życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Adin, dwa, tri…miliony, oczywiście dolarów

Z pewnością pamiętacie tego gościa, który w ciągu kilku lat podbił prawie cały blok postsowiecki. Swoje seanse rozpoczynał od odliczania: Adin, dwa, tri…” Ale czy wiecie, co się z nim teraz dzieje?

1BE52081-D531-482F-838D-B7AB2CB166CB_mw1024_s_n

Anatolij Michajłowicz Kaszpirowski zew poczuł w związku z nietrzymaniem moczu. Przez dzieci. Była połowa lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy młody jeszcze Anatolij zaproponował, że będzie leczył w kazachskiej telewizji za pomocą zbiorowej hipnozy dzieci, które nie trzymają moczu i kału. Jakieś papiery na to miał, bo wcześniej ukończył studia medyczne i pracował w szpitalu psychiatrycznym. Najbardziej znany był jednak w swoim towarzystwie, w którym prezentował zastosowanie hipnozy i swoje w tej dziedzinie zdolności.

Pierwszy seans w kazachskiej telewizji został odwołany, ale Kaszpirowski miał takie parcie na szklany ekran, że ta porażka umocniła go tylko w przekonaniu, że musi zrobić coś niezwykłego. I zrobił. Dzięki komuś wysoko postawionemu w hierarchii partyjnej. Z Kijowa hipnotyzował ochotników znajdujących się w moskiewskim studiu telewizyjnym, tak, że przewracali się na zawołanie. Co oczywiście wzbudziło ciekawość mediów.

kaszpirowski3

Kaszpirowski osiągnął to, co zamierzał. Miał media w ręku. Nie miał już żadnych trudności z zaprezentowanie dwóch numerów życia. Pierwszy sens  odbył się pod koniec marca 1988 roku. Telewizja pokazała operację Ljubow Grabowskiej, której znieczulenie wykonał Kaszpirowski, nie tylko że bez żadnych środków medycznych, ale nawet bez hipnozy. Jedynie siłą sugestii. Wystarczyło, że pacjentka oglądała twarz Kaszpirowskiego na ekranie telewizora. W ten sposób narodził się  Rasputin ery upadku komunizmu.

Rasputin poszedł szybko za ciosem i wykonał jeszcze lepszy numer. Tym razem znieczulił dwie pacjentki Łarysę Jaruszową i Olgę Ignatową, obie cierpiące na przepuklinę, obie wcześniej operowane wielokrotnie, bez rezultatu, za to z tak dużymi powikłaniami, że jedna z nich aż dwukrotnie po takich operacjach znalazła się w stanie śmierci klinicznej.

Kaszpirowski był w studiu telewizyjnym w Kijowie, pacjentki w takim samym pomieszczeniu w Tbilisi. Operowane były w pełni świadome. Bez znieczulenia. Wpatrywały się w ekran telewizora, na którym była twarz Kaszpirowskiego. Krew się lała, lekarze operowali po łokcie umazani we krwi, pacjentki to wszystko obserwowały i się uśmiechały. Oba zabiegi zakończyły się sukcesem.

Radziecki człowiek odnalazł nowego Rasputina, który od jesieni 1989 roku miał swój program w moskiewskiej telewizji. Podczas tych sensów hipnotycznych twierdził, że u zahipnotyzowanych obywateli przywraca „matrycę pamięci normy”, czyli stan sprzed choroby.Otoczenie nowego Rasputina twierdziło, że podczas tych seansów ludzie pozbywali się siwizny, chorób serca, nerek, wyżynają się im trzecie zęby.

Naród wierzył i oczekiwał kolejnych cudów. Kiedy wydawało się, że nic nie jest w stanie powstrzymać wyżynających się zębów,  nastąpił upadek równie gwałtowny, jak Rasputinowski. Nagle pojawił się doktor Liebiediew, który zajął się badaniem pacjentów uleczonych przez Kaszpirowskiego podczas telewizyjnych seansów. I ogłosił, że u połowy z nich doszło do pogorszenia stanu zdrowia, a u kilkunastu procent „uzdrowionych” choroby po krótkiej poprawie wracały ze zdwojoną siłą.

Tak zakończyła się kariera Kaszpirowskiego w ZSRR, a zaczęła w państwach postsowieckiego bloku, do którego widocznie opinie doktora Lebiediewa nie dotarły, albo zostały zlekceważone z uwagi na spodziewaną mamonę, jaką miały przynieść jego seanse spirytystyczne. I przyniosły. W Polsce na przykład telewizyjna kariera Kaszpirowskiego rozpoczęła się w 1989 roku i trwała aż przez trzy lata. W innych państwach podobnie.

Kaszpirowski odliczał, pieprzył o ociężałych powiekach, a ludzie powstawali z martwych. Tak im się przynajmniej wydawało. Miałem wtedy taką sąsiadkę, która utrzymywała, że Kaszpirowski wyleczył ją ze wszystkich chorób, a miała ich ze dwadzieścia. Oczywiście, według własnego mniemania.

W końcu chyba wszyscy Polacy zostali wyleczeni (łącznie z Lechem Wałęsą, którego Kaszpirowski, jak sam twierdził uchronił przed zawałem), więc okazało się, że cudotwórca nie ma już pracy. Zdążył już jednak zarobić tyle, że  dał kasę na remont klasztoru na Jasnej Górze, ufundował tablicę pamiątkową ku czci Solidarności w Gdańsku i wyjechał.

Potem próbował jeszcze zrobić karierę polityczną. Zmienił obywatelstwo z ukraińskiego na rosyjskie i zdobył mandat deputowanego z partii nacjonalisty Żyrynowskiego. Ale to wszystko, co w polityce osiągnął.

W końcu spakował swoje dolary i wyjechał z nową, młodą żoną do Ameryki. Ta żona (Czeszka) tak go wymanewrowała, że porzuciła, ale bez rozwodu. Dlatego Kaszpirowski nie mógł poślubić kolejnej, jeszcze młodszej kobiety.

maxresdefault

Dziś „uzdrowiciel” ma 77 lat i miliony dolarów na koncie. Cieszy się dobrym zdrowiem i ciągle wzbudza zainteresowanie swoimi metodami „leczenia”.

 

2 comments on “Adin, dwa, tri…miliony, oczywiście dolarów

 1. dee4di
  27 czerwca 2016

  Szczerze, to myślałam, że go władza usunęła za jakieś tam pomyłki, a tu taka niespodzianka. A niech sobie żyje. Zawsze się znajdą naiwni by słuchać

  Polubienie

 2. goldenbrown
  27 czerwca 2016

  Obecnie nazwalibyśmy Kaszpirowskiego celebrytą lat 80-tych, miał gość swoje 5 minut i je wykorzystał maksymalnie. Przyznam, że próbowałam poddać się hipnozie Kaszpirowskiego, ale nie mogłam zachować powagi przy odliczaniu po rosyjsku.. 😉 Nie poradzę nic, dla mnie to brzmi wciąż, jak dowcip 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 27 czerwca 2016 by in fotografia, hipnoza, historia, Polska Ludowa, PRL, społeczeństwo, zdrowie, ZSRR and tagged , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 4 369 095 hits
%d blogerów lubi to: