życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Pierwszy sfotografowany Polak

 

W sieci od kilku lat krąży informacja, że pierwszą na świecie sfotografowaną osobą był Polak. Na tym zdjęciu znajduje się pierwsza sfotografowana osoba na świecie. Po czym poznać, że to Polak?

img_5988
Według tej informacji ten pierwszy sfotografowany człowiek nazywał się Jan Werbowski, uczestnik kampanii napoleońskich. Miał go sfotografować Louis Jacques Mandé Daguerre, uważany za wynalazcę fotografii, nazywającej się od jego nazwiska dagoretypową. Fotografia miała być wykonana w.jego atelier, nie wiadomo w którym roku. Jest jeszcze taki szczegół tego fotografowania, że nasz napoleoński weteran musiał pozostawać w bezruchu przez 30 minut, bo tyle trwało naświetlanie.

Kłopot w tym, że tej fotografii nigdzie nie można znaleźć. O Janie Werbowskim też nic nie wiadomo, poza tym uczestniczeniem w wojnach napoleońskich.

Ale nawet jeżeli Werbowski istniał rzeczywiście i rzeczywiście pozował Daguerre do fotografii, to i tak nie był pierwszą sfotografowaną osobą. Daguerre wykonał bowiem wcześniej, w 1836 tę fotografię. Przedstawia  Boulevard du Temple w Paryżu. Miejski widoczek, wyludniony, chociaż wiadomo, że bulwar ten tętnił życiem.

img_5987


W rzeczywistości nie był wyludniony. Metoda długiego naświetlania powodowała, że wszystko, co się ruszało na fotografii się nie miało prawa znaleźć. W tym jednak przypadku na rogu ulicy swoje stanowisko miał pucybut. I akurat podszedł do niego klient. Pucybut czyścił mu buty, więc się ruszał, stąd jego sylwetka jest niewyraźna, ale klient czekał cierpliwie i to na tyle długo, żeby znaleźć się na zdjęciu.

Nie wiadomo, kim był ten klient. Wiadomo, że nie był to Jan Werbowski, bo podobno pozował do portretu w atelier. Raczej nie był to też Polak. Prawdopodobnie Francuz, bo miasto to Paryż.

W tej sytuacji wypada uznać, ż pierwszym sfotografowanym i udokumentowanym Polakiem, był właściciel „Damy z łasiczką” – książę Adam Jerzy Czartoryski, sfotografowany tu w 1860 r (przed śmiercią, niestety nie wiem, kiedy powstały wcześniejsze fotografie) przez Eugene Nadara, jedną z najważniejszych osobowości w historii fotografii.

Albo Fryderyk Chopin sfotografowany w 1846 r

1-7705-chopin-in-blue-68dd67a125

 

Reklamy

One comment on “Pierwszy sfotografowany Polak

  1. BAS
    14 Maj 2016

    Wyjaśnię tylko – że zdjęcie górne – jest fragmentem zdjęcia dolnego ..

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 14 Maj 2016 by in Bez kategorii, fotografia, historia, internet.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,694,790 hits
%d blogerów lubi to: