życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Dwie bomby atomowe na głowę

Amerykanie zrzucili na Tsutomu dwie bomby atomowe. W Hiroszimie Little Boy`a, trzy dni później w Nagasaki Fat Man`a. Little Boy zdarł z niego włosy, a Grubas opatrunki z ran zadanych przez Chłopczyka. A mimo to Tsutomu przeżył

yamaguczi

Tsutomu Yamaguchi pierwszego grzyba atomowego spotkał w Hiroszimie, drugiego w Nagasaki, trzeciego nie widział, miał go w żołądku

Inżynier Tsutomu mieszkał z rodziną w Nagasaki. Ale 6 sierpnia 1945 roku był w Hiroszimie, oddelegowany przez firmę  Mitsubishi do pracy w tamtejszej stoczni.

Grzyb numer 1

Dokładnie o  godzinie 8.16 szedł ulicą w kierunku stoczni, kiedy usłyszał warkot samolotu. Spojrzał w górę i zobaczył dwa powoli opadające spadochrony. Usłyszał huk, a potem zobaczył pęczniejące powietrze, które przybrało kształt kuli. Ta kula zmiotła go z ulicy.

Ocknął się 20 metrów dalej, na polu. Nie miał włosów, a na całym ciele rany po oparzeniach. Rozejrzał się dookoła. Zobaczył Apokalipsę.

Jeżeli mogą być dwie Apokalipsy, to Tsutomu zobaczył też drugą. Trzy dni później.

Nagasaki od Hiroszimy dzieli odległość trzystu kilometrów. Tsutomu był w rodzinnym mieście już dzień po wybuchu w Hiroszimie. Przyjechał pociągiem, cały zabandażowany, jak mumia, więc nikt go nie poznał, również rodzina.

9 sierpnia pokłócił się z żoną, która ze względu na jego stan zdrowia nie chciała wypuścić go z domu. Ale on uparł się iść do firmy, żeby opowiedzieć kolegom, co zdarzyło się w Hiroszimie.

Grzyb numer 2

W siedzibie Mitsubishi też go nie poznali, z powodu tych bandaży. Kilka minut przed jedenastą został wezwany do gabinetu przełożonego, pana Nakamury. Nakamura chciał osobiście wysłuchać jego relacji.

Nie uwierzył! Nakamura nie uwierzył, że jedna bomba może zniszczyć doszczętnie tak duże miasto jak Hiroszima. Była 11.01, kiedy Tsutomu zaczął opowiadać o wielkim, atomowym grzybie. W grzyba Nakamura też nie uwierzył. – To nie przystoi inżynierowi opowiadać takie rzeczy – powiedział. Na zegarze wskazówka przeskoczyła o minutę, na godzinę 11.02.

Inżynier Tsutomu spojrzał w okno. Zobaczył olbrzymi rozbłysk. Już wiedział co robić. Wskoczył pod biurko. Zagrzmiało, budynek zadrżał. Wszystkie narzędzia, rysunki i wykresy wystrzeliły w powietrze. Tsutomu siedział pod biurkiem, patrzył na buty swojego szefa i słyszał, jak Nakamura jęczy.

Potem poczuł, że nie ma już na sobie bandaży tylko otwarte rany. Jego ciało, jak po wybuchu w Hiroszimie,  znowu wyglądało jak mięso świeżo rozkrojonego tuńczyka. Wybiegł z budynku i zobaczył atomowego grzyba. – Znowu się spotykamy – powiedział. A potem przerażony pomyślał: Czy On mnie goni? I przypomniał sobie stare japońskie przysłowie: „Co nam się zdarzyło już dwa razy, zdarzy się i trzeci!”

Wiele lat z późniejszego swojego życia poświęcił ostrzeganiu przed tym trzecim razem.

Grzyb numer 3

Rodzina Tsutomu w bezpośrednim ataku atomowym nie ucierpiała, ale wszyscy zostali napromieniowani. I po latach z tego powodu zmarli. Syn Tsutomu zmarł na raka w wieku 60 lat w 2005 roku, wkrótce, też na raka zmarła żona Tsutomu.

A on, mimo że napromieniowany dwukrotnie ciągle żył. W wieku 90 lat został zaproszony do USA do wygłoszenia przemówienia na forum ONZ. Wtedy też pierwszy raz w życiu udał się po paszport. – Po co panu w tym wieku paszport – zapytała go urzędniczka. – Ponieważ wybieram się do nieba – odpowiedział.

Ten paszport ostemplowali mu w niebie dopiero 4 lata później, kiedy rzeczywiście wyruszył w swoją ostatnią podróż. Zmarł w swoim domu w Nagasaki 4 stycznia 2010 roku. Na raka żołądka. Atomowy grzyb dopadł go po raz trzeci. Szczęśliwie na tyle późno, że pozwolił mu przeżyć całe życie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 11 sierpnia 2016 by in fotografia, historia, społeczeństwo, wojna and tagged , , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,694,792 hits
%d blogerów lubi to: