życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Marita – kochanka, która chciała otruć Fidela

Wszyscy przyszli go zobaczyć. Oficerowie, członkowie załogi, pasażerowie. Wycieczkowy statek MC „Berlin” zacumował 28 lutego 1959 roku w porcie w Hawanie. A na jego pokład wszedł on, El Commendante. Wizyta była niezapowiedziana, ale kapitan Heinrich Lorenz, żeby nie wywoływać skandalu zdecydował się wpuścić na pokład człowieka, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej zdobył absolutną władzę na Kubie. Decyzji tej kapitan Lorenz żałował do końca życia.

CASTRO ABOARD MS BERLIN

Fidel Castro nie przybył bowiem z wizytą do kapitana, tylko do jego córki Marity. Marita ma na tym zdjęciu 19 lat. Z jej prawej strony nachyla się pierwszy oficer Ernest Hankiewicz, z lewej El Commendante, a z lewej strony Castro siedzi zaniepokojony ojciec Marity – kapitan Lorenz.

Fidel oczarowuje kapitańską córkę. Za chwile zabierze ją na mostek kapitański, pokaże rozświetloną Hawanę i powie: „To wszystko należy do mnie. Kuba należy do mnie. Czyż nie jest cudowna? Podoba ci się, to co widzisz?”

Maricie widok się spodoba, wtedy Fidel doda: „Ja jestem Kubą”.

Marita będzie „ugotowana”, czyli bezrozumnie zakochana. Aż trudno uwierzyć, że zaledwie rok później przystanie na propozycje CIA i za dwa miliony dolarów zgodzi się otruć kubańskiego dyktatora.

Jestem jak Jezus

Tymczasem wraca do Nowego Jorku. Castro dzwoni prawie codziennie, przysyła 10 kubłów lodów kokosowych, a wreszcie samolot po swoją ukochaną. Marita się nie zastanawia. Pakuje walizki, wchodzi na pokład samolotu i po kilku godzinach ląduje w Hawanie. Fidel ma tam dla niej prywatny apartament w hotelu Hilton. Panna Lorenz zapamięta dziecięce samochodziki na dywanie w apartamencie, zabawki, którymi zabawiał się dyktator.

Zaledwie dwa miesiące później Marita jest w ciąży, ale to nie wywołuje entuzjazmu El Commendante. Nie w głowie mu pieluchy, ma już kolejne kochanki, uważa się prawie za Boga, kiedy mówi: „Jestem jak Jezus! Noszę brodę, mam podobną sylwetkę i trzydzieści trzy lata jak on.”

Dalej historia staje się zagmatwana i niejasna. Nie wiadomo, w którym momencie Marita zostaje zwerbowana przez CIA. Czy jeszcze przed zajściem w ciążę, czy później, kiedy po dramatycznych wydarzeniach wyląduje w szpitalu.

Aborcja na polecenie Fidela

Wydarzenia te zaczęły się od kolacji z Fidelem, kiedy była już w szóstym miesiącu ciąży. Po posiłku nagle traci przytomność, którą odzyskuje w jakimś nieznanym pokoju hotelowym, by stwierdzić, że cała we krwi leży na dywanie. Nie jest już w ciąży.

Pewnie straciłaby życie, gdyby nie pomoc jednego z przyjaciół Castro. Załatwił jej przelot do kliniki w Nowym Jorku. Podobno tam została zwerbowana. Podwójny agent CIA Frank Sturgis przekonał ją, że to co przeżyła było aborcją wykonaną na polecenie Fidela.

Wchodzi Castro z rewolwerem w ręku

W październiku 1960 roku znowu jest na pokładzie samolotu lecącego do Hawany. Ma ze sobą torebkę, w niej krem do twarzy, a w kremie tabletki z trucizną ofiarowane jej przez Sturgisa. Ma otruć swojego kochanka. Po wykonaniu zadania na jej konto zostanie przelane 2 mln dolarów.

Tutaj historia komplikuje się jeszcze bardziej. Sama Marita opowiada jej dwie wersje. Według pierwszej, jeszcze na pokładzie samolotu uświadamia sobie, że kocha Fidela, więc w pokoju hotelowym, zamiast podać mu truciznę, rzuca się w jego ramiona. Spędzają razem upojną noc, po której Marita wraca do Miami nie wykonawszy zadania. Fidel nie dowiaduje się wówczas o niczym

Druga wersja jest bardziej dramatyczna. Marita w hotelowej toalecie próbuje wrzucić truciznę do szklanki z wodą. Ale pigułki całe są umazane w jej kremie. Próbuje je wyczyścić, nieskutecznie. Panikuje. Usiłuje spłukać pigułki do kanalizacji, ale jej się nie udaje. W tym momencie do toalety wchodzi Castro z rewolwerem w ręku. Podobno wiedział o spisku.

– Myślałam, że mnie zastrzeli, ale podał mi broń i powiedział „zamierzałaś mnie zabić?” – wspominała później Marita. – Zaciągnął się swoim cygarem i zamknął oczy. Pokazał swoją bezbronność, bo wiedział, że nie mogę tego zrobić. Ciągle mnie kochał, a ja kochałam jego.

Ta druga wersja kończy się jednak tak samo, jak pierwsza. Oboje lądują w łóżku. A następnego dnia Marita z niczym wraca do Miami.

Drugi dyktator na horyzoncie

Minął rok. Na Florydzie Marita chyba jednak się odkochała, bo przystąpiła do opozycji kubańskiej zwalczającej reżim Fidela Castro.

W tym czasie w Miami przebywał również obalony wcześniej dyktator Wenezueli Marcos Pérez Jímenez. Marita odwiedziła dyktatora z zadaniem przekonania go do udzielenia wsparcia finansowego kubańskiej opozycji. Z zadania wywiązała się o tyle że zaszła z Jimenezem w ciążę i urodziła mu córeczkę.

W 1969 roku wyszła za mąż za zarządcę nowojorskiego apartamentowca. Urodziła syna. Prowadziła normalny dom. Pozornie, gdyż wraz z mężem zajmowała się, tym razem na zlecenie FBI, śledzenie dyplomatów z bloku wschodniego.

Marita odpala bombę i…pudło

W 1970 roku stanęła przed komisją Izby Reprezentantów i odpaliła prawdziwą bombę. Zeznała, że  przed zamachem na prezydenta Kennedy’ego odwiedził ją agent Frank Sturgis (ten sam, który sprezentował jej tabletki do otrucia Castro) i razem z grupą agentów CIA zabrał na wycieczkę do Dallas.Mieli ze sobą długą broń, celowniki optyczne. Dokładnie studiowali plan miasta.  Był z nimi również Lee Harvey Oswald, który wkrótce miał zastrzelić prezydenta. W zamachu brały jednak udział dwie osoby. Według Marity drugim strzelcem był właśnie Frank Sturgis.

Komisja nie uznała jej zeznań za wiarygodne. Sturgis miał alibi. W dniu zamachu miał przebywać z żoną w Miami.

W 2000 roku Marita Lorenz ostatni raz wylądowała na lotnisku w Hawanie. Z okazji kręcenia o niej filmu dokumentalnego. Usiłowała jeszcze raz porozmawiać ze swoim największym kochankiem Fidelem. Nie chciał jej widzieć.

kentriki-23

Marita Lopez  w 2016 roku w trakcie kręcenia filmu fabularnego na podstawie jej historii. 19-letnią Maritę gra Jennifier Lawrence

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 18 lipca 2016 by in film, fotografia, historia, polityka, seks, społeczeństwo, USA, zimna wojna and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 361 261 hits
%d blogerów lubi to: