życie umysłowe

Najlepszy blog o rzeczach oczywistych. Niby oczywistych

Wyszłam za mąż zaraz wracam

Zdjęcia nie są najlepszej jakości, zrobione zostały w 1963 r. na ślubie aktorki Krystyny Sienkiewicz. Tylko jednej postaci na tej fotografii możesz nie znać – pana młodego. Chyba, że bywałeś wówczas w „enerdówku”. Tam był podobno uwielbiany pod pseudonimem Bert Hendrix.

Oprócz pary młodej na zdjęciu są świadkowie – Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora. Fotografia „niechcący” dokumentuje genezę piosenki „Wyszłam za mąż zaraz wracam”. 

zwk_13lut20b

Panna młoda bowiem zaraz po ślubie na drzwiach wynajętego mieszkania wywiesiła kartę i na niej właśnie napisała: „Wyszłam za maż zaraz wracam”. I rzeczywiście, wkrótce wróciła, bowiem jej małżonek Włodzimierz Rylski porzucił ją dla kariery piosenkarskiej.

Nie dziw się, ponieważ rzeczywiście możesz pierwszy raz słyszeć o piosenkarzu o takim nazwisku. W Polsce nie był znany, gdyż wyemigrował do NRD. Tam wydawał płyty i był podobno bardzo popularny jako Bert Hendrix.przez wiele lat.

url

Jednak jego kariera runęła wraz z berlińskim murem. Dla zjednoczonych Niemców nie był już wystarczająco atrakcyjny. Nie wrócił co prawda już do kraju, ale wróci do polskiego nazwiska i jako Rylski stał się właścicielem salonu automatów do gier hazardowych.

Ta historia ma jeszcze trójkę bohaterów, których na fotografii nie ma, ponieważ nie byli na tej skromnej uroczystości ślubnej. Pierwszą postacią jest Maria Czubaszek, która kartkę wywieszoną na drzwiach przez Krystynę Sienkiewicz zapamiętała i napisała na podstawie tylko tego jednego zdania świetny tekst. Drugą postacią jest jej mąż, Wojciech Karolak, który do tekstu skomponował muzykę. Trzecią – oczywiście Ewa Bem, która przebój wylansowała

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

Follow życie umysłowe on WordPress.com

Kategorie

Statystyki bloga

  • 4 361 475 hits
%d blogerów lubi to: