życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Ile kosztuje żubr? Martwy

Przedstawiam cennik, pokazujący, ile kosztuje zabicie żubra. To na wypadek, gdyby ktoś z Was nie wiedział, dlaczego żubry w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej nagle pochorowały się na gruźlicę i to tak, że wymagają odstrzału do końca lutego.

zubr2

 

 

Adam Wajrak zauważył, że z powodu chorób, starości i niedołężności zabija się 10 procent żubrów ze stada w Puszczy Boreckiej, 15 procent stada z Puszczy Knyszyńskiej. I tylko trzy żubry ze stada największego, liczącego 600 zwierząt z Puszczy Białowieskiej. Czyli zaledwie pół procenta! Dlaczego?

zubr

 

 

Powód jest prosty. Stadami w Puszczach Boreckiej i Knyszyńskiej zarządzają Lasy Państwowe. Stadem białowieskim – Białowieski Park Narodowy. Różnica jest taka, że wyselekcjonowanego przez lekarza weterynarii do odstrzału żubra na terenach Lasów Państwowych sprzedaje się do odstrzału za kasę (patrz cennik), a w Białowieskim Parku Narodowym robi to etatowy, przeszkolony pracownik parku za darmo.

A teraz rzecz najciekawsza. Kwalifikujący żubry do odstrzału lekarz nie wie, który z nich jest chory. Według leśników, żeby zbadać zwierzę, trzeba je najpierw zabić. A potem pobrać próbki do zbadania. Tak, jakby nie można go było uśpić? Pewnie, że można, ale wówczas nie obowiązują opłaty (patrz cennik), gdyż z uśpionego żubra nie można „pobrać trofeum”.

Proszę sobie wyobrazić, że w Puszczy Boreckiej leśnicy chcą zabić 10 żubrów (patrz cennik) z powodu panującej podobno w stadzie gruźlicy. To, czy wyselekcjonowane do odstrzału zwierzęta były rzeczywiście chore, okaże się po ich śmierci. Jest zatem całkiem prawdopodobne, że spośród 10 zakatrupionych żubrów wszystkie będą zdrowe.

 

Advertisements

20 comments on “Ile kosztuje żubr? Martwy

 1. Mike Siemion
  3 Styczeń 2017

  Polski katolik żywemu nie przepuści. Bestialstwo i tyle…

  Liked by 1 osoba

  • berda
   3 Styczeń 2017

   A co do tego ma katolik? Czy to tylko katolicy strzelają do żubrów i wydają pozwolenia na ich odstrzał? Chyba leki przesada!!!

   Lubię

   • marek
    3 Styczeń 2017

    Stężenie „katolika” w Polaku jest takie jak czystego alkoholu w spirytusie i wg danych sięga 98%. Ci co zabijają zwierzęta dla sportu, bo nie powodowani głodem mają nawet swego patrona świętego katolickiego.

    Lubię

   • Erynia
    4 Styczeń 2017

    A który z polskich myśliwych NIE jest katolikiem?

    Lubię

  • lucas
   9 Styczeń 2017

   Klasyczny lewacki trol. Skrolować, czytać dalej!

   Lubię

   • Mike Siemion
    9 Styczeń 2017

    „Lewacki” można uznać za komplement. W przeciwieństwie do „katolicki”.

    Liked by 1 osoba

  • noleft
   9 Styczeń 2017

   „lewacki” komplementem? spojrz trollu na historie tam gdzie lewaki za rzadzenie sie brala sama bida Rosja, Angola,Kongo, Kuba itd

   Lubię

  • noleft
   9 Styczeń 2017

   i jeszcze jedno autor podaje ceny które zostały określone w 2013 a obowiązują od 01.04.2014 wiec to za POprzedniej ekipy wiec nie mieszajmy ludziom w głowach.

   Lubię

  • elbrujo
   10 Styczeń 2017

   niby ze tam gdzie rzadza protestanci i ateisci nik nie poluje selekcyjnie na zwierzeta?

   Lubię

  • lufio
   9 Luty 2017

   Ja jestem mysliwym. NIE KATOLIKIEM I NIE CIERPIE PISu. I co teraz? Teoria sie posypala?

   Lubię

 2. Jan
  3 Styczeń 2017

  Ośrodek hodowlany nie rezerwat, to tyle samo co chlewnia czy obora… a tu protestów nie widzę 🙂 taka hipokryzja…

  Lubię

  • Anna
   3 Styczeń 2017

   Trzoda chlewna czy rogacizna,nie jest gatunkiem ginącym,odtworzonym z 12 szt. reintrodukowanym z obciążeniem chowu wsobnego …wady letalne i pół letalne. Mała populacja przyczynia sie do degradacji puli genetycznej a w efekcie zagłady gatunku. Potrzeba ok 1000 szt by gubić spokrewnienie. Żubr jest wpisany w Red List tylko polscy włodarze chyba zapomnieli … Szanowny Jan ,jak czytam raczej słabo wyedukowany …czyt… rozumu u Jana jakoś nie widzę…

   Lubię

   • jmm6
    3 Styczeń 2017

    Anna, ale te wszystkie problemy nie oznaczają że trzeba utrzymać wszystkie sztuki przy życiu, wręcz przeciwnie, oznacza to że należy likwidować te w najgorszym zdrowiu. Pomimo rosnącej populacji żubrów ich odstrzał trwa już chyba ze 20 lat. Inna sprawa że w tej chwili nie ma za bardzo nowych miejsc gdzie można by zadomowić kolejne stada.

    Lubię

  • Szymon
   3 Styczeń 2017

   Może zaczniemy hodować wilki, rysie i niedźwiedzie na odstrzał ?

   Lubię

 3. Antymanipulant
  4 Styczeń 2017

  Manipulancie może byś link podał i info, że dokument jest z 2013r? http://www.szczebra.bialystok.lasy.gov.pl/documents/62672/25140272/OFERTA+DEWIZOWA_14_15_akw.pdf

  Lubię

  • kredek
   5 Styczeń 2017

   No i co z tego? Chyba, że masz dowód, że teraz strzelają żubry za darmo. Jeżeli cennik się zmienił, to tylko w górę

   Liked by 1 osoba

 4. Anonim
  9 Styczeń 2017

  Rzeczpospolita myśliwska… Życzę ministrowi Sz. by go dziki w lesie napadły!

  Liked by 1 osoba

 5. MIMO
  9 Styczeń 2017

  Czy w Polsce wszystko chcielibyście postawić na głowie? Jeśli są żubry, stado przyrasta, nie ma gdzie przewieźć nadwyżki (o ile w ogóle by się do tego nadawała) to dlaczego nie pozwolić tym którzy chca i mają kasę na odstrzelenie tych co nie powinny przekazywać swoich genów dalej? Chcecie zapłacić za to wybranemu selekcjonerowi? A skąd kasa na dokarmianie pozostałych i opieke nad nimi? A może złóżcie się (to do tych ekofiko terrorystów) i kupcie te żubry za taką kasę, przewieźcie je gdzies na swój teren i hodujcie dalej? Co nie chce się do kieszeni sięgnąć – dlaczego mnie to nie dziwi. Tylko pyszczycie a nic nie robicie. Darz Bór wam wszystkim 😀

  Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 3 Styczeń 2017 by in natura, nauka, obyczaje, pieniądze, Polska, prawo, przyroda, społeczeństwo, turystyka and tagged , , , , .

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

 • 1,423,193 hits
%d bloggers like this: