życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Dwa pomazańce

Pomazaniec jest to pojęcie używane w relacji między Bogiem, a jego Mesjaszem, na przykład  Jezusem. Kto w tym trójkącie, który wymienia pani Szydło jest Bogiem – wiadomo.

ctg7zavxgaaurrs

Według Wikipedii oraz wielu innych leksykonów, słowników i encyklopedii pomazaniec to: Namaszczony, Mesjasz (hebr. מָשִׁיחַ), Chrystus (gr. χριστός), pot. Wybraniec – w judaizmie i chrześcijaństwie pierwotnie religijny tytuł królów, kapłanów-lewitów i proroków – osób namaszczonych (pomazanych) olejem. Z czasem, pod wpływem proroków, ten biblijny termin nabrał eschatologicznego znaczenia – określa on osobę, zapowiedzianą przez Boga Jahwe, która ma przynieść ostateczne rozwiązanie problemu zła, grzechu i śmierci w świecie i ustanowić tzw. królestwo mesjańskie, będące nowym rajem, przewyższającym szczęście pierwszego. Chrześcijanie uznają, że tą osobą jest Jezus Chrystus. Trzon narodu żydowskiego trwa w oczekiwaniu na przyjście mesjasza.

Jak zatem widać pomazaniec jest to pojęcie używane w relacji między Bogiem, a jego Mesjaszem, na przykład  Jezusem. Kto w tym trójkącie, który wymienia pani Szydło jest Bogiem – wiadomo. Syna też można poznać – po spodniach. Kim jednak jest pani Szydło? Córą bożą?

Ja oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że pani Szydło używa pojęć, których nie rozumie. Gdyby bowiem było inaczej, oznaczałoby to, że stopień aberracji, jaki udało się osiągnąć obozowi władzy zamiast słowem pomazańce, zręczniej byłoby określić pojęciem popaprańce.

2 comments on “Dwa pomazańce

 1. Klaudia Raczek
  30 września 2016

  Akurat oglądałam tę konferencję i ten cytat z pomazańcami jest bardzo wyrwany z kontekstu, bo właśnie tej dość niefortunnej metafory użył w pytaniu dziennikarz – to, co trafiło do nagłówków w mediach, to tylko głupia odpowiedź na głupie pytanie. 😉 Nie bronię Szydło i Morawieckiego, ale historia z „pomazańcami” okazała się dość lotna i zużywana przez media. 😉

  Polubienie

 2. Tadeusz Gajl
  1 października 2016

  U mnie na Fb spora dyskusja wyszła z tego wątku. Z tym kontekstem to nie całkiem taka czysta prawda – wymowa jest pół na pół.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 29 września 2016 by in Bez kategorii, polityka, Polska, religia.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 2,543,985 hits
%d blogerów lubi to: