życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Kiedy Edek spotkał Leszka

Kiedy Edward spotkał Lecha nawet go nie zauważył. Choć stał tak blisko. Skąd mógł przypuszczać, że ten robotnik za 9 lat odeśle go na śmietnik historii. To zdjęcie pokazuje, że warto czasami przyjrzeć się anonimowym twarzom z cienia, wówczas upadek nie jest tak bolesny.

z13089149q24-grudnia-1971-r-stocznia-gdanska-i-sekretarz-p

Jak widać na zdjęciu, Wałęsa nie miał wtedy jeszcze wąsów, ale już był bardzo przejęty. Tak przejęty, że mu się później wydawało, że na na Gierkowskie zapytanie: Pomożecie? odpowiedział razem z innymi robotnikami: Pomożemy! 

Ot, jaka siła propagandy. Uwierzył, że tak było i że był tego uczestnikiem oraz świadkiem. Ale nie mógł krzyknąć wtedy „pomożemy”, bo nikt tak nie krzyknął.

Historia stała się 1 stycznia 1971 roku w słynnej już wtedy sali Stoczni Gdańskiej. Po wydarzeniach grudniowych Gierek triumfował. Obalił Gomułkę i był na początku swojej dekady. Najpierw pojechał pogadać ze stoczniowcami w Szczecinie i tam podobno rzeczywiście ich „porwał”. Ale w Gdańsku już tak łatwo nie było. Może dlatego, że uczestnicy spotkania z nim zostali częściowo wyselekcjonowani spośród agentów SB i aktywu partyjnego. Byli też oczywiście robotnicy, wśród nich Wałęsa, bo towarzysz Gierek chciał się spotykać z ludem. Z ludu była też Walentynowicz.

Gierek przyjechał z premierem Jaroszewiczem, który przy pierwszym sekretarzu miał tyle samo do powiedzenia, co dzisiaj Szydło przy Kaczyńskim. Robotnicy zarzucili Gierka postulatami. Już wtedy zażądali oddzielenia związków zawodowych od partii. Jaroszewicz przygotował jednak dla nich pakiet kojący nerwy. Powiedział, że rząd sprowadził ze Związku Radzieckiego olej do produkcji margaryny, z Czechosłowacji smalec, a z Zachodu mięso. Obiecywał obniżenie cen ryb. Cenzura otrzymała zakaz puszczania tej informacji w głęb kraju, aby nie frustrować ludzi faktem, że obniżka obejmowała tylko Wybrzeże.

Potem Franciszek Szlachcic wzruszył się i rozpłakał mówiąc, że już nigdy władza nie będzie strzelała do robotników, a w końcu wystąpił Gierek i zadał to słynne pytanie: Pomożecie? Świadkowie twierdzą, że po nim nie było odpowiedzi, tylko brawa.

 

Film na YouTubie to potwierdza. PRL- owska propaganda dorobiła do tego legendę, w którą uwierzył nie tylko Wałęsa, ale i Walentynowicz.

Gierek nie zapamiętał złożonych wtedy obietnic, ale Wałęsa tak. I przypomniał o nich Gierkowi pod koniec dekady dobitnie.

3 comments on “Kiedy Edek spotkał Leszka

 1. kadar
  27 października 2016

  Pamiętam dobrze, tak było. Pamiętam jak dochodził do władzy, na lekcji wychowania obywatelskiego profesor włączył telewizor z obrad Plenum PZPR i słychać było okrzyki, Gomułka,Gomułka – Gierek, Gierek. Wygrał Gierek i zaczęły się lepsze czasy dla Polaków,większe otwarcie na Zachód, nowe inwestycje, mocne postawienie na rozwój rolnictwa, każdy ar ziemi musiał plonować. Dobry gospodarz, nie dzielił Polaków,ulepiony z tej samej gliny ,jak mówił. A że nie wszystko się udało, że zadłużył, to normalne, gdy chce się iść do przodu. Ale następcy jeszcze do tej pory mają co sprzedawać po PRL-u i to trwa 27 lat. A co będziemy sprzedawać niedługo ? chyba tylko siebie, swoją pracę, to nam pozostanie.Pozdrawiam.

  Polubienie

 2. Anonim
  11 Maj 2017

  Haha

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 26 października 2016 by in fotografia, historia, polityka, Polska, Polska Ludowa, PRL, społeczeństwo, sztuka propaganda plakat.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 4 780 639 hits
%d blogerów lubi to: