życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Po wodzie pływa, Mao się nazywa

Co to za zagadka? Kto jest jej bohaterem? Mao Tse-tung, jak o nim wtedy mówiono. Mao Zedong, jak go nazywamy dzisiaj. I po co on tak pływa? Właśnie spłodził hunwejbinów. I tak mobilizuje ich do działania, żeby Jangcy spłynęła krwią.

6936fa9bf6be0b672da2bacd7a392a71

Ta fotografia jest fotomontażem. Główki są doklejone

Dziecięciem byłem wówczas i niewiele, prawie nic nie pamiętam z wydarzeń politycznych lat 60-tych. Ale informację o tym, że Mao przepłynął rzekę Jangcy pamiętam. Musiała zrobić na mnie wrażenie. Nie wiem dlaczego. Bo przecież nie wiedziałem wówczas, kim był Mao, poza tym, że to Chińczyk. Może przyczyną była wielkość rzeki, a może informacja, że razem z Mao cały naród rzucił się wpław na drugi brzeg – Jak to cały, przecież tych Chińczyków jest blisko miliard – myślałem wówczas.
Był rok 1966, szesnastego lipca, kiedy Mao poszedł kąpać się do Jangcy, w pobliżu miejscowości Wuhan.
Jak podała wówczas propaganda przepłynął 15 kilometrów w ciągu 65 minut. A miał już 73 lata. Wówczas przyjąłem to bezkrytycznie, bo jako dziecko nie wiedziałem, że czytam o jednym z największych potworów ludzkości. Dziś podejrzewam, że to całe pływanie Mao to ściema.
Jangcy ma w tamtej okolicy w najszerszym fragmencie około 8 km. Musiałby pływać w tą i z powrotem. A te 65 minut, to jest czas z Księżyca wzięty.
Mao rzeczywiście lubił pływać, a raczej, jak napisał jego osobisty lekarz, któremu udało się uciec z Chin, unosić się na wodzie. Więc jeśli już, to może unosił się z prądem, czyli płynął wzdłuż, a nie w poprzek.

8ed3ed02fc8a6dae933b3b7d85c7e76b

Na tym zdjęciu pływa Mao, ale prawdopodobnie jeszcze w latach 50-tych. Chyba nie zostało ono opublikowane, bo przewodniczący wygląda niepoważnie w otoczeniu agentów z dziecięcymi kołami ratunkowymi. Prawie tak śmiesznie, jak Chruszczow w motylkach.

Podejrzewam jednak, że najbardziej prawdopodobne jest, ż w ogóle nie pływał. Może tylko się zamoczył. Potrzebował bowiem tyko zdjęć z tego pływania. Za chwilę wyjaśnię do czego.
Stosunek Mao Zedonga do wody był dualistyczny. Co oznaczało, że rzecywiście lubił pływać, ale w ogóle się nie mył. Tego zwyrodnialca wycierano jedynie wilgotnymi ścierkami. Zębów też nie mył. Miał więc w ustach wszystkie możliwe choroby. Osobistego lekarza w ogóle nie słuchał. Ufał bowiem jedynie medycynie ludowej, co spowodowało, że w jamie gębowej rozwinęły się liczne stany zapalne, które wpłynęły na osłabienie całego organizmu i w rezultacie doprowadziły do śmiercią tego, który miał żyć dziesięć tysięcy lat.
Wcześniej, jeszcze przed rzekomą kąpielą w Jangcy, wykorzystał swoją umiejętność pływania w sposób finezyjny, żeby poniżyć Chruszczowa i dać mu do zrozumienia, kto rzeczywiście jest godny władać Azją.
Chruszczow przybył do Pekinu z nadzieją zawarcia sojuszu z Chinami. Zapomniał, ale Ze Dong był pamiętliwy i pamiętał, że jego wcześniejsza wizyta w Moskwie nie spotkała się z wystarczająco godnym przyjęciem. Zaprosił więc Chruszczowa do rozmów na prywatnym basenie. Chruszczow nie umiał pływać. Ale czegóż się nie robi, żeby komunizm w wersji radzieckiej zapanował na całym świecie.
Osobisty lekarz Mao napisał, że Chruszczow wszedł na basen przerażony. Początkowo trzymał się wyłącznie na płytkiej części basenu, ale Mao ostentacyjnie pływał na głębokiej wodzie, po przeciwnej stronie zbiornika. W tej sytuacji żadne rozmowy przez długość basenu nie były możliwe. Mao perfidnie zaczął zapraszać Chruszczowa na głęboką wodę. A widząc, że Chruszczow jest przerażony ofiarował mu nadmuchiwane motylki dziecięce na przedramiona. I Chruszczow je nałożył. Musiał czuć się do głębi poniżony, kiedy w tych zarękawkach taplał się obok dumnie unoszącego się na wodzie Mao, demonstrującego, jak łatwą rzeczą jest pływanie.

mao_0

A na tym pływa portret. Ale czy pływa również sam przewodniczący?

Wróćmy jednak z basenu nad wielką rzekę Jangcy. Mao wchodzi do wody. Razem z nim ochrona i około pięciu tysięcy ludzi. Przynajmniej kilkuset z wielkimi sztandarami. Dodatkowo grupa wiernych towarzyszy woduje dwie platformy – jedną z wielkim portretem wielkiego przewodniczącego, drugą z transparentem „10000 lat, towarzyszu Mao!”. Dlaczego tylko dziesięć tysięcy, a nie milion? Bo tylu lat życzyli poddani boskim cesarzom Chin. Co było dalej? Nie wiemy. Zdjęcia i filmy przedstawiające to wydarzenie zostały zmanipulowane. Na prezentowanej przeze mnie fotografii widać na przykład, że Mao ma co najwyżej 50 lat a nie 73. Bo musiał wyglądać młodo.
Po co ta cała maskarada? Żeby młodzież widziała, jaki jest sprawny i wiecznie młody, jaką dysponuje siłą w przeciwieństwie do starców w kierownictwie państwa i partii. Zaplanował bowiem wielką, którą to już z kolei, czystkę. Doprowadził do powołania młodej czerwonej gwardii, czyli hunwejbinów. I właśnie wezwał ich do „bombardowania sztabów”.
Bombardowanie sztabów polegało na wyłuskiwaniu tych, którzy rzekomo wypaczyli myśl komunistyczną. Poddawaniu ich resocjalizacji, jeżeli jeszcze do rosocjalizacji się nadawali, albo eliminowaniu ich w ogóle z życia, czyli posyłaniu do piachu. Początkowo objęła inteligencję i ludzi kultury, potem działaczy partyjnych niższego szczebla, na koniec ścisłe kierownictwo partii. Ile ofiar ta czystka pochłonęła? W Chinach poważne liczenie zaczyna się od setek tysięcy.
Co zatem tak naprawdę robi Mao na zdjęciu, na którym symuluje pływanie? Spuszcza hunwejbinów ze smyczy.
Spuścił ich na dwa lata. Przez ten czas tak się rozpanoszyli że stali się zagrożeniem dla samego Mao. Musiał użyć wojska, żeby ich spacyfikować i zesłać do resocjalizacji na wieś.
Do dzisiaj jednak Chińczycy wierzą, że Mao pokonał wtedy Jangcy. Co roku w Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, świętuje się rocznicę czynu dokonanego przez Mao. Wydarzenie nazwano Międzynarodowym Świętem Przebycia Rzeki Jangcy, a biorą w nim udział tysiące śmiałków chcących powtórzyć wyczyn przewodniczącego.
Jest jeszcze film propagandowy, na którym przez kilka sekund widać, jak Mao unosi się na wodzie. Reszta to dekoracja.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 14 Maj 2016 by in Bez kategorii, film, fotografia, historia, polityka, społeczeństwo and tagged .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,699,014 hits
%d blogerów lubi to: