życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Piknik z martwym noworodkiem w tle

Piknik na kocyku. Dziecko na zdjęciu to Rysio. Jego braciszek wkrótce zostanie potajemnie pochowany na kirkucie w Zawierciu. Nie wiadomo, w którym miejscu. Rysio za jakiś czas będzie używał nazwiska Strzelecki, w końcu zdecyduje się się na Gomułka-Strzelecki.

W³adys³aw Gomu³ka z Zofi¹ Szoken i synem Ryszardem

Jego matka  to Liwa  Szoken. Tak się nazywała dopóki nie wyszła za mąż. Potem mówili na nią Zofia. Zofia Gomułka.

Ojciec ma na imię Władysław. Przekupił dozorcę kirkutu, żeby pochował braciszka Rysia.

Liwa i Władysław przyjechali do Zawiercia w 1927 roku. Wtedy jeszcze nie byli małżeństwem. Jak na komunistów przystało, żyli w  wolnym związku. Byli ateistami.Tak się przynajmniej określali, ale ich sąsiedzi wspominali, że Liwa jednak obchodziła szabas, bo w jego trakcie, kiedy żydzi nie mogli pracować, płaciła po 30 groszy katolickim dzieciakom za przyniesienie wody ze studni.

Gnieździli się razem z Rysiem w jednym pokoiku. I w tym pokoiku na świat przyszedł nieznany z imienia braciszek Rysia. Poród odbierała jakaś domorosła akuszerka. Coś poszło nie tak, bo noworodek długo na tym świecie nie pobył. Zmarł po kilku dniach. 

Potem wszyscy przeżyli traumę, która prawdopodobnie wpłynęła na całe ich życie.  Dziecko ateistów, komunistów, nieochrzczone. Pochówku i miejsca na cmentarzu odmówiły zarówno Synagoga, jak i Kościół. Rysio, Liwa i Władysław musieli więc mieszkać ze zwłokami noworodka nie wiem, jak długo. W końcu Władysławowi udało się przekupić dozorcę, który pogrzebał dziecko na miejscowym kirkucie

Badacze wielokrotnie zastanawiali się nad obsesyjnym antysemityzmem i jednoczesnym antykatolicyzmem Gomułki. Kiedy został I sekretarzem aresztował cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (a właściwie jego kopię), a dwa lata później rozpętał antysemicką nagonkę, która doprowadziła do czystek partyjnych i emigracji polskich, ocalałych z Holocaustu Żydów do Izraela. W tych czystkach dzielnie wspierała męża (już byli po ślubie) Zofia, dawniej Liwa. W PZPR miała ona ksywkę Jan Chrzciciel, bo jako pracownica wydziału kadr Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej z wielką aktywnością zmieniała na polskie imiona i nazwiska żydowskich towarzyszy.

Tymczasem są na pikniku. Chwila oddechu przed powrotem do mieszkania, w którym czeka na nich martwy synek i braciszek, bo Synagoga i Kościół odmówiły miejsca na cmentarzu. 

Advertisements

17 comments on “Piknik z martwym noworodkiem w tle

 1. Alicja Morawska
  5 Listopad 2016

  nie znałam tego faktu ..a myślałam ,że niewiele mnie już może zaskoczyć ..a jednak …

  Liked by 1 osoba

 2. militbogo
  5 Listopad 2016

  No i co powtórka z rozrywki teraz będzie.Gomułka po tej traumie z pochówkiem bardzo dobrze postąpił że dążył do laicyzacji Polski.

  Liked by 1 osoba

 3. Dariusz G.
  5 Listopad 2016

  Szanowny autorze.
  Jak wiekszość Polaków i Pan się myli. otóż on nie był antysemitą. Zrobił dla żydów więcej, niż ktokolwiek przedtem i potem. Żydzi w Palestynie, byli dzikusami pasącymi kozy!
  Dzieki niemu, zasilono to „państwo” ludźmi wyksztalconymi w Polsce, z dziedzin medycyny, nauki, technologii itd. Zostali oni tutaj wykształceni, następnie wyeksportowano myśl techniczną i medyczną do kraju w Palestynie.
  Zwyczajnie zrobiono im przysługę. Ja wiem, że wielu z tych ludzi, było pochodzenia mojżeszowego, ale zupełnie z nim się nie utoższamiali, byli zwyczajnie Polakami i nie chcieli żyć na wygnaniu, jak kiedyś Polacy na Syberii. Tak czy siak, my Polacy, nie dostrzegamy w politycznych ruchach ‚władców” działań polityczno-gospodarczych.

  Liked by 1 osoba

  • kredek
   5 Listopad 2016

   Z całym szacunkiem, ale większej głupoty dawno nie czytałem

   Lubię

   • Zofia Kowalska
    6 Listopad 2016

    Ja też 😀

    Lubię

   • krasekblog
    7 Listopad 2016

    Z całym szacunkiem, ale Dariusz ma racje. Zasililiśmy państwo pustynne wysokiej klasy specjalistami (a tzw: czystka, to była naturalna w tamtym systemie zmiana warty, jak linienie u węża-na poprzednią ekipę się zganiało wszelkie zbrodnie i wypaczenia, a „nowa” startowała z czystą teoretycznie kartą). To jest fakt, podobnie jak to, że Hitler wspierał ruchy syjonistyczne, a kiedy jednak brakowało chętnych do odbudowy państwa „wybranego”, wprowadzał represję…aż po kulminacyjny Holokaust (który utorował drogę do „uznania” prawa tego narodu do posiadania swojego państwa, niejako w ramach odszkodowania).
    Pewne rzeczy w historii układają się w pewien logiczny ciąg, co nam wiele mówi o kulisach i intencjach osób oraz zdarzeń, o których wydawałoby się że wiemy wszystko..

    Lubię

   • kredek
    7 Listopad 2016

    Nie układają się, tylko pan i panu podobnie domorośli”detektywi” układają to w swoich głowach. To ma nawet swoją nazwę „Obsesja”

    Lubię

  • Mecenas
   8 Listopad 2016

   Bardzo logiczny tok rozumowania. Dokładnie tak, zasilił Palestynę rzeszą wykształconych ludzi.

   Lubię

 4. Marek
  6 Listopad 2016

  No to doprowadził do wypędzenia żydów czy zmieniali im personalia na polskie bo się pogubiłem. Prawda jest taka że żadnego wypędzania nie było, uciekali ci co mieli na sumieniu polskich patriotów ( sędziowie, prokuratorzy, oficerowie bezpieki i wojska, kaci ). Reszta pozmieniała nazwiska i do dnia dzisiejszego doi naszą ojczyznę i jej rodowitych obywateli.

  Liked by 1 osoba

  • Kasia
   6 Listopad 2016

   Większej bzdury dawno nie czytałam.. Szkoda nawet komentować pańskie brednie wyssane z palca !!! Totalny kretynizm!!!

   Lubię

  • kredek
   6 Listopad 2016

   Nie dziwię się, że się pan pogubił. Z pańskim brakiem wiedzy już raczej żadnej drogi pan nie odnajdzie

   Lubię

  • Zofia Kowalska
   6 Listopad 2016

   A pan słuchacz pewnego radia ?

   Lubię

  • pasoży...
   8 Listopad 2016

   100% prawdy, a dla kasi, kredka I zofii kowalskiej 6 listopada to zwykły dzień pracujący, nieprawdaż?

   Lubię

 5. Slawek
  6 Listopad 2016

  precz z kosciolem i synagoga

  Lubię

 6. Zonia Switajska
  6 Listopad 2016

  Ńie do wiary czy to prawda..mając żonę żydówkę…miałby nękać..żydów..FAKT ze dzisiejSI żydopolacy… rządzą POLSKĄ..ZMIENILI NAZWISKA..RELIGIĘ KULTURĘ

  Lubię

  • pasoży...
   8 Listopad 2016

   Szanowna Pani,

   Nazwiska i owszem zmienili, ale jakby poczytała Pani talmud i torę to wiedziałaby Pani, że oni mogą kłamać, oszukiwać i zabijać innych dla własnego dobra.
   Religii i kultury nie zmienili, kultywują ją dalej.
   Religię i kulturę pieniądza i władzy, szatański naród.

   Lubię

 7. dee4di
  9 Listopad 2016

  Hmm daje do myślenia

  Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 5 Listopad 2016 by in Bóg, fotografia, historia, polityka, Polska, Polska Ludowa, PRL, społeczeństwo and tagged .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 1,427,770 hits
%d bloggers like this: