życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Lech mówi, Roman tłumaczy, Robert słucha

Wrzesień 1989 roku. Mur Berliński jeszcze stoi, ale enerdowcy już wieją przez Węgry do Austrii. Wałęsa jeszcze nie obalił komunizmu. Popija wodę z Robertem De Niro i Romanem Polańskim. Rozmawiają. O czym?

wal

Oczywiście o filmie! O czym by innym? Polański już jest jednym z największych światowych reżyserów filmowych, De Niro już ma swoje miejsce w panteonie największych światowych aktorów filmowych. A Wałęsa? A Wałęsa od 9 lat jest najbardziej znanym robotnikiem na świecie, choć w trakcie tych lat może tylko z pół roku przepracował w stoczni. Można rzec – spotkanie gigantów.

O jakim filmie rozmawiają? Oczywiście, o Wałęsie. Amerykanie już wiedzą, że komunizm padnie, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń wieku, a w Polsce mieszka człowiek, który jest symbolem tego wydarzenia. Szykuje się bardzo filmowa historia. Amerykanie już nawet poprzypisywali role w tej historii. Wałęsę ma grać De Niro.  Bardzo się do tego zapalił. Uwiecznione na zdjęciu spotkanie nie było jedynym jego kontaktem z polskim robotnikiem. Rozmawiał z nim kilkakrotnie, obserwując reakcje i zachowania. Może już przymierzał się do roli

Czy reżyserem miał zostać Polański? Możliwe. W końcu któż inny nadawałby się do tego bardziej niż najbardziej znany w Ameryce polski reżyser?

Nie wiadomo, czy podczas uwiecznionego na zdjęciu spotkania jakieś decyzje zapadły. Ale już za trzy miesiące Wałęsa spotka się z szefami hollywoodzkiego giganta – Warner Bros. Zaproponują mu milion dolarów za prawo do filmowania jego biografii.

Wałęsa o tym milionie opowiadał tak: „Jakiś człowiek czepił się mnie. Jeździł za mną i wciąż mnie na film namawiał. Miałem go dość. Powiedziałem: – Panie, daj pan spokój. Daj pan milion. I rób sobie film. A ten mówi: daję. No to ja – daj pan. Ale pomyślałem – wariat. Nie znam człowieka. On siadł, podpisał czek na milion dolarów. Wziąłem to za kiepski żart. Włożyłem czek do kieszeni spodni. I zapomniałem o nim. Po dwóch tygodniach zakładam te same spodnie. Wkładam ręce do kieszeni i… wyciągam czek. – Dobrze, że żona spodni nie wyprała”.

Fantazjował. Tak to się z pewnością nie odbyło. Zanim wypisze się czeki, podpisuje się umowy prawne. W tej umowie Wałęsa zastrzegł, że udziela praw do biografii na pięć lat. 

Ostatecznie Amerykanie filmu o Wałęsie nie nakręcili. Nie wiadomo dlaczego. Może upadek komunizmu nie był zbyt efektowny? Mur  runął, ale krew się nie lała. A może bohater rozczarował? Przestał być romantycznym bojownikiem o prawa obywatelskie, został politykiem kombinującym na prawo i lewo, a podczas kampanii prezydenckiej posuwającym się do antysemickich wypowiedzi. A to w USA wyjątkowo nie uchodzi. Prawdopodobnie jednak zabrakło dobrego scenariusza, bo to właśnie jest najczęstszą przyczyną rezygnacji z filmowych planów

Milion jednak w kieszeni niewypranych spodni został. I w czasie następnej kampanii prezydenckiej stał się kłopotliwy. Wałęsa twierdził, ze rozdał go między swoje dzieci, ale sztab Kwaśniewskiego wyciągnął sprawę nieodprowadzenia od tego miliona podatku skarbowego. Zaczęły się różne interpretacje prawa podatkowego, aż Wałęsa prezydenturę przegrał. Skarbówka ciągała go jeszcze za ten milion przez kilka lat, do czasu aż wybory wygrała AWS. Wówczas sprawę umorzyła.

Milion pojawił się na krótko w 2005 roku, kiedy posłem został syn Lecha – Jarosław Wałęsa.Ujawniono wówczas jego majątek. Okazał się wyjątkowo duży, zwłaszcza w porównaniu z zarobkami w wysokości 800 zł, jakie świeżo upieczony poseł dostawał, jako asystent  ojca. Wówczas młody Wałęsa powiedział, że jego majątek pochodzi właśnie z tego amerykańskiego miliona, który ojciec rozdał między swoje dzieci.

Kiedy w końcu Wajda zabrał się za biografię Wałęsy, chyba już nie potrzebował miliona, żeby uzyskać do niej prawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 28 października 2016 by in film, fotografia, historia, pieniądze, polityka, Polska, Polska Ludowa, prawo, PRL, społeczeństwo, sztuka, USA and tagged , , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 369 103 hits
%d blogerów lubi to: