życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Gdzie się podziało Marzenie cara?

Zdjęcie, które pokazuje, że użycie Photoshopa może zaszkodzić. Gdyby nie nieudolny retusz, nigdy wierni nie dowiedzieliby się, co chce ukryć patriarcha kościoła prawosławnego w Rosji Cyryl I (po rosyjsku Kirył ).

W 2009 roku, niedługo zresztą po objęciu urzędu, patriarcha Kirył spotkał się z rosyjskim ministrem sprawiedliwości Aleksandrem Fiodorowiczem Konowałowem.

Oficjalne zdjęcie, które ukazało się z tego spotkania wyglądało tak:

wtc2

Niby nic szczególnego na nim się nie dzieje, ot, zwykła oficjałka, ale internauci to taki naród, przed którymi nic się nie ukryje. A nie ukryło się to, że na ręku patriarchy zegarka nie ma, a jego odbicie w wypolerowanym blacie stołu jest! Cud domniemany!

e5d82040c7ead3d2ba240dc5bc853bad

 

Okazało się jednak, że zegarek był, tylko został wyretuszowany.

3e7b1c277ab939c92ef227177ca957a9

Zegarek, który był, a jakoby go nie było, to czasomierz  „La reveille du Tsar” (Marzenie cara)  francusko-szwajcarskiej firmy Breguet. Mechaniczny, złota koperta, szafirowe szkiełko, 30 kamieni, samonakręcalny, wodoszczelny do 30 metrów w głąb. 30 tysięcy euro, czyli ok. 130 tys. złotych i już możesz go mieć. Przy nim zegarek ministra Nowaka za kilkanaście tysięcy, przez który stracił stanowisko, to dziecinna zabawka. Jak na kościół chrześcijański propagujący ubóstwo materialne prawdziwy dar od ubogich.

I tego trzymał się patriarcha Kirył, który oznajmił, że zegarek dostał od kogoś w prezencie, ale nie pamięta od kogo. Taki dar. Zresztą używa tego daru bardzo rzadko, gdyż na co dzień posługuje się innym darem – skromnym, rosyjskim zegarkiem ofiarowanym mu przez  ówczesnego prezydenta Miedwiediewa.

Winny natomiast jest redaktor strony internetowej, który prze nikogo nieproszony nadgorliwie wyretuszował zegarek. A nadgorliwość, jak wiadomo, jest gorsza niż sabotaż.

Na szczęście w Rosji są jeszcze ludzie obdarzeni poczuciem humoru, których takich tłumaczeń nie kupują. Wykonali oni inny retusz, w wyniku którego ze zdjęcia zniknął patriarcha. A minister sprawiedliwości spotyka się z jego zegarkiem…

wtc3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 6 lipca 2016 by in Bóg, fotografia, internet, polityka, Rosja, społeczeństwo and tagged , , , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 369 087 hits
%d blogerów lubi to: