życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Leokadia gwiazda Polski Ludowej

Starsza pani na zdjęciu ma na imię Leokadia. Swego czasu była w Polsce bardziej popularna niż gwiazdki dzisiejszych seriali. Pisano o niej wiersze i piosenki. Malowano jej portrety. Sam premier zaprosił ją do tańca na balu sylwestrowym. Czy wiesz, co takiego zrobiła, żeby zasłużyć na taką popularność? Właściwie nic. Tylko stała

img_6011
Stała na skrzyżowaniu i kierowała ruchem. Lodzia Milicjantka, tak ją nazywano, czyli Leokadia Krajewska z domu Kubanowska. Jej popularność wśród warszawiaków była zdumiewająca. Nie była przecież jedyną milicjantką, zaraz po wojnie ruchem drogowym kierowało więcej kobiet niż mężczyzn, którzy jeszcze nie zdążyli wrócić z wojny.

img_6016

A jak wrócili,to na skrzyżowaniach z kobiet ostała się tylko Lodzia. Kierowała ruchem i się uśmiechała. Kiedy władza ludowa dostrzegła jej popularność, zaczęła uświetniać Lodzią uroczystości i bale. Wreszcie sam premier Cyrankiewicz „odbył” z nią propagandowy taniec na balu sylwestrowym.

– Władczym ruchem ręki powstrzymuje rozpędzone samochody, na niesfornych kierowców potrafi zdobyć się na stanowczy gest i… mandat karny. A choć mróz dokucza, a gimnastyka ramienna kosztuje wiele wysiłku, nasza dzielna milicjantka potrafi przy tym wdzięcznie się uśmiechać. Jak dyrygent orkiestry na podium, tak i ona dyryguje tętnem wielkiego miasta […]. Z jakąż gracją, z jakimż wdziękiem, jak bystro, jak zdecydowanie i z promiennym uśmiechem milicjantka nr 1237 reguluje pulsem Warszawy – tak pisała o niej prasa i nie było tygodnia, żeby któryś z mężczyzn nie zakochał się w niej i nie poprosił o rękę

Stała na warszawskich skrzyżowaniach przez pięć lat – od 1945 do 1950 roku. Dopóki nie wyszła za mąż za kolegę po fachu. Jako mężatka przestała być już tak atrakcyjna dla mężczyzn. Przeniesiono więc ją do pracy biurowej w komendzie stołecznej. Pracowała w niej wychowując jednocześnie dwójkę dzieci do emerytury w 1973 roku. Do dzisiaj mieszka w Warszawie. Ma 88 lat.

Reklamy

One comment on “Leokadia gwiazda Polski Ludowej

  1. Anonim
    17 września 2017

    odbiorą emeryturę

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 7 czerwca 2016 by in fotografia, historia, motoryzacja, społeczeństwo, transport miejski, wojna and tagged , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,694,792 hits
%d blogerów lubi to: