życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Houston! Mamy problem

Czyli manipulacja czasem

eb228fff793a9af54b12be86b18ccf7e

Zdjęcie prezentuje moment, w którym słynne i już właściwie przysłowiowe w znacznej części świata zdanie „Houston, mamy problem” zostało usłyszane. Tak, usłyszane, a nie wypowiedziane. Wypowiedziano je bowiem w odległości 320 000 km od Ziemi, na statku kosmicznym  Apollo 13. Ale czy naprawdę to zdanie tak brzmiało?

Jak tu nie wierzyć w pechową trzynastkę. Misja Apollo miała numer trzynasty. Statek wystartował 11 kwietnia 1970 roku i przez dwa dni wszystko przebiegało bez większych przeszkód, aż do 13 kwietnia, do godziny 9.13. Właśnie wtedy na skutek zwarcia instalacji elektrycznej eksplodował zbiornik z ciekłym tlenem.

Na zdjęciu mamy załogę Centrum Lotów Kosmicznych w Houston. Do świadomości uczestników docierają słowa astronauty Johna Swigerta, który raport o tym wypadku rozpoczyna od: „Houston, mamy problem”. Potem jest prośba z ziemi o powtórzenie. Apollo 13 powtarza dokładnie to samo, tyle że już słowami swojego dowódcy Jamesa Lovella. Reakcja ludzi uchwyconych na zdjęciu wskazuje, że problem musiał być poważny.

I był. Appolo 13 miał lądować na Księżycu. Ale teraz już o lądowaniu nikt nie myślał. Problemem bowiem było bezpieczne ściągnięcie trzech astronautów (oprócz wymienionych, członkiem załogi był jeszcze Fred Haise) na Ziemię.

M.in. dlatego, że skorzystanie z procedury ratunkowej okazało się już niemożliwe. Nie można było bowiem wyhamować statku i zawrócić go na Ziemię, gdyż dostał się już on w strefę grawitacji Księżyca. Dzięki niesamowitej koncentracji dowódcy Jamesa Lowella, który w ciągu kilku godzin bezbłędnie dokonał olbrzymiej ilości obliczeń (raport zawierał ich aż 70 stron), zdecydowano się na lot w stronę Księżyca, okrążenie go po orbicie i powrót na Ziemię. Cała operacja miała potrwać cztery dni. Tyle, że aby ją wykonać załoga musiała „przesiąść się” z wschodzącego w skład statku modułu dowodzenia do modułu księżycowego. Problem polegał na tym, że moduł księżycowy przeznaczony do lądowania na Księżycu, przewidziany był dla dwóch osób mogących przebywać w nim przez dwa dni, tymczasem miał służyć trzem osobom przez cztery dni.

Nie będę wam opisywał szczegółów tego dramatycznego powrotu. Możecie go sobie obejrzeć na filmie „Apollo 13” z 1994 r. (z Tomem Hanksem w roli dowódcy Jamesa Lowella) zrealizowanym na podstawie autentycznych wydarzeń. Jest tam wszystko, włącznie z zastosowaniem skarpetki astronauty do naprawy filtra CO2.

W rezultacie pechowa misja numer 13 zakończyła się szczęśliwie, czyli wodowaniem 17 kwietnia 1970 na Pacyfiku.

Dla dowódcy Jamesa Lowella była to już druga wyprawa statkiem Apollo na Księżyc. Niestety, podobnie jak w pierwszej, nie postawił swojej stopy na jego powierzchni. Ale okazało się, że jednak członkowie załogi Apolla 13 mogą pochwalić się czymś, co przeniosło ich do historii. Otóż do tej pory są jedynymi astronautami, którzy ze wszystkich lotów załogowych odlecieli najdalej od Ziemi. Na 400 tysięcy 171 kilometrów. To przez potrzebę okrążenia Księżyca.

I na koniec najlepsze. To słynne zdanie „Houston, mamy problem” w rzeczywistości brzmiało nieco inaczej. Zarówno Swigert powiedział, jak i Lowell powtórzył: „Houston, mieliśmy problem”. Skąd zatem zmiana czasów w tym zdaniu z przeszłego na teraźniejszy. Potęga oddziaływania sztuki. To w tym filmie z Tomem Hanksem (zrealizowanym na podstawie książki, której współautorem był dowódca Apolla 13) czasy zostały zamienione. I tak już zostało. Chyba dobrze, bo „mamy problem” zdecydowanie bardziej prawdziwie oddaje sytuację, w jakie wówczas znaleźli się astronauci, niż „mieliśmy”, które sugeruje, że problem został rozwiązany.

 

613-300x286@2x

Załoga krążownika Iwo Jima wyciąga moduł księżycowy z trzema astronautami wewnątrz na pokład

 

One comment on “Houston! Mamy problem

  1. Marysia
    6 Maj 2016

    Skoro MIELI, to po co o tym informowali? I jaka pomoc była udzielana ludziom, którzy MIELI problem?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 6 Maj 2016 by in astronomia, fotografia, historia, kosmos, natura and tagged , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 369 087 hits
%d blogerów lubi to: