życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Jej mózg resetuje się bez przerwy

Jej świat  każdego poranka zaczyna się na nowo. Kiedy się budzi, to tak jakby się rodziła, kiedy idzie spać – umiera, by rankiem znowu się narodzić. Niczego z poprzedniego dnia nie pamięta. Następnego dnia ma kompletnie  wyczyszczony mózg. Zresetowany, jak komputer. Jej mózg nieustannie się resetuje. Na zdjęciu Michelle Philpots z Anglii i jej karteczki.

MichellePhilpots_0_1062163a

W 1994 roku jej koledzy w biurze radców prawnych zauważyli, że Michelle przez cały dzień pochłonięta jest tylko jedną czynnością – bez przerwy skanuje ten sam, już zeskanowany dokument. Okazało się, że zupełnie nie pamiętała, że ten dokument już zeskanowała i to wielokrotnie. Przełożeni uznali to za wynik przemęczenia i wysłali ją do domu, żeby wypoczęła.

Ale to nie było przemęczenie. To był opóźniony efekt dwóch wypadków, które Michelle przytrafiły się kilka lat wcześniej. W 1985 roku miała wypadek motocyklowy, a pięć lat później samochodowy. Uszkodzenia mózgu, których wtedy doznała kilka lat później doprowadziły do kompletnej utraty pamięci krótkotrwałej.

Michelle każdego ranka rodzi się na nowo, ponieważ nie pamięta niczego z poprzedniego dnia. Żeby jakoś funkcjonować, musi wszystkie rzeczy do zapamiętania notować na takich, jak na zdjęciu karteczkach. Za to bardzo dobrze pamięta wszystko, co przeżyła przed wypadkiem. Poznała wówczas na przykład swojego męża, więc go rozpoznaje. Ale nie pamięta, że jest jej mężem,  bo ślub brali w 1997 roku. Żeby jej to przypomnieć pan Philpots pokazuje jej album ze zdjęciami ze ślubnej uroczystości. To wystarcza do wieczora, bo następnego dnia Michelle znowu nie pamięta, że są małżeństwem

Ale za to, jak żartował jeden z  dziennikarzy, możesz jej codziennie opowiadać ten sam dowcip. Będzie się śmiała, jakby słyszała go po raz pierwszy. Podobnie jest z filmami . Ale seriale są już nie dla niej. Nie pamięta, co było w poprzednim  odcinku. Podobnie jest z książkami, których czytanie zajmuje więcej niż kilka godzin.

8377_728x

Historii Michelle stała się podstawą scenariusza filmu „50 pierwszych randek”. Nie widziałem. Podobno komedia. Ale życie prawdziwej pani Philpots musi być udręką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 20 Maj 2016 by in ewolucja, film, fotografia, historia, psychologia, społeczeństwo and tagged , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Najczęsciej klikane

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 373 739 hits
%d blogerów lubi to: