życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Akt wiernopoddańczy

21 lipca 1974 roku. Edward Gierek dekoruje Breżniewa orderem Virtuti Militari. Nie są znane żadne wybitne osiągnięcia bojowe, których dokonał towarzysz Leonid, aby sobie na to zasłużyć. Ale spogląda na Gierka z wyraźną wyższością, jakby chciał powiedzieć: Kiedy wyście się dekowali na Zachodzie, myśmy tutaj wykuwali socjalizm.

pap_brezniew_virtuti_militari_635

Gierek wyraźnie uniżony, mówi:

„[…] Do Was, Towarzyszu Generale Breżniew jako do uczestnika wyzwoleńczego pochodu Armii Czerwonej, zwracam się: przekażcie radzieckim weteranom II wojny światowej i rodzinom poległych żołnierzy wdzięczność naszego narodu za ich czyn bohaterski i ich ofiarę. Przekażcie wszystkim ludziom radzieckim najgorętsze uczucia narodu polskiego.”

Akt wiernopoddańczy? Niewykluczone, że radzieccy wymusili na Gierku ten order. Towarzysz Breżniew bowiem bardzo lubił się dekorować, zwłaszcza najwyższymi odznaczeniami państw przez Związek Radziecki okupowanych.

A oto drugie zdjęcie. Z 1978 roku. Breżniew dekoruje  Jaruzelskiego Orderem Czerwonego Sztandaru. To nie był odpowiednik naszego Virtuti Militari. Najważniejszym odznaczeniem bojowym Związku Radzieckiego był bowiem Order Zwycięstwa, ale na niego widocznie towarzysz Jaruzelski nie zasłużył. Mimo tego, patrzy w oczy Breżniewa z oddaniem.

brezniew_forum

Oba zdjęcie dość wiernie obrazują charakter ówczesnych stosunków polsko-radzieckich. Historia bywa jednak przewrotna. Wojciech Jaruzelski, który z takim oddanie patrzy tutaj na Breżniewa, będzie tą osobą, która Breżniewowi za 12 lat odbierze  Virtuti Militari. Pośmiertnie. Wcześniej, bo już w trzy lata od tej dekoracji, wsadzi Gierka do więzienia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 30 października 2016 by in fotografia, historia, obyczaje, polityka, Polska, Polska Ludowa, prawo, PRL, Rosja, społeczeństwo, ZSRR and tagged , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 2,699,014 hits
%d blogerów lubi to: