życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Taniec pingwina na szkle

Jedna z fanaberii obrazująca absurdalne poczucie humoru, charakterystyczne dla wysp brytyjskich, w tym przypadku w wykonaniu szkockim. Już sam pomysł zabierania ze sobą na wyprawę polarną dudziarza był tak dziwaczy, że chyba tylko Szkotom mógł przyjść do głowy.

1357052767-0

Zdjęcie wykonał William Speirs Bruce, szefa  Szkockiej Wyprawy Antarktycznej (SWA) na Orkady Południowe i Morze Weddella, która wyruszyła w 1902 roku i trwała dwa lata.7 marca 1904 roku ich statek Szkocja został uwięziony  w lodach na Morzu Weddella. Szkoccy polarnicy, żeby nie popaść w rozleniwienie postanowili prowadzić badania naukowe. Ambitnym zadaniem, które zamierzali zrealizować było zbadanie wpływu muzyki szkockiej na zachowanie pingwinów cesarskich.

Dudziarz (Polacy nie wiedzieć czemu nazywają często dudziarza kobziarzem), którego przywlekli ze sobą w antarktyczne lodowe okowy nazywał się Gilbert Kerr. Zgodnie z logiką, po pierwszych dźwiękach dud pingwiny rzuciły się do panicznej ucieczki. Ten jeden, który znalazł się na zdjęciu też nie był melomanem. Słucha, gdyż został za nogę przywiązany do umieszczonego za nim, więc niewidocznego na zdjęciu garnka.

Nie wiem, czy pingwin przeżył konfrontację ze szkocką muzyką, nie są też znane mi rezultaty badań. Jestem natomiast pełen podziwu dla dudziarza, który w trzaskającym mrozie występuje w narodowym szkockim stroju, czyli kilcie noszonym bez spodniej bielizny.

Zdjęcie niestety nie oddaje ruchu, ale dudziarz bez majtek musiał nieustannie przytupywać i podskakiwać, żeby zachować swoje męskie klejnoty w stanie używalności na następne lata. Pingwin też pewnie wyrywał się, starając uwolnić się od garnka. Przypuszcza się więc, że to zdarzenie stało się inspiracją dla twórców szkockiego tańca o nazwie The Piper and The Penguin (Dudziarz i pingwin), który wygląda tak:

 

A gdyby ktoś z Państwa chciał ten taniec zatańczyć, to tutaj jest instrukcja ze schematem kroków.

piper-and-the-penguin

Mnie przychodzi jeszcze do głowy przebój grupy Lombard z lat osiemdziesiątych „Taniec pingwina na szkle”. Nigdy nie rozumiałem tej metafory, ale może autor tekstu też inspirował się tym zdjęciem?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 5 czerwca 2016 by in ewolucja, fotografia, historia, muzyka, natura, nauka, przyroda, społeczeństwo and tagged , , , , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 361 322 hits
%d blogerów lubi to: