życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Dwa pomazańce

Pomazaniec jest to pojęcie używane w relacji między Bogiem, a jego Mesjaszem, na przykład  Jezusem. Kto w tym trójkącie, który wymienia pani Szydło jest Bogiem – wiadomo.

ctg7zavxgaaurrs

Według Wikipedii oraz wielu innych leksykonów, słowników i encyklopedii pomazaniec to: Namaszczony, Mesjasz (hebr. מָשִׁיחַ), Chrystus (gr. χριστός), pot. Wybraniec – w judaizmie i chrześcijaństwie pierwotnie religijny tytuł królów, kapłanów-lewitów i proroków – osób namaszczonych (pomazanych) olejem. Z czasem, pod wpływem proroków, ten biblijny termin nabrał eschatologicznego znaczenia – określa on osobę, zapowiedzianą przez Boga Jahwe, która ma przynieść ostateczne rozwiązanie problemu zła, grzechu i śmierci w świecie i ustanowić tzw. królestwo mesjańskie, będące nowym rajem, przewyższającym szczęście pierwszego. Chrześcijanie uznają, że tą osobą jest Jezus Chrystus. Trzon narodu żydowskiego trwa w oczekiwaniu na przyjście mesjasza.

Jak zatem widać pomazaniec jest to pojęcie używane w relacji między Bogiem, a jego Mesjaszem, na przykład  Jezusem. Kto w tym trójkącie, który wymienia pani Szydło jest Bogiem – wiadomo. Syna też można poznać – po spodniach. Kim jednak jest pani Szydło? Córą bożą?

Ja oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że pani Szydło używa pojęć, których nie rozumie. Gdyby bowiem było inaczej, oznaczałoby to, że stopień aberracji, jaki udało się osiągnąć obozowi władzy zamiast słowem pomazańce, zręczniej byłoby określić pojęciem popaprańce.

Advertisements

2 comments on “Dwa pomazańce

 1. Klaudia Raczek
  30 Wrzesień 2016

  Akurat oglądałam tę konferencję i ten cytat z pomazańcami jest bardzo wyrwany z kontekstu, bo właśnie tej dość niefortunnej metafory użył w pytaniu dziennikarz – to, co trafiło do nagłówków w mediach, to tylko głupia odpowiedź na głupie pytanie. 😉 Nie bronię Szydło i Morawieckiego, ale historia z „pomazańcami” okazała się dość lotna i zużywana przez media. 😉

  Lubię

 2. Tadeusz Gajl
  1 Październik 2016

  U mnie na Fb spora dyskusja wyszła z tego wątku. Z tym kontekstem to nie całkiem taka czysta prawda – wymowa jest pół na pół.

  Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 29 Wrzesień 2016 by in Bez kategorii, polityka, Polska, religia.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 1,421,840 hits
%d bloggers like this: