życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Lech brzęczący w każdej kieszeni

Lech, na mocy tego dekretu, uzyskałby niebywałą władzę. Rządziłby niepodzielnie naszymi finansami.  Można śmiało powiedzieć, że siedziałby w każdej polskiej kieszeni. W dobie pomnikomanii, chęci stawiania temu jedynemu Lechowi pomników w każdym miejscu i o każdej porze, każdy mógłby mieć swojego lecha w domu. Przecież pieniądze równie dobrze upamiętniają bohaterów co monumenty. Poza tym, w zależności od przekonań politycznych, mógłbyś sam decydować, czy w twojej kieszeni brzęczy Lech Wałęsa, czy Lech Kaczyński. 

dekretlech

Jak widać lecha chciał nawet sam naczelnik Piłsudski. Może przewidywał, że lepiej mieć lechy w kieszeniach niż na pomnikach liczniejszych od pomników Marszałka. Gdyby dekret się utrzymał, mógłbyś dziś za cztery lechy kupić dolara, lub za dwadzieścia parę lechów nabyć pół litra i upić się nim w samotności w celu upamiętnienia wiadomo kogo. Możliwe, że w Biedronce jedno piwo Lech kosztowałby dwa lechy. 

Tak niewiele brakowało! jak wiadomo walutą odrodzonego państwa polskiego przed 5 lutego 1919 roku była marka. Ale nie tylko. W poszczególnych regionach kraju, w zależności od zaboru pod jakim znajdował się on przed odzyskaniem niepodległości waluta zaborcy: rubel rosyjski, marka niemiecka i korona austriacka.

5 lutego 1919 roku Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa  postanowiła wprowadzić jedną walutę na terenie całego  kraju. To był pierwszy powód wymiany marki polskiej na inną walutę. Drugim była hiperinflacja, która wartość marki zredukowała do poziomo dosłownie śmieciowego.

Naczelnik Piłsudski, jak widać zwolennik zamiany marki na lecha jeszcze tego samego dnia podpisał odpowiedni dekret. 

Lech był walutą polską przez 23 dni. Jego przeciwnik był dyrektor Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej Zygmunt Karpiński. Jego argumenty, że złoty jest narodową i historyczną, obowiązującą przed zaborami walutą polską trafiły do większości posłów. 28 lutego 1919 roku Sejm Ustawodawczy uchylił dekret naczelnika Piłsudskiego i mocą ustawy ustanowił złotego walutą Polski. 

dekretzloty

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 18 sierpnia 2016 by in historia, pieniądze, polityka, Polska, prawo, społeczeństwo and tagged , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 252 131 hits
%d blogerów lubi to: