życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Harcerze i ministranci

659418_duda_harcerz_1986_male_34

I pomyśleć, że były takie czasy, kiedy nie kłamałeś – prezydencie!

Harcerz nigdy nie kłamie, bo na jego słowie można polegać, jak na Zawiszy. Takie składa przyrzeczenie. Przyrzeczenie na całe życie. Z okazji pełnej, pierwszej rocznicy złożenia przez Ciebie przysięgi prezydenckiej przypominam tekst przyrzeczenia  i prawa harcerskiego oraz to, jak się z niego wywiązujesz Andrzeju Dudo – prezydencie

Przyrzeczenie składałeś w latach 80-tych ubiegłego wieku, a zatem przyrzekałeś wiernie służyć Polsce Ludowej.  Nie pamiętasz? Przypomnę:

Przyrzekam całym życiem służyć Tobie, Ojczyzno, być wiernym sprawie socjalizmu, walczyć o pokój i szczęście ludzi, być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Prawo Harcerskie

 

Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.

1. Harcerz służy Polsce Ludowej i dla niej sumiennie spełnia swoje obowiązki.

2. Harcerz chce zmieniać świat na lepszy – jest zawsze z tymi, co walczą o wolność i równość ludzi.

3. Harcerz jest sprawiedliwy i odważny – śmiało broni słusznej sprawy.

4. Harcerz chce wiedzieć więcej niż wie, umieć więcej niż umie.

5.  Harcerz spieszy innym z pomocą, nie opuści nikogo w potrzebie.

6. Harcerz jest wiernym przyjacielem i niezawodnym kolegą.

7. Harcerz szanuje starszych, pomaga chętnie rodzicom.

8. Harcerz pracuje rzetelnie, dba o wspólne dobro jak o własne.

9. Harcerz jest przyjacielem przyrody, poznaje jej piękno i tajemnice.

10. Harcerz chce być silny i sprawny, nie pali tytoniu, nie pije napojów alkoholowych.

Twoja służba Polsce ludowej na nic się zdała. Ale ponieważ w harcerstwie, prezydencie Dudo byłeś również w latach 90-tych, zakładam, że ponowiłeś swoje przyrzeczenie w wersji „boskiej”.

Przyrzeczenie harcerskie

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Prawo harcerskie

 1. Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki.
 2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
 3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
 4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
 5. Harcerz postępuje po rycersku.
 6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
 7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.
 8. Harcerz jest zawsze pogodny.
 9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
 10. Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

O tym, że na twoim słowie można polegać, jak na Zawiszy przekonali się już frankowicze, a już niedługo przekonają się ci, którzy liczą na obniżenie wieku emerytalnego.

Obiecałeś wreszcie, prezydencie, służyć Polsce i Bogu, ale przecież nie ministrantom!

KACZYNSCY DB 07.JPG

Bracia Kaczyńscy w komeżkach

Oba zdjęcia doskonale ilustrują odpowiedź na pytanie: Dlaczego jest, jak jest? Dlatego, że zarówno ci w komeżkach, jak i ci w mundurkach nie traktują poważnie zobowiązań, jakie nałożyli na siebie wraz z tymi uniformami. Czyli nie traktują siebie, ani swoich słów poważnie. A jak ktoś nie traktuje siebie poważnie, to trudno, żeby poważnie traktował Konstytucję, czyli prawa innych.

4 comments on “Harcerze i ministranci

 1. wanoga
  7 sierpnia 2016

  To nie tak, ktoś kto by w latach 80-tych składał przyrzeczenie „na wierność sprawie socjalizmu” musiałby być w wyjątkowo dupianej drużynie (piszę to jako b. harcerz i instruktor z tamtych lat). On chyba był w normalnej, po prostu harcerskiej.
  Tym gorzej niestety, bo złamał nasze Przyrzeczenie. I to nie tylko punkt drugi. Strasznie przykro.

  Polubienie

 2. Jacenty
  10 sierpnia 2016

  Drogi Panie! Głupoty piszesz! Każdy, kto w latach 80-tych miał cokolwiek wspólnego z Harcerstwem wie, że krakowskie środowisko harcerskie było w czołówce niezależnego od ówczesnej władzy ruchu harcerskiego i uczestniczyło czynnie w działaniach opozycji. Wystarczy spojrzeć choćby na to zdjęcie: Legioniści na proporcu, „kurzydłóki” na głowach, „blachy” na mundurach. Nie wiem czy była choć jedna drużyna w Krakowie, która w tamtych czasach składałaby przyrzeczenie „na wierność sprawie socjalizmu”. Jeśli była – to musiały to być jakieś zupełne dupy wołowe. A akurat „Wichry” z którymi był związany Andrzej Duda, to była elita wśród harcerskiej elity. Trzeba być naprawdę albo kompletnym kretynem, albo zaczadzonym nienawiścią do PiSu psycholem, by tego nie zauważyć. Albo po prostu zupełnie o Harcerstwie nie mieć pojęcia. Co w sumie grzechem nie jest, tylko po co takie głupoty wypisywać?

  Polubienie

  • kredek
   10 sierpnia 2016

   Drogi Panie. Chce Pan powiedzieć, że w Krakowie można było. Być harcerzem nie składając przyrzeczenia harcerskiego, jednakowego w tamtych czasach w całym kraju. To może również można było być żołnierzem bez złożenia przysięgi żołnierskiej? W sumie ta dyktatura proletariatu to był najbardziej tolerancyjny ustrój na świecie. Tylko dlaczego ja z kolegami kiblowałem w pierdlu?

   Polubienie

   • Jacenty
    10 sierpnia 2016

    W Krakowie, Nowym Sączu, Zakopanym, Nowym Targu, Gorlicach, Grybowie (niech mi wybaczą Ci, których pominąłem) składało się Przyrzeczenie na wierność Bogu i Polsce. W wielu innych miejscach w Polsce też tak było, przynajmniej w tych kręgach harcerskich w których ja się obracałem. Zdarzali się „działacze harcerscy” powiązani z oficjalny strukturami ZHP i jakoś tam związani z przez to z PZPR, ale to był raczej margines. Była też grupa harcerzy i instruktorów, którzy próbowali znaleźć „trzecią drogę”: unikali konfliktów z oficjalnymi strukturami ZHP, ale wiedzieli swoje i swoje robili. Jest na ten temat sporo dokumentów, wystarczy sobie wpisać w google „niezależny ruch harcerski” czy „biała służba”.

    Wywodzą się z tych środowisk tak ludzie popierający PiS jaki i PO (a i tacy, co nie popierają ani jednych ani drugich się zdarzają). Czasem nawet potrafimy rozmawiać o polityce nie skacząc sobie do oczu.

    Z całą pewnością sprzeciwianie się „dyktaturze proletariatu” w wojsku było trudniejsze i wiązało się z większymi niebezpieczeństwami. Ale i harcerzom się czasem zdarzało oberwać.

    Pozdrawiam!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 7 sierpnia 2016 by in Bóg, dziecko, fotografia, historia, polityka, PRL, społeczeństwo, wychowanie, wychowanie edukacja and tagged , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 4 780 713 hits
%d blogerów lubi to: