życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Na drugą śmierć Leonarda

Mój Cohen zmarł w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Nie od razu, na raty. Zaczął umierać, kiedy napisał „Dance Me to The End of Love” – swój największy przebój. Dla mnie, muzyczna masakra. Takie granie do dancingowego kotleta. Potem zresztą grali to w każdej knajpie, każdej dziurze z muzyką na żywo.

maxresdefault

Potem jeszcze próbował tworzyć coś ambitniejszego, ale w końcu się poddał. Stał się wreszcie popularny, komercja wciągnęła go bez reszty. Kiedy przy każdym oazowym ognisku zaczęli katować Hallelujah pojąłem, że jest trupem.

Ja katowałem Famous Blue Raincoat. Kiedy pierwszy raz usłyszałem „Jest czwarta nad ranem, już kończy się grudzień” i dalej „W New Yorku jest zimno, poza tym w porządku, muzyka na Clinton Street gra na okrągło”, wbiło mnie w taborecik, bo fotela jeszcze nie posiadałem. Recytował  Maciek Zembaty. Jeszcze nie śpiewał. Miał swój kwadrans w Ilustrowanym Magazynie Autorów w radiowej Trójce. Śpiewał Cohen, Maciek tłumaczył w tle piosenki. Ja rozdziawiłem gębę i słuchałem. Była połowa lat siedemdziesiątych. Nikt tego gościa nie znał. Nawet w Kanadzie. Zembaty wkrótce sprawił, że mało znany w świecie Cohen właśnie w Polsce miał najliczniejszą rzeszę fanów. Głównie wśród studentów, młodej inteligencji i ludzi kultury.

tumblr_nejhlu7p4j1tdp2jao1_500

Tutaj w towarzystwie noblisty. Niezłe jaja

Na następne kilkanaście lat Cohen stał się częścią mojego życia. Bardzo ważną. Kupiłem gitarę, nauczyłem się na niej grać. Resztę rozwiązywał Cohen. Pomagał wzbudzić zainteresowanie dziewczyn (i to jakie!), wyróżnić się w środowisku, nawet znaleźć pracę, bo dzięki niemu wybrali mnie hipisi, żebym im pomagał pozbywać się licznych uzależnień.

No to pomagałem, między innymi śpiewając  Cohena. Aż do lat dziewięćdziesiątych, kiedy okazało się, że hipisów już nie ma, a Cohen stał się gwiazdą grającą muzykę do kotleta.

Teraz umarł drugi raz – fizycznie. Nie była to dla mnie już żadna trauma, bo psychicznie już dawno nie żył. Z tej okazji przesłuchałem trzy pierwsze płyty Leonarda. Absolutnie rewelacyjne! Jeśli ktoś nie wie dlaczego, niech obejrzy te fragmenty z festiwalu na wyspie Withe z 1970 roku. Kiedyś na YouTubie był cały jego występ, ale zostały już tylko te utwory. Wystarczy, żeby zrozumieć, że tamten Leonard już od dawna  nie żył.

PS. Zapomniałem dodać, że Leonard zmusił mnie również, żebym pojechał na Clinton Street w New Yorku i odwiedził Chelsea Hotel

Reklamy

4 comments on “Na drugą śmierć Leonarda

 1. SJS
  12 listopada 2016

  Zazdrość?

  Polubienie

 2. dee4di
  12 listopada 2016

  Dla mnie był ważny całe życie. Byłam na jego koncercie w 2012 i rzucił mnie na kolana. To, że grają go do kotleta mi nie przeszkadza. Mój Cohen jest ze mną zawsze

  Polubienie

 3. Szkoda, że już nie będzie nowych pieśni Leonarda Cohena. Muszą nam wystarczyć te dotychczas przez niego stworzone…

  Polubienie

 4. Jaś
  15 listopada 2016

  Był zawszeobecny w moim dorosłym już życiu i tak już chyba pozostanie, To prawda że dawny Cohen ,ten z czasu buntu 1968 i hippisów był jakby bardziej autentyczny i ciekawszy.,ale „kotlet był też strawny”.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 11 listopada 2016 by in Bez kategorii.

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 2,700,570 hits
%d blogerów lubi to: