycielem, ale także ogrodnikiem w klasztornych ogrodach.

Podobnie jak Hitler, Wittgenstein brał udział w I wojnie światowej. Był m.in. kanonierem na okręcie Goplana pływającym po Wiśle, między Sandomierzem a Zatorem. Dostał się do niewoli,  z której został uwolniony w 1919 roku. Przez kolejne dziesięć lat spisywał i publikował swoje rozważania filozoficzne.

Udało mu się uciec przed Hitlerem, jeszcze w czasach, kiedy nawet Wittgenstein nie przewidywał, że jego szkolny kolega za kilka lat rozpocznie karierę jednego z największych oprawców w historii. W 1929 roku obronił w Cambrdge doktorat i pozostał na tamtejszym uniwersytecie. W 1947 przeszedł na emeryturę i wyjechał do Irlandi. Wrócił jednak w końcu do Cambridge, gdzie zmarł  w 1951 na raka prostaty.

  • O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć” – tak brzmi ostatnie zdanie z Traktatu logiczno-filozoficznego Wittgensteina.

Mercedes rozjeżdża małego Hitlerka

W związku z dzieciństwem Hitlera przypomniał mi się clip wzorowany na reklamie mercedesa. Zrobiło go kilku niemieckich studentów. Wywołał liczne kontrowersje. Na filmie wyposażony w najnowszy system hamulcowy mercedes w ostatniej chwili zatrzymuje się przed bawiącymi się dziewczynkami. Chwilę później ten sam mercedes rozjeżdża bawiącego się balonikiem Adolfa, którego rozjechane ciało ma kształt swastyki, na tle której pojawia się napis:”Rozpoznaje zagrożenia, zanim one powstaną”.

Mercedes odciął się od tej reklamy.

Obejrzyj clip.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 28 kwietnia 2016 by in dziecko, fotografia, historia, język, polityka, społeczeństwo, wychowanie, wychowanie edukacja and tagged , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,699,014 hits
%d blogerów lubi to: