życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Złoto za strzelanie do żywych gołębi

To też była dyscyplina olimpijska.  Jeżeli sądziłeś, że w czasach przedtelewizyjnych igrzyska były  pełne szlachetnej rywalizacji, to przyjmij do wiadomości, że gołębie mają na ten temat odmienne zdanie.
53bee1da984b314efc08e062a2a01f06

Na drugich igrzyskach olimpijskich w 1900 roku w Paryżu rozegrano zawody w strzelaniu do żywych gołębi. Trwały dwa dni, wzięło w nich udział 54 sportowców. Skoro wystartowali na igrzyskach, to chyba byli sportowcami, czyż nie? Zawodnik (skoro brał udział w zawodach, to chyba zawodnik) stawał w odległości 27 metrów przed klatką, z której na umówiony znak wypuszczano chmarę gołębi. Strzelec miał za zadanie zabicie, jak największej ilości ptaków. Czas się nie liczył. Drugie pudło eliminowało zawodnika.

Triumfatorem olimpijskim został Leon de Lunden z Belgii. Udało mu się zabić 21 gołębi. Drugi był reprezentant gospodarzy – Maurice Faure (20 martwych ptaków na koncie), a trzeci Donald MacIntosh z Australii. Podczas dwudniowych zmagań zastrzelono ponad 300 gołębi.

Leon de Lunden za swój olimpijski rekord otrzymał 20 tys. franków. Ale ponieważ działo się to w czasach szlachetnej rywalizacji ludzi z dobrych rodzin, zwycięzca podzielił się z pokonanymi w ten sposób, że trzem kolejnym zawodnikom na strzelnicy ofiarował po 5 tys. franków.

Zawody w strzelaniu do żywych gołębi rozegrano w Paryżu po raz pierwszy i na szczęście ostatni.

Na tych samych igrzyskach rozegrano również wyścig pływacki na 200 metrów z przeszkodami. Były nimi słupki ustawione na brzegu basenu oraz łodzie, które trzeba były pokonać raz biegnąc po ich pokładach i drugi raz, przepływając pod wodą pod nimi.

Z kolei na następnych igrzyskach w St. Louis w 1904 roku rozegrano chyba najdziwniejszą konkurencję w dziejach nowożytnych olimpiad. Były nią zawody w swobodnym dryfowaniu. Polegały one na tym, że zawodnicy kładli się na wodzie, leżeli na niej w bezruchu i dryfowali z prądem. Wygrywał ten, kto w takiej pozycji zdołał utrzymać się najdłużej.Złoto w tej dyscyplinie, po zaciętym unoszeniu się na wodzie zdobył Amerykanin William Dickey. Nie mogło być zresztą inaczej, bo w tej dyscyplinie wystartowali sami Amerykanie.

9adbd16fc57e135a4bfa088397fe7044

Niestety, również i te zawody rozegrano po raz pierwszy i ostatni. Szkoda wielka, bowiem jedynie w tej dyscyplinie miałbym szansę zostać olimpijczykiem, gdyż potrafię unosić się swobodnie na wodzie nie gorzej od zwycięzcy z St. Louis.

 

One comment on “Złoto za strzelanie do żywych gołębi

  1. Noughts And Crosses
    25 sierpnia 2016

    Ciekawe ile tak dryfował na tej wodzie, może pobiłabym go :p

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 23 sierpnia 2016 by in historia, sport, społeczeństwo and tagged .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Najczęsciej klikane

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 373 739 hits
%d blogerów lubi to: